דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 28 באוקטובר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

"המאבק מול בית שמש זה להיות או לא להיות"

בין המאבק על גבולות המועצה להתמודדות עם מגיפת הקורונה, במתח שבין פתיחת שנת לימודים למתווה הסעות מחוץ לאזורי המיפוי, בניסיון לשמור על שגרת עבודה במועצה לבין תרועת הפסטיבלים, שם נמצא ראש המועצה האזורית מטה יהודה. נפגשנו איתו לסכם שנה אחת סוערת במיוחד

זה היה אמור להיות "ראיון בנעלי בית" עם ראש המועצה ניב ויזל, שיחה נינוחה ורגועה, בגינה הביתית שבקיבוץ או באחת מפינות החמד הרבות שפזורות ברחבי מטה יהודה. אבל הנסיבות הובילו לראיון יותר רשמי שהתקיים בלשכת ראש המועצה, במרחק של ארבעה מטרים זה מזה.

ויזל, יום אחד בלבד לאחר שקם מהשבעה על אמו המנוחה, דליה ז"ל, חזר לכס ראש המועצה כדי להתמודד עם האירועים שמזמנת לו ולכולנו המציאות הסוערת וההפכפכה. ויש לו אתגרים לא מעטים: בוועדות הגבולות השונות, במאבק על הכנסות המועצה, בניסיון לקיים שגרה במערכת החינוך, וכמובן – במאמץ לשמור את מטה יהודה נקייה ככל האפשר מנגיף הקורונה.

הראיון מתקיים בין שיחה סוערת עם מנכ"ל משרד השיכון שהודיע על הקמת ועדת גבולות חדשה לאזור בית שמש, שתובעת את כל השטחים המניבים של מטה יהודה, לבין שיחה עם שר הפנים, אשר צפוי להנחות על המשך הפעילות של הרשויות המקומיות לקראת חגי תשרי.

"כולנו צריכים לשמור על צניעות". ניב ויזל

בלי יישובים אדומים

 

יש כיום במטה יהודה יישובים אדומים ?

"לא, אין במטה יהודה יישובים אדומים. אבל זה מתעדכן כל יום מחדש. בגדול יש לנו כרגע בסביבות 220 חולים מאומתים. עד לפני שבוע רוב החולים המאומתים היו בעין נקובא שהייתה בשיא עם 90 חולים. עשינו שם עבודה מדהימה, בשיתוף פיקוד העורף, המשטרה, המועצה והוועד המקומי, והם ירדו מ-90 חולים ל-25 בלבד. הם היישוב היחידי במועצה שהגיע לצבע כתום, ירד לירוק. לצערי, בעקבות הירידה שוב השתררה שאננות ביישוב, היו כמה אירועים בהשתתפות מאות תושבים וזה צפוי לפגוע בהם שוב. מנגד יש לנו יישובים כמו קיבוץ הראל, בית נקופה, מסילת ציון ומוצא עלית עם אפס חולים”.

הקורונה היא האירוע הגדול ביותר במדינה. האם זה נכון גם לגבי המועצה ?

"אנחנו כמועצה בכוננות מתחילת מרץ. היינו הראשונים שסגרנו את בית המועצה לביקורים, הראשונים ששלחו את אנשי הפיקוח לסיורים ביישובים. אני עצמי יושב בלשכה שחלונותיה פתוחים לרווחה ומאווררת כל הזמן. העובדה היא שהזהירות השתלמה ומבין כל העובדים יש לנו רק שלושה חולים מאומתים והם לא הדביקו את האחרים. רק בשבוע שעבר התברר כי מנהלת במועצה היא חולה מאומתת ובגלל אמצעי הזהירות שנקטנו איש מחברי ההנהלה הבכירים לא נדבק".

העבודה של המועצה נפגעה בעקבות זאת ?

"כל מי שמקבל שירות במועצה מקבל אותו באמצעות הטלפון או באמצעות שירותי האינטרנט והזום. זה קשה, זה יותר מסובך, אבל העבודה בגדול לא נפגעה וזה ראוי לציון. לדוגמא, כמות היתרי הבנייה לא ירדה למרות שעובדים מרחוק ואדריכלים לא יכולים להגיע למשרדי המועצה. הוספנו כוח אדם במוקד והם עובדים ללא הפסקה. הקשר עם פיקוד העורף הוא מדהים. אפילו אוטובוס החירום הוכיח את עצמו. בשבוע שעבר היה אירוע של הפסקת חשמל במושב נס הרים והאוטובוס הוקפץ למקום ופעל באופן עצמאי במהלך האירוע".

