דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 12 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

המשטרה: גידול בהיקף עבירות האלימות והמין בתוך המשפחה


ניידת משטרה (צילום: דוברת משטרת ישראל)

משטרת ישראל פרסמה הבוקר את הנתונים על מצב הפשיעה בישראל לחודש מרץ 2020. מהנתונים עולה כי נרשם גידול של 16% בהיקף עבירות האלימות בתוך המשפחה וגידול בהיקף עבירות המין בתוך המשפחה, זאת למרות הירידה שנרשמה בהיקף העבירות האחרות, לעתים בעשרות אחוזים.

בסך הכל נרשמה בחודש מרץ 2020 ירידה של 19% בכמות התיקים הפליליים שנפתחו, ירידה המתבטאת כמעט בכל תחומי הפשיעה. במבט על השבועיים האחרונים בלבד עולה כי מגמה זו העמיקה ומתבטאת בירידה משמעותית אף יותר של כשליש בנפח הפשיעה בישראל.

 

שינוי באופי עבירות האלימות

 

בהיקף עבירות האלימות (נגד גוף) חל גידול של כ-16% בעבירות האלימות בתוך המשפחה (רובם המוחלט ברשות היחיד). עם זאת בהיקף הכללי של עבירות האלימות כמעט ולא חל שינוי כלל, ובשבועות האחרונים נפתחו 4,227 תיקים לעומת 4,243 בתקופה המקבילה אשתקד. עם זאת, חל שינוי באופי ובמיקום העבירות: מקרי האלימות והתקיפות פחתו באופן משמעותי במרחב הציבורי, אך במקביל עלו במרחב הפרטי, זאת על רקע הימצאותם של משפחות רבות בבתים לאורך שעות היממה. בעבירות האיומים חלה ירידה של 3% (3,776 תיקים שנפתחו לעומת 3,892 אשתקד).
 

ירידה של 20% בעבירות הרכוש


במהלך השבועות האחרונים, חלה ירידה של כ-20% בעבירות הרכוש בישראל (7,576 תיקים שנפתחו לעומת 9,503 בתקופה המקבילה אשתקד). הירידה המשמעותית ביותר בכמות התיקים נרשמה בהתפרצויות לדירות – ירידה של 45% (575 תיקים שנפתחו לעומת 1,044 בתקופה המקבילה אשתקד).

גם בהתפרצות לבתי עסק ומוסדות, חלה ירידה של 7% (407 תיקים שנפתחו לעומת 439 בתקופה המקבילה אשתקד). עם זאת, במהלך השבועיים האחרונים חל גידול יחסי בתחום פשיעה זה, זאת מאחר ובתי עסק רבים ברחבי הארץ סגורים בהתאם לתקנות לשעת חירום. בכל הנוגע לגניבות רכבים (שבל"ר) חלה ירידה של 21.5% (665 תיקים שנפתחו לעומת 848 אשתקד), וכן גם בגניבות מתוך רכב חלה ירידה של 12% (790 תיקים שנפתחו לעומת 901 אשתקד). גם בעבירות השוד חלה ירידה משמעותית של 23% (74 תיקים שנפתחו לעומת 96 תיקים בתקופה המקבילה אשתקד).

ירידה חדה בעבירות המוסר


בתחום המוסר (סמים, זנות וכיו"ב) חלה ירידה משמעותית בשיעור של 44%. בכל הנוגע לייצור וגידול סמים חלה ירידה של 33% (61 תיקים שנפתחו לעומת 91 בתקופה המקבילה אשתקד). גם בעבירות של סחר, ייבוא ויצוא סמים חלה ירידה משמעותית של 46.5% (441 תיקים שנפתחו לעומת 824 בתקופה המקבילה אשתקד).
גם בעבירות המרמה (הונאה, זיוף וכיו"ב) חלה ירידה של 27% (958 תיקים שנפתחו לעומת 1,317 בתקופה המקבילה אשתקד). המשטרה פועלת במגוון כלים ואמצעים לאתר גורמים עברייניים המנסים לנצל את המצב הכלכלי ולבצע מעשי מרמה, זיוף הונאה ועושק במגוון דרכים ובעיקר במרחבי הרשת.

במשטרה קוראים לציבור לנקוט משנה זהירות ולבצע את כל הבדיקות למניעת הצלחתן של הונאות, זיופים ומעשי עוקץ. דוגמאות למעשי הונאה שטופלו בתקופה זו: יצירת קשר טלפוני עם אוכלוסיות הגיל השלישי, תוך התחזות לרופא המוסר בשמו של קרוב משפחה כי הוא מאושפז בבית חולים בעקבות נגיף הקורנה ויש צורך בהול בהעברת תשלום על מנת לממש טיפול מציל חיים, משלוח מיילים המכילים קישורית הנחזית לאתרי אינטרנט המספקים ייעוץ רפואי לציבור, הצעת הלוואות פיקטיביות לאזרחים, פעילות של פישינג (דיוג) שנועדה לאיסוף פרטי לקוחות ופרטי חשבונות בנק מאזרחים בישראל.


גידול בעבירות המין בתוך המשפחה


חל גידול בעבירות מין בתוך המשפחה (34 תיקים שנפתחו, לעומת 24 בתקופה המקבילה אשתקד), וזאת במקביל לירידה של 17% (375 תיקים שנפתחו לעומת 453 בתקופה המקבילה אשתקד) בהיקף עבירות המין הכלליות, בעיקר בגלל ירידה בשיעור של עשרות אחוזים במקרי אונס והטרדה מינית.

 

ירידה בעבירות הבטחון


בעבירות ביטחון (הכוללות יידוי אבנים, בקבוקי תבערה אמצעי לחימה וכיו"ב) חלה ירידה של 19%. משטרת ישראל ממשיכה כל העת בשמירה על ביטחון הפנים ועל הסדר הציבורי.
 

מהמשטרה נמסר כי משטרת ישראל תמשיך להיאבק בפשיעה על כל גווניה בנחישות, לאכוף את החוק ולהגן על שלומם ורכושם של אזרחי ישראל, בכל זמן ובכל מקום.
 

צילום: דוברות המשטרה.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?