דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 18 בספטמבר 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

היחידה לאכיפת חוקי תו"ב פשטה על משקים חקלאיים

פקחי היחידה חילקו התראות לפני קנסות בהיקף של מאות אלפי שקלים, וזאת לפי תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה

נחלה חקלאית במטה יהודה (אילוסטרציה, לתמונה אין קשר לידיעה)

החשש של בעלי הנחלות החקלאיות מכניסתו לתוקף של תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה (תו"ב) התברר כמוצדק. לאחרונה החלה הגברת האכיפה של השימושים החורגים במושבים על ידי היחידה הארצית לאכיפה של משרד האוצר מכוח תיקון 116.
בשבוע שעבר פשטו עשרות ניידות פיקוח של היחידה על משקים חקלאיים בכל רחבי הארץ, וביקרו בשמונה מושבים במועצה האזורית גזר. כמה משקים חקלאיים "זכו" להתראות לפני קנסות בשווי שבין 300 ל-1.2 מיליון שקל. לפי התיקון החדש לחוק האתראות יהפכו בתוך 30 יום לקנסות מנהליים קצובים.

בעקבות האירוע הדרמטי יצאו יו״ר מרכז המועצות האזוריות בישראל וראש המועצה האזורית מרחבים, שי חג׳ג׳, וראשת המועצה האזורית גזר, רותם ידלין, בקריאה לשר האוצר ולרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) לעצור את הפלישה הכוחנית ולהתחיל בפתרון בהידברות.

ראשת המועצה האזורית גזר, רותם ידלין

חג׳ג׳ וידלין מסרו כי פנו זה מכבר לשר האוצר בבקשה לקבלת ארכה של שנתיים לצורך הסדרה: ״ניתן לפתור את הסוגיה בהידברות והגעה להסכמות ללא יחס כוחני ומשפיל למקימי ההתיישבות. יש להעניק ארכה של שנתיים ולאפשר לתושבים להיכנס למסלולי ההסדרה".

הם הוסיפו כי ימשיכו לפעול על מנת למנוע פגיעה בהתיישבות ולעודד את החקלאות במרחב הכפרי תוך הקפדה על כיבוד החוק.

מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר המרכז החקלאי, מאיר צור

 

מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר המרכז החקלאי, מאיר צור, כינה את הפשיטה על המושבים במועצה אזורית גזר "אכיפה בריונית" וקרא לממשלה להימנע מכך.

"זאת אכיפה בריונית של הממשלה כנגד בעלי הנחלות, מבלי לאפשר לבעלי הנחלות את היכולת המעשית להסדיר את הנחלות שלהן. יש כאן חוסר התחשבות ואנו מצפים מהממשלה, קודם למצוא את הפתרון יחד איתנו, פתרון שיאפשר לבעלי הנחלות להסדיר אותן באופן הגיוני ובמחיר סביר, ורק לאחר מכן חלבצע את האכיפה. קודם כל, הסדרה הגיונית ורק אחר כך אכיפה".

גם יו"ר אגף קרקעות והיועץ המשפטי של תנועת המושבים, עו"ד עמית יפרח, פנה במכתב לשר האוצר, ובו כתב: "לא מובן ואף תמוה בעיניי, מדוע ביד אחת ניתנת הזדמנות מצד מועצת רמ"י להיכנס להליך הסדרה בהסכמה עם תמריץ הנותן דמי שימוש מופחתים וביד השנייה החלה אכיפה אגרסיבית, המלווה במבצעי אכיפה נרחבים ובקנסות מנהליים ללא כל פרופורציה".

יפרח הצטרף לדרישה להקפיא את ההליכים לאכיפת התיקון לחוק: "דרישתנו הינה להקפיא לאלתר את יישום תיקון 116 לחוק התכנון והבניה במושבים וזאת לפחות עד לאחר סיום המבצע להסדרה שניתן בהחלטה 1581 ובכך לאפשר לחברי המושבים להיכנס אל מסלולי ההסדרה הקיימים ולהימנע מכניסה אל הליכי האכיפה והקנסות הכבדים אשר אין הם יכולים לעמוד בהם".

פשיטת פקחי היחידה לאכיפה במועצה האזורית גזר מעוררת דאגה רבה בכל רחבי המגזר החקלאי ובמיוחד במגזר החקלאי במטה יהודה, אשר בו ישנם מקרים רבים של שימושים חורגים ועבירות בנייה שממתינים להסדרתם.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?