איך אתה רואה את ההתמודדות הקרובה בנושא הקורונה ?

"ביחס לעובדה שיש במועצה יותר מ-60 אלף איש, אזי 220 חולים הם מספר מאוד קטן. המסר שצריך להעביר זה שעכשיו מוטלת אחריות אישית לבריאות המשפחה, אחריות לקהילה ואחריות למקום העבודה”.

 

אין ממשלה כבר שנתיים

 

זו הייתה שנה שהתאפיינה בממשלת מעבר ובממשלה רחבה. איך השפיעה הפוליטיקה הארצית על ההתנהלות של מטה יהודה ?

"צריך להבין שבמשך שנתיים אין ממשלה. כשכבר יש ממשלה נכנסה הקורונה. שנתיים עובדות הרשויות המקומיות בלי משרדי ממשלה. המדינה לא מתנהלת. הלוואי והיינו מתנהלים לפי איזשהו מודל. לא משנה איזה, לפחות היינו יודעים לאיזה כיוון הרוח נושבת. הבעיה היא שהכל נעשה בשלוף”.

איפה עיקר הבעיות שהקורונה גרמה למועצה ?

"גביית הארנונה ירדה ב-30%. זה המון כסף ואני צריך לתת את אותו שירות. החלטנו שכל המנהלים הבכירים במועצה יורידו שכר ב-5% בהתנדבות. אם היו העלאות שכר במסגרת של החלטות ממשלה – עיכבתי את היישום שלהם בחודשים האחרונים. בשלב הראשון המדינה נתנה שיפוי לירידה בהכנסות אבל החל מחודש יוני אין שיפוי אך המצב של רבים מהתושבים לא השתפר והדבר הראשון שהם לא משלמים זה ארנונה. וכך יש ירידה בגבייה. ובמחלקת הגבייה יש תקנות וחוקים והם חייבים לקנוס ולהצמיד, וזה עושה את הגבייה עוד יותר קשה ומעמיד אותנו במצבים לא נעימים מול התושבים”.

"אין אחד מכל עובדי המועצה שלא נותן את כל כולו". בשריפה בכפר אוריה

שלוש ועדות גבולות

 

אנו שומעים שיש איומים על גבולות המועצה ותביעות שונות לשטחים של מטה יהודה. איפה זה עומד כעת ?

"אנו נמצאים בשלושה מאבקים גדולים בנושא גבולות המועצה. בקרית יערים, בצור הדסה, וכנראה בבית שמש. אני עסוק בזה מדי יום בשלוש השנים האחרונות, עשרות שיחות, עשרות ישיבות, זה המאבק הכלכלי שלנו”.

מה המאבק בקרית יערים ?

"קרית יערים, מה שפעם הייתה ישיבת קרית ספר עם כמה עשרות תלמידים, צמחה לעיירה של אלפי תושבים ורוצה להתרחב על חשבוננו. כעת הם דורשים בנוסף למתחם ג"ג בנווה אילן גם את שטח הכרמים שבין הכניסה שלהם לבין כביש מס' 1, עד תחנת הדלק של אלביס. מבחינת היישובים שלנו זה אסון".

ומה לגבי צור הדסה ?

"הנושא של צור הדסה, זה נושא שאליו קשורים כמה יישובים גדולים נוספים במועצות אזוריות: בת חפר, צור יצחק, עתלית ועוד שני יישובים ביהודה ושומרון. אנחנו במאבק מאוד גדול של המועצות האזוריות שבהן יש יישובים גדולים. לצערי הרב משרד הפנים רואה את הנושא הזה שונה מאיתנו ונמנע מלהקים רשויות חדשות ודורש מאיתנו לספוג”.

יש התנגדות עזה בצור הדסה להיפרד ממטה יהודה ללא שטחים מניבים. בוועדה הגאוגרפית נאמר כי יציאה כזו של היישוב נדונה לכישלון ולמשבר כלכלי חריף. מה עמדתך בנושא ?

"צור הדסה מתוכננת ל-25 אלף תושבים ומונה כיום כבר 4000 בתי אב, עם יותר מ-11 אלף תושבים. מועצה אזורית לא יכולה לנהל יישוב כזה. מגיע לצור הדסה יותר. אי אפשר שצור הדסה תהיה אחת מ-58 יישובים, כולל היישוב החדש, גבעות עדן. זה עבר את הגבול. צור הדסה הוא יישוב מקסים, יפהפה ושוכחים שבגלל היקף הבנייה המתוכנן של אלפי יחידות דיור צור הדסה צפויה לקבל המון כסף. הרי במצב הנוכחי, הכסף מיחידות הדיור האלה מגיע למטה יהודה, וכל החלטה לאן הכסף הולך נדונה במליאת המועצה שבה יש 60 חברי מליאה ומהם לצור הדסה יש רק שלושה נציגים, ולמליאה יש סדר עדיפות אחר. אפשר להגיע להסכמים עם משרד השיכון ומשם לממן הרבה דברים לצור הדסה”.

