דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 10 באוגוסט 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הורים וילדים הילדים שלכם צופים בפורנו – איך תתמודדו?

פורנו הוא פנטזיה ויזואלית שמרעילה את המוח של הצופה במסרים על מיניות מכנית ונטולת רגשות. האחריות להעביר את המסר על הסכנה שבצפייה בפורנו מוטלת על ההורים. הנה הדרך המומלצת

הילדים והילדות של כולנו חשופים היום להרבה תכנים באינטרנט שאינם מיטיבים איתם ובפועל מזיקים להם ומקדמים מידע מעוות עד כדי "שטיפת מוח". לפנינו נמצא החופש הגדול, שבו זמן המסכים עולה אצל הילדים, ובמיוחד אצל המתבגרים, והורים רבים מתלבטים בשאלה כיצד עליהם להתמודד עם החשיפה הצפויה של ילדיהם למסרים מיניים בוטים ובהם "פורנו".

חשוב לזכור, כי ילדים עשויים להיחשף לפורנו משיטוט תמים לחלוטין באינטרנט. לדוגמא, להקיש בגוגל את המילה "מינימאוס", דמות ילדותית מבית היוצר של וולט דיסני, יגרום להעלאה של שלל אתרים, תמונות, סרטונים והפניות שרובם נועדו למשוך את הצופה להציץ בתכנים הפוגעניים שלהם, הכוללים מסרים מיניים בוטים ופורנוגרפיה.

אתמקד בדבריי בטווח הגילאים 8-12. הייתי מעדיפה שנדבר איתם בגיל מאוחר יותר אבל המציאות מכתיבה לנו אחרת.

 

ירידה בגיל החשיפה

 

בשנים האחרונות אנו עדים לירידה בגילאי החשיפה הראשונה לפורנוגרפיה. מחקרים מראים שהיא מתרחשת כבר בגילאי בית הספר היסודי.

לחשיפה לפורנוגרפיה בגילאים הצעירים יכולה להיות השפעה על הרגשות והמחשבות של ילדים צעירים בנוגע למין, קשרים זוגיים, מגע, אהבה ועוד. על המבוגרים בכלל ועל ההורים בפרט, חלה האחריות לתווך לילדות/ים את התכנים המיניים הפרובוקטיביים והמוקצנים שבהם הם נתקלים ולסייע להם בזיהוי האתרים הללו, סינון שלהם ומניעת החשיפה אליהם.

הנה כמה נתונים שנמצאו במחקרים:

  • לפחות 51% מהבנים שמתחנכים בבתי ספר יסודיים נחשפו לפחות פעם אחת לפורנוגרפיה עד סוף כיתה ו'.
  • לפחות 35% מהבנות שמתחנכות בבתי ספר יסודיים ממלכתיים ודתיים נחשפו לפחות פעם אחת לפורנוגרפיה עד סוף כיתה ו'.
  • אין אפשרות להיאבק בחשיפה לפורנוגרפיה - גם אם לילד/ה שלכם אין סלולרי, לחבר/ה יש. וגם אם ההורים של החבר/ה מצאו דרך למנוע ממנו/ה לגלוש באינטרנט, אז לרוב יש אח/ות גדול/ה שיש לו סמארטפון וכיו"ב.

 

מסר עקבי

 

עם הילדים צריך לדבר באופן גלוי משום שברור לחלוטין שבשלב יחסית מוקדם, הרבה לפני שהיינו רוצים, הם ייחשפו לפורנוגרפיה. לכן, חשוב להכין אותם מראש, כדי שיידעו כיצד להתמודד עם המידע המעוות שהם צופים בו ולא ירגישו לבד.

התמודדות עם פורנוגרפיה ומסרים מעוותים אינה חד פעמית ואין אפשרות להסתפק בשיחה אחת שמנהלים עם הילד/ה. החשיפה למסרים המעוותים המגיעים מהאינטרנט היא עקבית ויומיומית וכך גם צריכה להיות ההתמודדות עם המסרים האלה.

המסר על פורנוגרפיה צריך לעבור באופן שיטתי, עקבי וחוזר על עצמו כמנטרה: "אם במקרה או שלא במקרה ראיתם תוכן שיש בו אנשים עירומים, פין, פות ושדיים חשופים - חשוב מאוד שתבואו לספר לנו כי אנחנו מבינים בזה ונוכל לעזור".

