דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 16 ביוני 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הישראלי הממוצע יפרוש עם קצבת פנסיה קטנה מהדרוש

הקצבה הפנסיונית הממוצעת מסתכמת ב-4,849 שקלים, פחות מ-50% מגובה השכר הממוצע במשק. בני 41-50 וצעירים מהם נמצאים במצב הרגיש ביותר מבחינת החיסכון לפנסיה

אילוסטרציה

קבוצת חברות פינטק המפעילה את רובין (Robin ) האפליקציה המובילה בישראל לתכנון פנסיה, ביטוח ופיננסים פירסמה מחקר חדש המתבסס על נתוני אמת של 10,000 ישראלים בגיל העבודה שלגביהם התקבלו נתונים מלאים ושלמים מהמסלקה הפנסיונית של משרד האוצר. מהמחקר עולה כי בעוד שפער השכר בין נשים לגברים עומד על 35% לטובת הגברים, אז גובה הפנסיה הממוצעת של גבר גבוהה ב-75% מגובה הפנסיה הממוצעת של אישה. סך צבירת הפנסיה הממוצעת של אשה בישראל עומד על 302 אלף שקל, לעומת 536 אלף שקל של גבר. כשמוסיפים את קרנות ההשתלמות עומדת הצבירה הממוצעת של אשה על 376 אלף שקל, לעומת 655 אלף שקל של גבר. השכר הממוצע של גבר עמד על 12,660 שקלים ואילו המשכורת הממוצעת של אישה עמדה על 9,395 שקלים בחודש.

המחקר של אפליקציית רובין הוא פרי יוזמתה של Robin שאוספת ומנתחת את הנתונים האישיים של כל אחד מהמשתמשים שלה ומציעה להם הצעות לשיפור מצבם הפנסיוני. מטרת המחקר הוא להעלות את המודעות של אזרחי ישראל למצבם הפנסיוני ולהניע אותם לבחון דרכים כיצד לשפר אותו.

מהמחקר עולה כי, כשבוחנים את גובה הפנסיה בלבד של ישראלי ממוצע בגיל פרישה, ללא חסכונות נוספים כמו קופת גמל וקרנות השתלמות, אז הקצבה הפנסיונית הממוצעת מסתכמת ב-4,849 שקלים, פחות מ-50% מגובה השכר הממוצע כיום במשק שעומד על 10,400 שקל בחודש. כלומר, הישראלי הממוצע לא יפרוש עם קצבת פנסיה שתספיק לו כדי לחיות בכבוד. עיון בטבלת הצבירה לגילאים השונים מעמיד בספק רב את יכולתם של בני 41-50 וצעירים מהם להנות אפילו מקיצבת פנסיה לא מספקת שכזאת.

 

חיסכון ממוצע של תושב ירושלים – 434 אלף שקל

 

מהמחקר עולה עוד כי תושבי ירושלים מחזיקים בחיסכון פנסיוני ממוצע של 434 אלף שקל. תושב תל אביב ממוצע מחזיק בחיסכון בגובה של 640 אלף שקל, לעומת 470 אלף שקל בצפון הארץ ו-460 אלף שקל בדרום הארץ. כמו כן, אם מבודדים את העיר חיפה משאר אזור הצפון עולה כי הם מחזיקים בחיסכון ממוצע לפרישה של 524 אלף שקל, מה שמעיד כי תושבי חיפה נמצאים במצב כלכלי טוב יותר מאלה של אזור הצפון.

כפי שניתן לראות מהטבלה, בעוד שגובה השכר הממוצע של תושב תל אביב גבוה ב-26% לעומת תושב באר שבע, בעוד שגובה הפנסיה הממוצעת של תושב תל אביב גבוהה ב-145% מזו של תושב באר שבע.

 

אלמנים ואלמנות מוגנים יותר

 

קשר מעניין במיוחד נוגע למצב המשפחתי ולהיקף ההכנסה והחסכונות. השכר של עובדים נשואים היה כ-13,123 שקל בממוצע לחודש, לעומת שכר של 11,333 שקל בחודש של אלמנים ולאמנות ושכר ממוצע של 10,763 שקל של גרושים וגרושות.

