דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 21 בינואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

המסע המופלא של האריזה

                                             

האריזות לאחר תהליך המיון

לא בכל יום ניתנת לנו ההזדמנות לעשות משהו טוב, משהו שיש לו משמעות למען הסביבה, למען הדורות הבאים וכל זאת במאמץ קטן שמתחיל בבית.

בכל יום מיוצרות בישראל מיליוני אריזות העשויות מחומרים שונים: פלסטיק מסוגים שונים, מתכת, ניילון זכוכית קרטון ועץ. בשנים האחרונות יש ביכולתנו להקטין את כמות הפסולת שעוברת להטמנה בעזרת שינוי קטן - הפרדת האריזות והשלכתן לפחי המחזור.

בארץ ישנם כמה סוגים של פחים למיחזור אריזות המהווים שלב ראשון של מיון האריזות בהתאם לסוג החומר ממנו הן עשויות: אל הפח הכתום משליכים פסולת אריזות פלסטיק, מתכת וקרטוני משקה.

לאחר שהתאמצתם, הפרדתם והשלכתם את האריזות לפח הנכון, אתם בטח סקרנים לדעת, מה קורה עם האריזה שלכם? עם אריזת השמפו בריח שאתם אוהבים, עם קופסת שימורי התירס שאכלתם לצהרים ושקית הניילון איתה חזרתם מהקניות.

לאן כל האריזות נוסעות?? האריזות שמגיעות לפח הכתום באזור מטה יהודה יוצאות למסע שבסופו יהפכו לחומרי גלם ולמוצרים חדשים. המסע מתחיל עם איסוף האריזות מהפחים הכתומים אל המשאית, המובילה אותן לתחנת מיון הפסולת בראשון לציון.

בתחנת המיון פורקות המשאיות את האריזות והן מועברות למסועים הממיינים אותן לפי סוג החומר ממנו הן עשויות. עיניים אופטיות מזהות את סוגי הפלסטיק השונים ומפרידות את האריזות לזרמים שונים, מגנט ענק מפריד את אריזות המתכת לזרם נוסף, שואב שקיות מושך אליו את כל שקיות הניילון. תהליכי המיון נעשים ברובם באמצעים טכנולוגיים מתקדמים ללא מגע יד אדם.

לאחר שהופרדו לסוגי חומרים שונים כל חומר נכבש לקוביות גדולות (באלות) העשויות מחומר זהה ומועברות אל מפעלי המיחזור השונים. באמצעות טכנולוגיות מיחזור מתקדמות הופכים מפעלי המיחזור את האריזות שלכם לחומרי גלם ונותנים להן חיים חדשים.

למה הופכות האריזות? הנה כמה דוגמאות: אריזת השמפו עם הריח האהוב הפכה לאדנית או לדלי פלסטיק, קופסת שימורי התירס מארוחת הצהריים הפכה בתהליך המסה ורתיחה למוט ברזל לתעשיית הבנייה. השקית איתה חזרתם מהקניות הפכה ליריעת פלסטיק המשמשת את תעשיית החקלאות.

המסע המופלא לא היה יוצא לדרך בלעדיכם. כשאתם משליכים אריזות לפחי המיחזור אתם מניעים במו ידיכם את המסע. מאמץ קטן שיש לו תרומה גדולה לסביבה.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?