דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 16 ביוני 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הישג ענק: תכנית המתאר של מטה יהודה אושרה סופית

ויזל: תכנית המתאר של מטה יהודה עושה היסטוריה במרחב הכפרי בישראל

נחלה במושב (אילוסטרציה)

הוועדה הארצית לקרקעות ושטחים פתוחים (ולקחש"פ) דנה אתמול (25.12) בתכנית המתאר החדשה של מטה יהודה. לפני הוועדה הופיע ראש המועצה האזורית, ניב ויזל, שהציג את התכנית באופן מפורט. בתום דיון בן שלוש שעות החליטה הוועדה לאשר את התכנית.

בישיבת המליאה שהתקיימה השבוע (26.12) אמר ויזל אמר כי מדובר ברגע היסטורי למועצה האזורית מטה יהודה, אשר נפרדת מתכנית המתאר מי 200, שהוכנה בשנות ה-70, ומקבלת את תכנית המתאר החדשה והמעודכנת הכוללת גם סמכויות נרחבות לוועדה המקומית לתכנון ובנייה.

ויזל ציין כי תכנית המתאר של מטה יהודה עושה היסטוריה במרחב הכפרי בישראל: זו הפעם הראשונה שמועצה אזורית זוכה לתכנית מתאר כוללנית שבה מוגדרות הזכויות למבנים תיירותיים, מבנים חקלאיים, ויחידה שלישית בנחלה, בכל יישובי המועצה ועל פי המאפיינים הייחודיים של כל יישוב.

"יש פה בשורה מדהימה לכולנו", הוסיף ויזל, "נעשה כנסים לוועדי האגודות ולוועדים המקומיים ונסביר בצורה ברורה מה המשמעות לגבי היישובים כולם".

המהלך להכנת תכנית המתאר החל עוד בשנת2011. מהנדסת המועצה הנוכחית, מיכל נאור-ורניק עמלה על אישור התכנית מאז כניסתה לתפקיד בשנת 2013. למאמצים אלה הצטרף ניב ויזל עם כניסתו למועצה בסוף 2015.

מהנדסת המועצה האזורית מטה יהודה, מיכל נאור ורניק, שקיבלה את הבשורה על אישור תכנית המתאר כשהיא נמצאת בטיול פרטי בהודו, בירכה על החלטת הוועדה.

בעבר הסבירה ורניק-נאור את היתרונות של תכנית המתאר החדשה: "עיקר הדגש הושם על קידום ופיתוח שימושי התיירות בכל יישובי המועצה, לצד הקמת מבני חקלאות ברחבי המועצה ובהמשך הוספנו את הקמת היחידה השלישית בנחלות המושבים, אשר יחד עם יחידות הדיור בהרחבות צפויים לאפשר תוספת של אלפי יחידות דיור ליישובי המועצה. תכנית המתאר תאפשר פיתוח של שימושים חקלאיים ותיירותיים בכל יישובי המועצה, ללא יוצא מן הכלל. בנוסף, הקמת היחידה החמישית (ה״דיורית״) תתאפשר בכל המושבים ללא הבדל תוך שהיא נספרת במניין יחידות דיור בתמ"א 35".

יש לציין כי אישור תכנית המתאר מרחיב במידה רבה את סמכויות הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של מטה יהודה ומאפשר לתושבי המועצה לסיים את רוב הליכי הרישוי השונים במסגרת הוועדה המקומית, ובכך להימנע מדיונים ארוכים וממושכים בוועדה המחוזית.


 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?