הקשר בין השכר לגובה הפנסיה נבחן אף הוא והעלה נקודות מעניינות. נמצא כי ככל שהשכר ברוטו גבוה יותר גם גדלה הצבירה הפנסיונית הכוללת. לעומת זאת, בין רמות שכר של 20 עד 26 אלף שקל נרשמה ירידה עקבית. בין רמות שכר 26 עד 30 אלף שקל נצפתה עלייה עקבית בהיקף החיסכון הצבור הממוצע.

מבט על היקף הפנסיות על פי מצב משפחתי מוביל למסקנה הדי מתבקשת כי לאלמנים ואלמנות היו חסכונות הפנסיה הממוצעים הגבוהים ביותר. לאלמנים הייתה פנסיה ממוצעת של 1.1 מיליון שקל, הדבר נובע גם ממנגנוני ביטוח שאירים והגנות ביטוח שבאים לידי ביטוי עם פטירת בן הזוג.

 

משפחות עם ארבעה ילדים חוסכות יותר

 

רובין מצאה עוד שככל שעולה מספר הילדים במשפחה גם עולה השכר הממוצע והמסקנה הזאת נכונה למשפחות בנות עד 4 ילדים בלבד. עבור משפחות עם 5 ילדים ומעלה לא היה ניתן להפיק מספיק נתונים.

נציין כי עליית השכר כתלות במספר הילדים נובעת גם מהטבות מס שמעניקה המדינה כתלות במספר הילדים במשפחה. הורים ל-4 ילדים השתכרו בממוצע 14,073 שקל ברוטו בחודש, בהשוואה להורים ללא ילדים שהשתכרו 11,639 שקל בחודש בחודש ולהורים עם 2 ילדים שהשתכרו כ-12,959 שקל בחודש בממוצע ברוטו. השכר של הורים ל-4 ילדים היה גבוה ב-21% בהשוואה לשכר של הורים עם ילד אחד.

גובה יתרת הפנסיה הממוצעת של הורה עם 4 ילדים עמדה על 792 אלף שקל, גבוה ב-28% לעומת גובה יתרת הפנסיה של הורים עם 2 ילדים. גובה הפנסיה הצבורה של הורים עם 2 ילדים עמדה 618 אלף שקל בממוצע והייתה גבוהה גם כן ב-28% בהשוואה להורים ללא ילדים כלל. יחד עם זאת, נציין כי מרבית ההורים ללא ילדים הינם צעירים ולא הספיקו לצבור עלייה בשכר ושנות חיסכון משמעותיות לפנסיה.

 

להגביר מודעות לחיסכון לקראת הפרישה

 

אפליקציית Robin הושקה ב-2016 ומיועדת לתכנון חיסכון ארוך טווח וביטוח. רובין מנתחת עבור המשתמש את כל המידע הפנסיוני המתקבל מהמסלקה הפנסיונית ובהתאם למידע מציעה רובין המלצות והצעות לשיפור מצבו בכל אחד מהפרמטרים המשפיעים על גובה החיסכון לפרישה. בנוסף, רובין גם מנתחת את מצב הביטוחים בתחום הבריאות של המשתמשים ובוחנת האם ישנם כיסויי חסר או יתר.

יוסי ירקוני, מנכ"ל קבוצת רובין: "אנחנו רואים חשיבות בפרסום מדד הפנסיה שמטרתו להגדיל את המודעות לחיסכון ולפרישה. אנחנו רואים כי משתמשים שבחרו באפליקציית רובין למעקב וניהול החיסכון לפנסיה הפכו למשתמשים מודעים יותר ומתוכננים יותר, רבים מהם הצליחו באמצעות השקיפות שרובין מאפשרת להגדיל את קצב הגידול בחיסכון לפרישה גם ללא הגדלה של ההפקדות לפנסיה ולא בעקבות עלייה בשכר".

יוסי ירקוני צילום: נועם יוסף

(הבהרה: לקבוצת רובין אין קשר לרובין הוצאה לאור. כל המידע במאמר – על אחריות המפרסם)

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?