דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 14 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

המשחק שיעיר אצלכם את אהבת הארץ

יאיר וענת לביא, תושבי צור הדסה, הקימו לאחרונה מיזם בשם 'סודות הארץ' – משחק חווייתי שמטרתו לחבר בין ההיסטוריה והארכיאולוגיה של הארץ לבין הציבור הרחב, ומצליחים לקרב עוד ועוד אוכלוסיות לעבר העשיר של נופי ואתרי הארץ

ענת ויאיר לביא

דמיינו את עצמכם חיים באמצע שום מקום, בבית המוקף ביער עצום, ללא טלוויזיה, טלפון או אינטרנט. כיום, כשהטכנולוגיה הגיעה לכל מקום זה נשמע כמעט בלתי אפשרי אך לפני עשר שנים זה בדיוק מה שעשו יאיר וענת לביא.

"החלטתי שאני צריך שינוי", מספר יאיר, "סגרתי את העסק שהיה לי, שאלתי את ענת, שבאותה תקופה רק התחלנו לצאת, אם היא רוצה להצטרף אליי ולהפתעתי היא הסכימה והשאר זה היסטוריה".

במשך שנה שלמה הם גרו בבית בספרד, בית אחוזה חקלאי שהצריך הרבה עבודת תחזוקה, שיפוצים, והתעסקות בשטח החקלאי של עצי השקד שהיה בקדמת הבית.

"זו הייתה אחת התקופות היפות בחיי", מספרת ענת, "החיבור לטבע הוא בלתי נתפס, חושי השמיעה והריח ממש התחדדו אצלנו בגלל כל השקט ומכך שלא היו הסחות הדעת. אני זוכרת שכשחזרנו לארץ הרעש והריחות היו בלתי נסבלים בימים הראשונים עד שהתרגלנו מחדש לציוויליזציה".

כמו כל דבר בחיים, גם התקופה הזו נגמרה אך בני הזוג לביא המשיכו לשמר את העיקרון שיש לעבוד רק במה שאוהבים. יאיר עוד המשיך מספרד לעבוד בגינאה המשוונית באפריקה, אחת המדינות המסקרנות ביותר ביבשת, אשר כמעט בלתי אפשרי להיכנס אליה, ולאחר מכן ענת עוד עבדה תקופה באילת בהדרכה של שחייה עם דולפינים, כאשר יאיר במקביל צלל עם הכרישים במצפה התת ימי.

"נקודת המפנה אצלנו קרתה כאשר הפכנו למשפחה", מספר יאיר, שכיום הוא וענת הורים לשלושה בנים – סהר בן ה-6, יהל בן ה-4 ונוה בין השנתיים ,"עם כל האהבה שלנו לאילת, הבנו שלמרחק מהמשפחה המורחבת – הסבים והסבתות, הדודים והאחיינים, יש מחיר. וכך הגענו לצור הדסה לפני כחמש שנים".

המשחק שמחבר את המטיילים לנופי הארץ. ילדים במשחק 'סודות הארץ'

כיום יאיר וענת עוסקים במקצועות הטיפול, יאיר עובד בעמותת אנוש עם פגועי נפש, מטפל בפסיכותרפיה ממוקדת גוף וחוקר את תחום 'שיתוק השינה' וענת עובדת כמטפלת בעזרת בעלי חיים ב'חוות המרחב הפתוח'.

"אמנם, כיום קשה יותר לדמיין איך עוזבים הכול וטסים לאיזה מקום נידח בעולם", אומרת ענת בחיוך, "אך בתור משפחה הצלחנו להנחיל לילדינו את האהבה לטיולים וכמעט כל שבת אנחנו נהנים מהקרבה של צור הדסה לכל מקום בארץ ואנו יוצאים לטייל עם הילדים שכל השבוע רק מחכים לכך".

מתוך אותה אהבה לטיולים ולאתגרים, פיתחו בני הזוג לפני כשנה וחצי את המיזם 'סודות הארץ', משחק חווייתי תחרותי שמשלב טיול רכוב או רגלי עם חידות, משימות ואתגרים, מעין שילוב של חדרי בריחה והמרוץ למיליון.

"כשרק הגעתי לאזור", אומר יאיר, "התפלאתי מכך שכל הסיפור של דוד המלך שחי ופעל פה בתחילת דרכו, כמעט ולא מופיע בשילוט, לא מוזכר ולא מנוצל לצרכי תיירות. בסוף, דבר הוביל לדבר, וממשחק תחרותי שבניתי לטובת המשפחה המורחבת, נוצר פרויקט 'סודות הארץ' ".

בני הזוג לביא שמחו לגלות שהם לא היחידים שמתעניינים בסיפורים שיש לנופים ולאתרים בארץ לספר ומעבר למשפחות ולקבוצות חברים שחיפשו אטרקציות בהרי יהודה, החלו לפנות אליהם גם גופים גדולים יותר כמו צוותי עבודה שחיפשו פעילות גיבוש לצוות ואפילו עיריית בית שמש שביקשה שיכינו משחק בנושא תל בית שמש, שיספר את סיפורו של התל ושל החפירות האחרונות.

"זה אחד הפרויקטים שממש היו חשובים לי", מספר יאיר, "אני, יחד עם קבוצת תושבים בשם 'אבירי התל', כבר פועלים הרבה זמן למען שימור התל ומציאת פתרון תחבורתי שלא יפגע בממצאים הייחודיים שנמצאו בחפירות ההצלה. מבחינתי כל אדם שהגיע ושמע את הסיפור של התל זה עוד מישהו שמתחבר אל המקום, מבין את החשיבות ההיסטורית שלו ושיתמוך בשימור ובפיתוח התל".

מה התכניות לעתיד?

ענת: "אנחנו גם ככה מאד עסוקים עם העבודות הקבועות שלנו ועם המשפחה, עם זאת אנחנו מנסים להתפתח לאט ובקצב שלנו, בתקווה שנוכל לפתח עוד משחקים בעוד מקומות".

יאיר: "באמת קשה למצוא את הזמן לזה, אך עם כל העומס קיימנו מקצה של המשחק לציבור הרחב בראש השנה והמשחק יתקיים גם בחול המועד סוכות. אנחנו גם מתכננים כבר משהו בסדר גודל רציני יותר לפסטיבל דרום אדום בשיתוף עם תיירנים מהדרום".

 

שיהיה בהצלחה

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?