דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 25 בפברואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

המבצע לכיבוש אזור המזלג

זריחת ירח מעל יער מטע (צילום: היאלי גרוס)

ערב סוכות תש"ט - 1949. ירח מלא האיר את ראשי ההרים והטיל אור חיוור על פתחי הוואדיות. באזור המושבה הר-טוב, שפונתה מתושביה חמישה חודשים קודם לכן, נערכו לוחמי חטיבת הראל למבצע "אל-ההר", לסילוק הכוחות המצריים שכבשו את ציר חברון-בית לחם.

לנגד עיני הלוחמים עמדה דמותם של חבריהם שלא זכו. רק תשעה חודשים חלפו מאז יצאה משם מחלקת ההר - ל"ה לוחמים, שנהרגו בדרכם לגוש עציון. בזמן שחלף נבנה מערך מודיעיני איכותי, ושורות הגדודים מולאו בכוחות רעננים. לרשות הלוחמים עמדו ארטילריה ומרגמות, וחולקו מכשירי קשר לכל מחלקה. בנוסף הוקם גדוד משוריינים. חטיבת הראל נמצאה בשיא כוחה.

במבצע מהיר ומזהיר כבשו הלוחמים והלוחמות את האזור, שכונה "החזית הנשכחת". מייד לאחר מכן הקימו משלטים, לשמירה על קו שביתת הנשק החדש. במשך כשנה וחצי שמרו החיילים על האזור לבדם. באביב 1950 עלה לקרקע הישוב הראשון - מבוא ביתר. באותה שנה, מייד אחרי חגי תשרי, נוסדו מטע, בר-גיורא ונס הרים. חבל ההרים השומם זכה בחיים חדשים. משלט המזלג, שחלש על התפצלות הנחלים שמבתרים את ההר, העניק לאזור את שמו - "המזלג". לימים נבלעו המשלטים ביערות של אורנים, שניטעו ע"י המתיישבים הראשונים. יערות שמעניקים צל ופינות מרגוע, לתושבים ולמטיילים, שיפקדו את האזור בחג. (היאלי גרוס - צלמת וסופרת, הוצאה לאור ישראלים heallyg@gmail.com ).

הלוחמת שולה גרבש במוצב המזלג, באדיבות אוצר תמונות הפלמ"ח

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?