בישיבת הוועדה הגאוגרפית האחרונה, יו"ר הוועדה, רות יוסף, שאלה אותך כמה כסף אתה רוצה כדי להשאיר את צור הדסה במטה יהודה. אמרת 70 מיליון. אולי זה הפתרון ?

"רות יוסף לא סתם שאלה אותי כמה כסף אני רוצה. אמרו לה שהיישוב יפשוט את הרגל. עכשיו יש בדיקה כלכלית ואנו נראה לה שזה לא נכון. זה לא במנדט של ועדה גאוגרפית לתת כסף. היא קובעת גבולות מוניציפליים וחלוקת הכנסות. היא לא יכולה להגיד למשרד הפנים להעביר כסף. צריך להבין, הוועדה האחרונה נתנה ליישוב 2 מיליון שקל לניהול. זה כלום. וגם שילמו רק שנה אחת. זה בדיחה. אני אוהב לשים את הדברים על השולחן. צור הדסה חייבת להיות רשות מקומית. היא פי 1.5 מאבו גוש, היא פי 2 מהר אדר. צריך לקבל את ההחלטה”.

לא ניתן להתגבר על זה באופן פרוצדורלי, בעזרת שינוי מינורי בתוך התקנון של המועצות האזוריות ?

"זה לא הצליח וזה לא יצליח. לא יהיה גיבוי ממשרד הפנים. יש מליאה אחת לרשות מקומית והכסף לא יודע לעבור בלי אישור המליאה. אי אפשר לעשות רשות בתוך רשות”.

בעבר אמרת שצור הדסה מעלה את הרמה הסוציו אקונומית של המועצה. אבל זה לא מסתדר עם העובדות. רוב היישובים במטה יהודה הם בדירוג של 7 ו-8. אם צור הדסה יוצאת, הדירוג של מטה יהודה צפוי לעלות ולא לרדת.

"אני לא מסכים עם החישוב הזה. הנתונים שלנו זה שאם צור הדסה יוצאת, אנו יורדים לדירוג סוציו אקונומי 6, שזה אומר עוד 16 מיליון שקל לשנה למועצה ממשרד הפנים".

ומה לגבי המאבק השלישי בבית שמש ?

"זו הוועדה הכי מהותית לנו, מכיוון שהיא עוסקת בכל השטחים המניבים של מטה יהודה. הם רוצים הכל וזו מלחמה שכבר מתנהלת שלוש שנים. עכשיו יש מנכ"ל חדש למשרד השיכון והכל מתחיל מאפס. כל ההסכמות בוטלו. ומשרד השיכון מבקש ועדת גבולות. אני מנסה לראות אם אפשר למנוע את המנדט בשביל למזער נזקים. מבחינתנו זה להיות או לא להיות"

מטה יהודה גדלה והאתגרים גדלים איתה

"זו מועצה לא קלה שגדלה בכמויות מטורפות. בתוך שלוש שנים 3000 תושבים בצור הדסה, הקיבוץ שלי, נתיב הל"ה, גדל ב-25%. האוכלוסייה צורכת הרבה יותר, תושבים למדו לבקש הרבה יותר, ההרחבות גדלות והצרכים משתנים".

מה קורה עם השמירה על הירוק ?

"בשנה האחרונה עשינו מהפיכה בניהול איכות הסביבה, פתחנו אתר לריסוק גזם ואנו מפזרים אותו ליישובים, זה חוסך הרבה כסף. הצבנו מיחזוריות נוספות ועשינו קמפיין הסברה בנושא מיחזור".

“עין נקובא הורידו את השלט בצורה אלימה ולא הוגנת". בחנוכת מבנה בית הוועד ה מקומי בעין נקובא

נמשיך עם הלימוד מרחוק

 

איך לדעתך יתפתח הלימוד מרחוק ?

