דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 19 באוקטובר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הורים וילדים הדכדוך של "אחרי החגים"

השגרה הגיעה, עם כל האפרוריות של ימי החול ועם שבוע העבודה מתיש בלי איזה חג לרפואה. התקופה הזאת לא קלה לרבים מאיתנו

אנחנו "אחרי החגים". השגרה, שהייתה תחושה, שלעולם לא תגיע – הגיעה. היא פה עם כל האפרוריות של ימי החול ועם שבוע העבודה שמתחיל בראשון ונגמר בחמישי, בלי איזה חג לרפואה ובלי מועד שקוטע את השגרה. התקופה הזאת לא קלה לרבים מאיתנו.

השנה חגי תשרי הגיעו ממש עם החזרה למסגרות הלימוד. הילדים וההורים עדיין לא הספיקו להתרגל לקימה המוקדמת בבוקר, להכנת הכריכים, להגעה בזמן להסעה וכבר הגיעו ימי החופש של חגי תשרי. מבחינות רבות, הראשון בספטמבר, היום הראשון לשנת הלימודים והסימן לתום החופש הגדול - מתחיל רק עכשיו.

 

מדוע קשה לחזור לשגרה?

 

שירה (שם בדוי), בת 35, נשואה + שלושה ילדים, הגיעה לקליניקה כשהיא מתארת קושי גדול לחזור לימי השגרה ולהיפרד מתקופת החגים המשפחתית. שירה שיתפה אותי בתחושת דכדוך: אין לה חשק לצאת לעבודה, אין לה כוח לחזור לכל המטלות, לעמוד בפקקים בדרך וכיו"ב.

ראשית, נרמלתי את המצב של שירה - רוב האנשים חשים דכדוך קל בתקופה של אחרי החגים. פרופ' יורם יובל מדבר על כך שהפסיכולוגים והמטפלים האחרים יודעים שאחרי החגים מגיעה עונת ההפניות והמטופלים החדשים. אבל מדוע זה כך?

כאמור, רבים מאתנו חווים דכדוך קל, שלא לומר נגיעות של דיכאון כשחוזרים מחופשה. אחת הסיבות המרכזיות לכך היא הפרידה שלנו מתחושת המרחב שהחופש מעניק, מן האפשרות לבחור בין משימה לבטלה, מהתחושה שהשתחררנו מעול ההתמודדות היומיומית עם המחויבות, המטלות, הבוס, הספקים, המצב הפיננסי אשר באופן טבעי יכולים לגרום ללחץ.

 

לחצים בחופשה

 

כדאי לזכור שגם ימי החופש כרוכים בהתמודדות עם לחצים, אם כי לחצים מסוג אחר. ראשית, מפגשים תדירים עם בני המשפחה המורחבת לא עושים לכולנו טוב. יש את ההערות של קרובי המשפחה על חינוך הילדים, יש את ההשוואה הבלתי נמנעת עם "המוצלחים", יש את "התחרותיות" למי יש רכב יותר חדש ומי כבר הספיק להיות בחו"ל. כל אלה התמודדויות שמחלחלות ועושות את שלהן. אנשים שואלים את עצמם האם אני הורה טוב? האם אני בן זוג טוב? האם הצלחתי בהשוואה לאחרים?

סיבה נוספת שמשפיעה על הלחץ בתקופת החגים היא העלייה הגדולה במשקל. ארוחה רודפת ארוחה, פעם אצל ההורים ופעם אצל האחים ופעם אצל הדודה, והקלוריות מצטברות לכדי עלייה במשקל שמאכזבת אותנו וגורמת לנו להרגיש פחות טוב עם עצמנו.

סיבה אחרת שמיוחדת לחגי תשרי היא, שתום תקופת החג מבשר את תחילת הסתיו, השמים המאפירים ומזג האוויר מצטנן, רוח קרה מנשבת והשלכת מתחילה, הבוקר שמתחיל מאוחר והחושך שמקדים לרדת, כל אלה מעוררים רגשות נוגים.

 

לחפש חידוש

 

חשוב לזכור, במיוחד בתקופות של שינוי כי בני האדם הם יצורים סתגלנים ובעלי גמישות מדהימה להתרגל למצבים חדשים ושונים. כשקשה לנו אפשר לשנן לעצמנו שבעוד שבועיים כבר נתרגל למצב החדש ונשכח את התחושות המדכדכות.

עוד מנטרה שכדאי לשנן אותה היא שרובנו פועלים במתכונת קבועה שבה אנו "מחפשים אחרי החידוש ומחדשים את החיפוש". מי שלא ינסה להתחדש – גם לא יחדש; מי שלא יחפש אחרי משמעות ולא יצוק רעיונות גדולים לשגרה - יישאר עם שגרה, רגילה, אפורה ומשעממת.

חישבו מה מתחשק לכם לעשות זמן רב ותמיד נידחה על הסף? מי שמתחשק לו לרקוד סלסה, זה הזמן, לכו להרצאה שרציתם מזמן לשמוע; קחו קורס בנושא שתמיד חשבתם ללמוד ואף פעם לא הספקתם; בחרו תחביב חדש; הצטרפו לקבוצת הלימוד היישובית שתעיף אתכם מעלה-מעלה ותיתן לכם עניין ושמחה - הכניסו לחיים משמעות, תשוקה לעשות משהו שמשמח אתכם.
איך מתחדשים? רק על-ידי התחדשות אקטיבית. במקום להיות במקום פסיבי, העיפו את כל התירוצים וצרו לכם את החיים שאתם רוצים בהם.

 

מרחב אישי

 

כדאי וחשוב לנסות וליצור את חוויית המרחב האישי בתוך חיי השגרה שלנו. גם במהלך השגרה היומיומית יש לנו אפשרות למצוא רגעים לא מעטים של חופש ומרחב, ליהנות, לצחוק, לעשות ולבחור. זה תקף גם להורים שמטופלים בילדים קטנים.

החזרה היא גם הזדמנות לשינוי, מי מאתנו שרצה להתחיל להיכנס לכושר, להקפיד על תזונה בריאה, על שיתוף הילדים במטלות בבית, על זמן איכות זוגי, זה הזמן ליצור התחדשות.

תחושה של בחירה ושל רגעי נחת גם בתוך השגרה מאפשרת להמשיך את חוויית ההנאה ומצמצם את הקושי שבחזרה מהחופש.

וגם, כדאי להיזכר ברגעים המשמחים מהחופשה עם עצמנו ועם הילדים, זיכרונות אלה מגבירים את תחושת הביחד והשמחה שחווינו בחופש.

שתהיה שגרה טובה מהנה ומוצלחת!

                                            M.A. נירה גבאי –יועצת חינוכית

                                                    פסיכותרפיה ממכון אדלר

                                            הנחיית הורים טיפול זוגי ומנחה למיניות בריאה

                                           לשאלות

   Niraga1123@gmail.com

                                                                 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?