דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 19 בספטמבר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

החברה להגנת הטבע: המע"ר של ביתר עלית יגרום לכאוס תכנוני ופגיעה קשה בסביבה

"זה המסמר האחרון בתכנית לארנונה מניבה בצור הדסה". המע"ר המתוכנן של ביתר עלית (מסומן בקו שחור)

החברה להגנת הטבע קוראת למאבק כולל בתכנית שמקדמת עיריית ביתר עלית להקמת מרכז עסקים ראשי (מע"ר) במתחם "היער האנגלי" הסמוך לתחנת הדלק יער ביתר. ביישוב צור הדסה חוששים כי התכנית עשויה לשבש לחלוטין את התכנית להקמת מע"ר בצור הדסה ולאיים על אופי החיים ביישוב.

 

מפארק תעשייה למע"ר

 

התכניות להקמת אזור תעשייה במתחם "היער האנגלי" מקודמת מאז שנת 2014 על ידי עיריית ביתר עלית. התכנית המקורית הייתה להקים פארק תעשייה שישתרע על שטח של כ־800 דונם משני צדיו של כביש 375, סמוך לתחנת הדלק 'יער ביתר', ויהווה למעשה בעתיד כניסה מערבית לעיר ביתר עילית. על פי הפרוגרמה, אזור התעשייה יכלול אזורי משרדים, חממות היי טק ומרכזים להכשרה מקצועית, מוסכים, מפעלי תעשיה ואולמות שמחה.

ראש העיר של ביתר עלית, מאיר רובינשטיין, אמר כי אזור התעשייה יענה על "הצורך במתחם לתעסוקה ומסחר שישמש את תושבי ביתר עילית, את תושבי היישובים בסביבה ואת הנוסעים בכביש 375 בואכה ירושלים, ויביא לביתר יציבות כלכלית".

בשנת 2017 הודיעה עיריית ביתר עלית כי היא ממשיכה במרץ בהכנות לבניית אזור התעשייה החדש. כחלק מההכנות למימוש התכנית, דנה מועצת העיר באישור היטלי פיתוח לשצ"פ (שטח ציבורי פתוח), המיועדים לאפשר לעירייה לגבות את היטלי פיתוח המתחם. יש לציין כי עד אז לא נגבו בביתר עלית היטלי פיתוח לשצ"פים, זאת בשל העובדה כי העיר נבנתה ופותחה במימון ממשלתי מלא.

לפני כשנה, בינואר 2019, הגיע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לביקור בביתר עלית במסגרת קמפיין הבחירות שלו ונפגש עם רובינשטיין אשר הודה לו על אישור אזור התעשייה היער האנגלי.

בחודש שעבר (פברואר 2020) הופקדה התכנית של היער האנגלי להתנגדויות וזאת על ידי ועדת המשנה להתיישבות של מועצת התכנון העליונה – גוף במינהל התכנון הפועל בשטחים בה נמצאים באחריות המינהל האזרחי בשטחי יהודה ושומרון.

שטח התכנית הנושא את הכותרת 'מע"ר ביתר עלית' משתרע על 632 דונם חקלאיים שייעודם שונה ל: תעשייה קלה ומלאכה, תעסוקה, מסחר, תיירות ודיור מוגן, מבנים ומוסדות ציבור, שטחים פתוחים, שטחים ציבוריים פתוחים, ספורט ונופש, מרכז תחבורה, בית קברות, מתקנים הנדסיים ודרכים.

 

כשלים משמעותיים וחמורים

 

בחברה להגנת הטבע (חל"ט) הזדעקו לנוכח התכנית החדשה וטוענים כי היא כוללת בתוכה כשלים משמעותיים.

במסמך שפירסם מנהל מרכז יונקים ורכז שמירת טבע ביו"ש, שמוליק ידוב, נכתב כי התכנית מתעלמת מתכניות סמוכות במחוז ירושלים, בתחומי המועצה האזורית מטה יהודה, וממדיניות התכנון של הוועדה המחוזית ירושלים. בין השאר מתעלמת התכנית מהקמת מע"ר בצור הדסה ומע"ר בצומת אורה, כמו גם משטחי תעסוקה רבים בבית שמש.

“ריבוי תכניות במרחב ללא קישור וחיבור בין שתי רשויות התכנון הצמודות זה לזו – ונשענות על אותן תשתיות כושלות, מבטיח כאוס תכנוני ופגיעה קשה בתושבים ובסביבה”, נטען במסמך.

התכנית נשענת על פתרון ביוב המבוסס על הקו הכושל המחבר את ביתר עלית למט"ש שורק ומתעלם מכך שהמט"ש נמצא כבר היום בעודף ספיקה ואינו יכול לקלוט תוצרים נוספים. הדבר "מעורר חשש לנזקים סביבתיים נוספים לאלה שכבר גרמה לסביבה מערכת הביוב הכושלת של ביתר עלית", טוענים בחל"ט .

התכנית מתעלמת מהכשלים התחבורתיים הרבים שבאזור, נטען במסמך, ומעומסי התנועה שינבעו מביצוע התכניות במרחב צור הדסה שיגרמו, ביחד עם המע"ר המתוכנן, לקריסת מערכות התחבורה במרחב.

לטענת חל"ט התכנית תשפיע לרעה על שפיעת המעיינות באזור, וזאת בניגוד מוחלט למדיניות הוועדה המחוזית ירושלים שעוגנה בהוראות תכנית המתאר לצור הדסה.

עוד נטען כי מרחב התכנית קוטע את המסדרון אקולוגי משמעותי בין גן לאומי הרי יהודה לבין שמורת הטבע הסנסן.

בחברה להגנת הטבע קראו לכל הרשויות המקומיות ובהן המועצה האזורית מטה יהודה, המועצה האזורית גוש עציון, וועדי ישובים: צור הדסה, מבוא ביתר, ואדי פוכין, חוסאן, והגופים הירוקים ובהם: רשות הטבע והגנים, קק"ל, רשות העתיקות, ועוד להתנגד לתכנית המוצעת במלוא כוחותיהם.

 

איום על היישוב

 

יו"ר עמותת התושבים בצור הדסה, חבר הוועד, יאיר קמייסקי אמר בתגובה: "כל התפיסה התכנונית של המע"ר המתוכנן מנותקת מהתפיסה שיש במדינת ישראל. הוועדה המחוזית מתכננת ופתאום נזרקת פה תכנית בלי שום הלימה לתהליכים שמתרחשים בתוך הקו הירוק. אם התכנית תאושר היא תצא לפועל הרבה יותר מהר מהמע"ר של צור הדסה וזה נותן את המסמר האחרון לארנונה המניבה המתוכננת ליישוב".

לדברי קמייסקי המע"ר של ביתר עלית מהווה סכנה לאופיו של היישוב צור הדסה: "מאשרים שם בתי אבות ומלונות ומניסיוננו ידוע כי מהר מאוד הם יכולים להפוך למגורים וזה מקרב את את המגורים של ביתר עלית לצור הדסה (שכונת הציפור) וזה מהווה סיכון ממשי לאופי היישוב של צור הדסה. ומניסיוננו, אנו יודעים שבפוליטיקה אפשר לעשות הכל".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?