דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 28 בינואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

החלוצה הארצישראלית בקרית ענבים

כבר מראשית דרכה, שלחה קק"ל את מיטב צלמי א"י לתיעוד מראות הארץ כהוכחה וכעדות להגשמת החלום הציוני בארץ ישראל. התמונות שימשו את קק"ל ע"מ להלהיב את הקהילות היהודיות בחו"ל ולגייס אותן כשותפות למפעל רכישת הקרקעות וההתיישבות בארץ. שליחי קק"ל היו נושאים עמם את התצלומים היקרים לקהילות היהודיות בתפוצות ומדגימים באמצעותם כיצד עולם חדש נברא בארץ ישנה.

לרגל 120 שנים להקמתה של קק"ל ולציון 100 שנים להקמת ארכיון הצילומים שלה, העלה ארכיון הצילומים של קק"ל תערוכת חוצות במרכז ירושלים, בגלריה "קופסה שחורה" הפתוחה לקהל הרחב.

בתערוכה מוצגים תצלומים בתוך תיבות אור ענקיות (רוחב כל תמונה הוא 2.5 מטרים וגובהה 1.8 מ') עשויות מזכוכית, המוצגות 24/7 באוויר הפתוח, ללא דמי כניסה. התיבות נדלקות בחושך ומשוות לתצלומים מראה מיוחד.

מפעל התיעוד התגבש לכדי אוסף מרהיב הכולל מאות אלפי תצלומים, מהם צולמו כ- 3,000 על גבי לוחיות זכוכית. התצלומים בתערוכה צולמו בשנות ה-20-40 של המאה העשרים ומתארים בעיקר את הווי החלוצי ששרר באותה התקופה בארץ: הנטיעות, עבודת האדמה, המרעה, נשים חלוציות, חינוך ועוד. הן מציפות ברגש נוסטלגי את המתבונן בהן ומבליטות את גבורת המתיישבים המצולמים על רקע הנוף הבתולי של הארץ.

 

החלוצות מגרעין "מעלה"

חברות גרעין ההתיישבות "במעלה", ליד קיבוץ קרית ענבים, 1937, צילום: אברהם מלבסקי, ארכיון הצילומים של קק"ל.

 

התמונה האיקונית של צלם קק"ל אברהם מלבסקי, צולמה גם על גבי זכוכית והיתה נפוצה מאד בזמנה כשהפכה לסמל לחלוציות הנשים בארץ ישראל, להיותן שותפות שוות בעשייה הציונית.

התמונה כמובן מבויימת – תנועת הנשים במעלה ההר, המבטים וזוויות הצילום – כולן שימושו למטרת האדרת דמותה של החלוצה הארצישראלית. תמונות כאלו ורבות אחרות הקיימות מאותה תקופה מבטאות את

בנות גרעין "במעלה" המופיעות בתמונה, התיישבו לתקופה קצרה בקיבוץ קרית ענבים. לאחר שב-9 בנובמבר 1937 נרצחו חמישה מחברי הגרעין כאשר עבדו בחציבת דרך בהר הרוח, החליטו חברי הגרעין להקים באזור ישוב לזכר חבריהם – מעלה החמישה.

 

שותלים את יער בן שמן

נטיעות ביער בן שמן, 1926, צילום: יוסף שוויג

התמונה הזו סמלית מאד למפעל הנטיעות של קק"ל. בתמונה נראים שני גברים נוטעים שתילים ביער הצעיר. הגבר הימני, המבוגר, חרף לבושו החגיגי, כורע על האדמה במסירות ומטפח את השתיל הצעיר אשר ישמש את הדורות אחריו.

מקור השם של יער בן שמן מכרמי הזיתים שהיו בו בעבר. בשנת 1904 איתרו אליהו ספיר ויהושע חנקין את אדמות בית עריף והתרשמו מאוד מכרמי הזיתים שעיטרו אותן. כעבור שנה אחת בלבד הפכה הקרקע לרכוש יהודי ובשנת 1907 רכשה קק"ל את השטח ונטעה בו כרמי זיתים.

מאז הפך יער בן שמן לוותיק והגדול ביערות המרכז והוא משתרע על פני כ-21,000 אלף דונם. היער הפופולארי נחשב עבור רבים כ'ריאה הירוקה' של גוש דן ואזור המרכז והוא זוכה ליותר ממליון וחצי מבקרים בשנה.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?