דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 05 ביוני 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

המועצה הארצית אישרה את תכנית רכס לבן

רכס לבן (צילום: חברה להגנת הטבע)

המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה השבוע ברוב קולות את קידום תכנית משרד הבינוי והשיכון לבניית 5000 יח"ד בשכונת 'רכס לבן' הנושקת למושבים אורה ועמינדב. לישיבת הוועדה קדם מאמץ אחרון של נציגי הארגונים הסביבתיים למנוע את אישור התכנית ולהתנות את הדיון בסיור באזור.

ביום שלישי (7.5) התכנסה המועצה הארצית לתכנון ובנייה, שהיא הסמכות העליונה לנושאים תכנוניים, כדי לדון באישור שניתן לפני כשבועיים לתכנית "רכס לבן" בוועדת המשנה לנושאים עקרוניים (ולנת"ע). בישיבת הוועדה הוצגה חוות הדעת של האדריכל אדם קולמן, שאושרה בדיון הולנת"ע, לפיה אין מניעה לאשר את הקמת השכונה.

בחוות הדעת שלו ציין קולמן כי לתכנית הוגשו 25 התנגדויות, ביניהן על ידי המועצה האזורית מטה יהודה, המושבים אורה ועמינדב, החברה להגנת הטבע, ותושבי שכונת קרית מנחם.

קולמן קבע כי הטענות על האפשרויות הגלומות בהתחדשות עירונית בגבולות הנוכחים בירושלים מתקדמות באיטיות רבה ובפועל מאושרות וקיימות בוועדות בקרקעות מדינה רק 11 אלף יחידות דיור, מתוכן 3,700 יחידות דיור בלבד בהתחדשות עירונית. "זהו מצאי נמוך מאוד של יחידות דיור בקרקעות מדינה לעיר בהיקף של ירושלים", הדגיש קולמן.

קולמן התייחס גם להתנגדות לתכנית מנימוקים סביבתיים לרבות חיסול השטחים הפתוחים, פגיעה במעיינות הקיימים ובריאה הירוקה המשמשת כיום כמוקד תיירות נופש ופנאי, וכן למקור גידול של צמחים ובעלי חיים כגון הצבי הארץ ישראלי, שהתכנית מאיימת על מקום מחייתו וקיומו. "עמדת הוועדה המחוזית היא כי באיזון שבין צרכי פיתוח העיר אל מול הערכיות השטח הפתוח יש לבחור באפשרות של פיתוח שטח זה", הוא קובע וממליץ לדחות את ההתנגדות לעניין הסכנה לשטחים הפתוחים. יחד עם זאת עמד על מספר תיקונים נדרשים בתכנית, לרבות צמצום שטח התכנית ושיפור מערך השטחים הירוקים בה.

במאמץ למנוע את אישור התכנית במועצה הארצית שיגר מ"מ נציג ארגוני הסביבה במועצה הארצית לתכנון ובנייה, אלי בן ארי, מכתב ליו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה, זאב ביילסקי, ובו ביקש לקיים סיור בשטח לפני הדיון. "מדובר בשטח בעל ערכים טבעיים וסביבתיים יוצאי דופן שלחברי המועצה לא התאפשר לעמוד על טיבם" ציין בן ארי, "מראה עיניים הוא חיוני בנסיבות העניין כדי שחברי המועצה יוכלו לעמוד באופן מלא ויסודי הן על טיבו וייחודו של השטח, והן על המשמעות מרחיקת הלכת של התכנית המוצעת".

אולם, המאמץ נכשל וכאמור המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה את התכנית לאחר דיון בהמלצות שהציגו הצדדים הרלוונטיים.

ב"שכונת רכס לבן" ייבנו כ-5,000 יחידות דיור, ופתרון תחבורה ציבורית בדמות רכבת קלה, שתעבור במרכז השכונה, ומעלונים שיאפשרו לציבור לעבור ממפלס למפלס בתוך השכונה תוך הנגשת הציבור לשטחים הפתוחים, לתחנות ההיסעים, למוסדות הציבור, ואזורי המסחר בשכונה.

התכנית כוללת תחנת רכבת קלה בצומת אורה וחניון "חנה וסע" עבור 800 חניות, מסוף תחבורה ציבורית, מלון, מבנה לדיור מוגן ושטחי משרדים ותעסוקה, עבור תושבי השכונה ועבור המבקרים בבית החולים הדסה עין כרם ותושבי ירושלים.

במשרד השיכון טוענים כי תכנון השכונה נעשה תוך שימור הסביבה וערכי הטבע במסגרתו ישמר פארק לאומי עמק רפאים כגן לאומי, הכולל בוסתנים, שטחי ארכיאולוגיה ומעיין עין לבן, כאשר הושם דגש על שמירת האזורים הרגישים מבחינה נופית וסביבתית.
התכנית תבטיח את שפיעת המעיינות ובריכות המים הקיימות, זאת באמצעות איתור אזורי חילחול בשטחים הפתוחים שבתחום השכונה, הכוללים את עמק לבן המיועד לשימור כגן לאומי. כמו כן, האזור כולו יונגש לטובת הציבור הרחב וישופרו שבילי האופניים ושבילי הגישה אל השטחים הפתוחים הסובבים את ירושלים תוך שמירה מירבית של החי והצומח בעלי הערכיות הגבוה.
האדריכלית הראשית של משרד הבינוי והשיכון, ורד סולומון ממן ציינה: "כי מדובר בתכנית חשובה מאוד לעיר ירושלים והתכנית היא פרי עבודה מאומץ של צוות שלם בראדו עמד אדריכל מחוז ירושלים אילון ברנהרד. מבקשת להודות במיוחד גם למתכננת הוועדה המחוזית מחוז ירושלים, שירה תלמי, ויו״ר הוועדה המחוזית, עו״ד עמיר שקד, שתמכו לאורך על הדרך בתכנית המיוחדת הזו”.
מנהל מחוז ירושלים במשרד הבינוי והשיכון, משה מרחביה, מסר: "מדובר בתוכנית חשובה לירושלים, ובבשורה לזוגות הצעירים ולאוכלוסיה בעיר. תוספת של 5,000 יחידות דיור הן התחלה למטרה הכללית שהיא שימור האוכלסייה בעיר. כמו כן, התכנית מציעה פתרון במתן קרקע משלימה לתוכניות פינוי בינוי המתוכננות בעיר שיוסיפו גם הן מספר לא קטן של יחידות דיור. אני שמח שירושלים ממשיכה להשתדרג ולהתפתח".

מהחברה להגנת הטבע, הפועלת לשמירה והגנה על רכס לבן בפרט ועל הרי ירושלים בכלל, נמסר: "החברה להגנת הטבע תמשיך ותפעל לשמירת ערכי הטבע והנוף בירושלים וסביבתה, באמצעים העומדים לרשותה".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?