"אני גאה להגיד שלמדנו את הנושא של לימודים מרחוק לפני שמישהו חשב על הקורונה וכבר לפני שנה התחלנו בדיונים לפיתוח של בתי ספר היברידיים. חצי שנה לפני הקורונה דיברתי על זה שתלמיד צריך להיות בעל יכולת ללמוד באופן וירטואלי. כשהגיעה הקורונה היינו מוכנים, והשנה בתיכונים אור, דרור, והר טוב לומדים היברידי - וזה היה קורה בלי הקורונה וזה ימשיך הלאה".

איך אתה מסכם את פתיחת שנת הלימודים ?

"פתחנו את כיתות ה-ו מלא וזה כשתלמידי ג-ד לומדים בכיתות שלהם, זו המועצה הראשונה שאמרה שהלימודים בבתי הספר היסודיים יהיו מלאים".

בכל זאת השנה נפתחה עם הפגנות של הורים בפתח בית המועצה ועם עתירה לבית המשפט בנושא ההסעות מחוץ לאזורי המיפוי.

"בנוגע למתווה ההסעות, אנחנו מדברים על הסעה של 500 תלמידים ל-30 בתי ספר בירושלים. כל שכבה מתחילה בשעה אחרת ביום אחר ומסיימת בשעה אחרת, מה אני אתן מונית לכל ילד? טכנית איך אפשר להסיע ולהחזיר במצב כזה? נערכנו עם מימון של כרטיסי חופשי-חודשי והסעות בשאטלים. במקום שהתושבים יגידו שאפו אני מקבל עתירות לבית המשפט, ואני שמח שזה הולך לבית המשפט. זה מרגיז, כי יש מי שהתרגל לקבל הסעות על חשבון הציבור לירושלים. צריך לזכור שאלה כספי ארנונה שהולכים למימון של הסעות של תלמידים מחוץ למועצה".

יש טענה שניצלת את הקורונה כדי לבטל את ההסעות מחוץ לאזורי המיפוי ?

"זה לא הוגן ולא נכון. זה לא עולה לי פחות. לתת רב קו, לתת שאטלים. אני נותן שאטלים כי אחרת זה בלתי אפשרי. לגבי שאטלים חזרה, בשלב זה תהיה חזרה אחת, בשעה הכי נכונה. קחו את השעה הכי מאוחרת, כל שעה נכונה נתפשר. הורים צריכים להיות קצת סבלניים".

אתה מתוסכל מהיחס של הורים למועצה בנושא ההסעות לירושלים ?

"שני הילדים שלי למדו באומנויות. נסעו לבד או שאני הסעתי אותם. לא היו לי טענות למועצה. כשהילד לומד מחוץ למועצה זו בעיה שלי כהורה ולא של המועצה. להמשיך בשיטה של ההסעות מחוץ למועצה זה פשיטת רגל ואני שלם עם ההחלטה להפסיק עם זה".

"הייתה גם בעיה עם גני ילדים בכמה יישובים שגרמה להפגנה סוערת

"בעמינדב ובגבעת יערים נכנסה אוכלוסייה חדשה חלקה חילונית וחלקה דתית ועל רקע זה היה שינוי בגני הילדים. הורים הגיעו להפגנה, היו איומים והזמנו משטרה. בעמינדב צריך לבנות גן חדש ועד אז לקחנו את בית העם והסבנו אותו לגן ילדים לשנה הקרובה. אני יכול להבין הורים שרוצים את הכי טוב לילדים שלהם אבל מי שמאיים באלימות אני לא מדבר איתו".

יש סכסוך בתיכון ביישובים עין נקובא ועין ראפה. מה קורה שם ?

"עין נקובא ועין ראפה זה יותר מאבק כוח בין הוועדים. עין נקובא הורידו את השלט בצורה אלימה ולא הוגנת. יש פה סיפור עם מנהל חדש. חלק רוצים אותו וחלק לא רוצים. זה מחובר גם למשפחות. עין ראפה הגיעו להפגנה ואני חושב שהם צודקים. דבר ראשון נתנו להם קרטיבים וחיבקנו אותם. בינתיים בעין ראפה חזרו ללימודים, שמנו שלט זמני. ההתנהגות האלימה לא מקובלת עלי. להערכתי, אנחנו בתוך האירוע וזה לא נגמר".

וגם סכסוך בנושא הצהרונים שעורר גל מחאות ברשתות החברתיות ?

"ב-30 שנה האחרונות במטה יהודה הנושא היה פרוץ, כל סייעת החליטה כמה היא רוצה לגבות עבור הצהרון. למה שתושב ישלם 1200 שקל לצהרון? מדינת ישראל החליטה לקבוע מחיר לצהרונים ולפי הנחיית המדינה עשינו מכרז שבו נבחרו שתי חברות. הסתבר שהסייעות לא רוצות לעבוד דרכן. אחרי דיונים הגענו למתווה שבו שתי החברות מצאו איך לתת להן יותר במסגרת של היתר לעבודה נוספת. יש לנו 130 סייעות מסורות ומצויינות, כ-67 צהרונים שמהם כ-30 פעילים. סייעת שלא תרצה לעבוד אי אפשר להכריח אותה".

