דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 06 באוגוסט 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הכן ביתך לחום יולי אוגוסט

צרור עצות כיצד להכין את הבית לימים החמים של האביב והקיץ

הבידוד בבית הוא מרכיב חשוב מאד בויסות הטמפרטורה ברחבי הבית . מעטפת הבית בנויה מחומרים אשר מבודדים ברמות שונות את פנים הבית מהאקלים בחוץ . אולם ישנם מרכיבים נוספים אשר משפיעים על הטמפרטורה בבית . כאשר הבידוד ברחבי הבית לקוי , יהיה קשה מאד לווסת את הטמפרטורה . בבתי מגורים - במיוחד הישנים שבהם – הפתרון הוא השקעה באופן מרוכז בציפוי הקירות החיצוניים בחומרים מבודדים המקנים לבית בידוד גבוה ומונעים מהאוויר החיצוני להשפיע משמעותית על פנים הבית .

מערכת טיח תרמי המורכבת ממספר שכבות אשר מקנה לבית בידוד ברמה גבוהה . לעיתים ניתן לבצע פעולה זו רק בחזית הדרומית של הבניין , שהוא קולט החום המשמעותי ביותר בדירה .

בבתים צמודי קרקע בעל גגות רעפים ותקרה קלה מסוג גבס , עץ , רביץ וכדומה , חשוב לוודא שיש בידוד בין התקרה לחלל הגג . שכבת הבידוד צריכה להיות מונחת על גבי התקרה בין הקירות . חשוב למלא את המרווחים שבין הקירות ולהדק את לוחות או מזרוני הבידוד אחד לשני . כדאי לרכוש גלילי צמר זכוכית , אפשר עם נייר אלומיניום משוריין , ולהניח אותם אחד על השני . השילוב של שניהם יוצר בידוד אפקטיבי ביותר , אשר מבודד את חלל הבית מתנודות טמפרטורה ומחדירת אויר חם מאזור הגג .

פתחי הבית – לעיתים הבית אטום אך הפתחים מחדירים חום . במקרים קיצוניים רצוי לשקול החלפת החלונות בחלונות עם בידוד טרמי , זיגוג כפול , זכוכית רפלקטיבית או זכוכית כהה . ניתן גם לשקול הצללה של החלונות באמצעות וילונות , תריסים וכן באמצעות סוככים . התריס הינו הפתרון המקובל ביותר וכיום ניתן להוסיף תריסים כמעט לכל סוג של חלון .


לתקן רעפים סדוקים


במהלך החורף , בשל הרוחות והגשמים , רעפים עשויים לזוז . כמובן שדבר זה עלול לגרום ורטיבות ולנזילות בפנים הבית . בעונת הקיץ כדאי לעלות על הגג ולבדוק היטב האם זזו או נשברו רעפים , ולתקנם .

בגגות בעלי גג שטוח , זה הזמן לסיוד וזיפות הגג . במידה ובמהלך החורף מצאתם סימני רטיבות על התקרה , ייתכן ונוצרו סדקים קלים באיטום הגג , אשר אפשרו חלחול המים לתקרה . ניתן לאטום סדקים אלה באמצעות חומרים מיוחדים המיועדים למטרות אלו . מאידך , ייתכן ובשל הצבת אנטנות , קולטי שמש וכדומה , נוצרו שקערוריות בחומר האיטום שעל הגג . שם נקווים מי הגשמים ומחלחלים לתקרה הבית . זיפות נכון של הגג יישר אותן ונמנעת חדירת המים .

בגגות שטוחים , במקביל לעבודת הזיפות כדאי לסייד את הגג , פעולה המסייעת לשמירת הטמפרטורה בחלל הבית . הצבע הלבן מחזיר את קרני השמש ומונע את התחממות הקומות העליונות בבניין במהלך הקיץ .


הגיע הזמן לצביעת הבית


אביב - קיץ הוא עונה אידיאלית לצביעת הבית , מרגע שפסקו הגשמים ניתן להתחיל ולצבוע . יתרונה של הצביעה בעונה זו הוא בטמפרטורות הנוחות יחסית השוררות בתקופה זו . כמו כן , זו עונה מתאימה לתקן את כל הפגמים אשר נוצרו בקירות הפנימיים בעקבות רטיבות שחדרה מגשמי החורף .

כתמי רטיבות ולחות אשר הופיעו בקירות הבית ניתן לנקות על ידי שפשוף בעזרת מטלית לחה טבולה באקונומיקה או חומר מחטא אחר . יש לאתר את מקור הרטיבות , ורק לאחר איטומו ניתן לצבוע את הקיר .


לבדוק את מסנני המזגנים


יש לבדוק את מסנני האוויר , ניקיונם שלמותם ועוד . לוודא כי צינור הניקוז של המזגן אינו סתום , לכוון את המזגן ל – 22 מעלות ולבדוק כי מהירות המפוח תקינה . יש לזכור כי עדיף במידת הצורך להזמין איש מקצוע לפני החמסינים הגדולים שכן אז ידיהם עמוסות עבודה המחירים וזמן ההמתנה עולים .


לנקות את קולטי שמש


בחורף מצטבר על הקולטים אבק ובוץ המקטינים את יעילותם באספקת מים חמים . יש לנקות את זכוכית הקולטים באמצעות מטלית רכה ויבשה . יש לבדוק את אטמי הברזים ולוודא כי אין נזילות . במהלך החורף על הקולטים , על מנת לאפשר אפקטיביות הקולטים . במידה ואתם מגלים כי גם בימים של שמש אין לכם מספיק מים חמים , ייתכן ויש צורך לנקות את קולטי השמש . על כן חשוב טיפול מונע לאחר החורף .


ערן סיב , יו " ר

התאחדות קבלני השיפוצים

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?