בשיחות עם הילדים שלנו כדאי להדגיש כי האינטרנט אינו מקום שלילי אלא שיש בו מסרים ואתרים שכוללים מידע פוגעני ומעוות. בשיחה נחזור על המסרים האלה: "יש באינטרנט חומרים שמתאימים לך וחומרים שלא מתאימים לך. מה שלא מתאים, אלו חומרים שיש בהם אלימות, וכן תמונות או סרטונים שמראים בהם אנשים עירומים או סרטים שרואים בהם איברים פרטיים של א/נשים. אם במקרה נתקלת באתר, סרט או תמונה שיש בה אלימות או עירום, כדאי לגשת מיד לאימא או לאבא. אנו תמיד נרצה לדעת אם נתקלתם בחומר כזה ואף פעם לא נכעס".

 

מיניות חיובית

 

בשיחות שלנו עם ילדינו רצוי לדבר על עירום בצורה חיובית, ולהסביר את ההבדל בין הגוף שלנו, שהוא יפה ובריא, לבין הגוף ה"מוחפץ" שמופיע בסרטים פורנוגרפיים.

אין טעם לתקוף את הסקרנות הטבעית שטמונה בכל אחד ואחת מאיתנו "לראות עירום", אלא לאזן זאת במסרים שיתעלו את הסקרנות הזו אל המקום הנכון וימנעו הפנמה של מסרים מעוותים.

האחריות הבלעדית להעברת המידע הזה היא עלינו ההורים. בדיוק כמו שאנחנו אחראים על מידע בנושא חינוך לניקיון, אכילה בריאה, התחשבות בזולת, עמידה במטלות, הכנת שיעורים וכיו"ב.

במידה וקשה לכם לדבר על זה, רצוי שתיעזרו באיש מקצוע, או שתקראו ביחד עם הילדים את המאמר הזה או חומרי קריאה אחרים שמתמודדים עם צפייה בפורנוגרפיה.

זו לא מיניות

 

חשוב שהשיח על פורנו יגיע ממקום לא שיפוטי ולא מאשים אלא כחלק מהבניית חשיבה ביקורתית והבנה כיצד פורנוגרפיה משפיעה על תפיסת המיניות שלהם ועל מה אנו רוצים שהם ידעו על מין ומיניות.

לילדים בוגרים רצוי לחדד את המסר שמיניות היא דבר חיובי ומעשיר אך אין לה דבר וחצי דבר עם ה"מיניות" שמוצגת בפורנוגרפיה.

לילדינו נאמר: ככה לא נראית באמת מיניות בין אנשים מבוגרים ולא היינו רוצים שתחשבו שכך נראית אהבה בוגרת של אנשים שמכבדים אחד את השני ורוצים לגעת אחד בשני. אנחנו חוששים שצפייה בכזה תוכן תחבל לכם באופן שבו אתם תופסים מיניות וזוגיות.

ילדים יקרים, חשוב שתדעו, כי בקשר זוגי יש הדדיות במיניות, שני בני הזוג רוצים בזה ונהנים מהפעילות הזאת, הקשר הוא מתגמל ומבוסס על חום אנושי, חיבה והנאה מעצם היכולת לעשות טוב זה לזו ולהיפך.

 

כמו סרט אימה

 

כדאי להדגיש לילדים, שבמציאות של היחסים הזוגיים ושל המיניות החיובית לא מתייחסים לאף אחד כאל צעצוע מין, המסלול המוביל ליחסי מין דורש התקרבות הדדית שמבוססת על עניין משותף, גודל האברים שמוצגים בסרטים הוא מעוות וקיצוני, הקולות שמשמיעים ה"שחקנים" נועדו לצרכי הסרט בלבד, האתרים שבהם מתקיימת הפעילות הם חלק מתפאורה מלאכותית שנועדה למטרת הסרט, ושהאופן שבו התמונות משפיעות על המוח של הצופים דומה לסרט אימה על "זומבים" – משהו ששייך רק לרגע הצפייה ואינו קשור למציאות שבה אנו חיים.

נחזור ונציין באזני ילדינו: ברוב סרטי הפורנו אין תקשורת הדדית, אין מבט זה בזו, אין חיבה, אין רוך, אין חמימות, אין פלירטוט, לא מתנשקים, אין ליטוף, אין הנאה ממגע שאין בו חדירה, אין עדינות, אין רגישות, אין התחשבות, אין דאגה ואין אכפתיות.

לסיכום: פורנו הוא פנטזיה שמרעילה את המוח של הצופה במסרים על מיניות מכנית, נטולת רגשות, שמטפחת תודעה כוזבת על קשר בין בני זוג. הדרך להתמודד עם זה היא לחזור על מסרים שיובילו להבנה מעמיקה של הסכנה שבצפייה בפנטזיה הזו.

נירה גבאי – יועצת חינוכית M.A.

פסיכותרפיה ממכון אדלר

הנחיית הורים טיפול זוגי ומנחה למיניות בריאה

Niraga1123@gmail.com

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?