“היו תגובות מדהימות לפסטיבל האוכל. עזרנו למבשלות להתפרנס". בפתיחת פסטיבל היין, 2019

הישג נדיר למועצה

 

פסטיבל האוכל הסתיים בחודש שעבר, ונראה שהיה מוצלח. איך אתה מסכם את ההתנסות הזו ?

"החלטנו כבר במרץ לחבר את פסטיבל האוכל עם פסטיבל היין כדי למנוע התקהלויות. היו תגובות מדהימות. עזרנו למבשלות להתפרנס. אני רוצה באוקטובר לעשות את הפעימה השלישית. לצערי, נאלצנו לבטל את מרוץ תנ"ך-תש"ח מחוסר ברירה".

במהלך השנה החולפת המועצה זכתה בהישג נדיר – אישור לכינוי מקור ליקבים. איך את רואה את ההישג הזה ?

"אני חושב שזה הישג מטורף שאנחנו חבל יין ראשון במדינת ישראל. זה שומר על הירוק. מפה אנחנו צריכים למנף את זה, כדי לקבל את תיירות היין. עכשיו נתחיל ללמוד איך להפוך את ההישג לכסף וגם להשפיע על ועדות הגבולות למיניהן".

התחלף לאחרונה מנכ"ל לחברה הכלכלית. במהלך השנים הייתה ביקורת על החברה הכלכלית ועל ההכנסות שהיא מניבה למועצה.

"יוני אלמוג עבד כעשר שנים והחזיק את החברה הכלכלית מול הרבה מאוד שינויים. הוא עבר תקופה אישית לא קלה בחקירה של פרשת מטה יהודה. הוא איש טוב והגון שעשה רבות עם צוות מאוד קטן. כמובן שכל מי שעושה יש מי שחושב שאפשר קצת אחרת. יוני ימשיך ללוות אותנו בעתיד".

מי המנכ"ל החדש ?

"במשך שלושה חודשים ניהלנו ועדת איתור ובחרנו מועמד אחד מתוך 36 מועמדים. אנו משנים את האופי של החברה הכלכלית כדי שתביא יותר הכנסות למועצה. יש עוד כמה פרויקטים לסיים: האולם בצור הדסה שהוא מדהים ביופיו והושקעו בו 15-16 מיליון שקל, התחלנו בהצבה של מערכות פאנלים סולאריים על מבני הציבור, זה אמור להביא עוד הכנסות".

גם המנכ"לית של המועצה הודיעה כי היא פורשת. איך אתה מגיב לזה ?

"יעל ריכזה את מטה הבחירות שלי וידענו שאם ננצח בבחירות היא תהיה המנכ"לית. היא הייתה האיש הנכון במקום הנכון. יחד הצלחנו לייצב את המועצה אחרי טלטלה גדולה. יעל נכנסה ודיברה בשפה אחרת שהייתה חשובה למטה יהודה. על הפרישה שלה דיברנו לפני הקורונה, היא רוצה לעבוד בחינוך ואני בטוח שתתרום שם הרבה. כל מי שיזכה בה ירוויח ואנו נמצא את הדרך להמשיך. עוד לא נפרדנו, היא ממשיכה עד אחרי החגים, התחלופה תהיה באופן יפה ומסודר. מותר ורצוי וחשוב לעשות שינויים בתוך המועצה".

לסיכום, מה אתה רוצה לאחל לתושבי המועצה ?

"אני חושב שאנו נמצאים בשנה מאוד מאתגרת שלא הייתה מעולם. כולנו צריכים לשמור על צניעות. אין אחד מכל עובדי המועצה שלא נותן את כל כולו והתושבים לא תמיד רואים את זה. אנו מקבלים הרבה מכתבי תודה. יש לתושבים מועצה נהדרת והתושבים מקסימים ואני מקווה שתהיה לנו שנה מוצלחת, שבה נמשיך לפתח את כל מה שהתחייבנו, הלוואי ויהיו לנו עוד הסכמי שלום. אנו חלק מהיסטוריה שידובר עליה וילמדו עליה רבות. אני מאוד גאה במטה יהודה".

 

 

יובל רובין

rubin67@gmail.com

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?