דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 28 בינואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

"המשטרה חייבת להכריז מלחמת חורמה על הנהגים השיכורים"

                                                                

סוף השבוע של חגיגות סוף השנה האזרחית (סילבסטר) הגיע ואיתו הסכנה לפגוש בכבישים נהגים שיכורים. מנתוני משטרת ישראל עולה כי למרות שנהיגה תחת השפעת אלכוהול היא תופעה נרחבת, בחמש השנים האחרונות (2014-2018) ניכרת ירידה חדה במספר הדוחות לנהגים שיכורים.

מנתוני משטרת ישראל שהגיעו לידי עמותת אור ירוק עולה כי בשנת 2014 נרשמו 9,771 דוחות לנהגים שנתפסו נוהגים תחת השפעת אלכוהול/סמים, לעומת 7,298 דוחות שנרשמו בשנת 2018, ירידה של 25%. (בשנים 2017 ו-2018 התווספו ניידות לאגף התנועה ובהתאם לכך ניתן לראות כי מספר הדו"חות לנהגים שיכורים גדל).

פילוח הנתונים על פי ערים וישובים חושף כי תל אביב-יפו ניצבת במקום הראשון במספר הדו"חות שניתנו בשנת 2018 לנהגים שנתפסו נוהגים תחת השפעת אלכוהול/סמים – 1,304 דוחות. במקום השני הלא מחמיא נמצאת העיר חיפה שבה נרשמו 826 דוחות לנהגים שיכורים בשנת 2018. במקום השלישי ניצבת באר שבע עם 536 דוחות, במקום הרביעי נמצאת ירושלים עם 309 וראשון לציון סוגרת את החמישייה הפותחת עם 282 דוחות בלבד שנרשמו לנהגים שנתפסו נוהגים תחת השפעת אלכוהול/סמים.

ארז קיטה מנכ"ל עמותת אור ירוק: "נהיגה בשכרות היא אחת מעבירות התנועה הקשות והחמורות שיש ומעבר לכך מדובר גם במעשה אנטי מוסרי ואנטי חברתי. אדם בוחר לשתות אלכוהול ולעלות על ההגה ובכך לסכן לא רק את עצמו אלא את החיים של כולנו. המשטרה חייבת להכריז מלחמת חורמה על הנהגים השיכורים ולהגביר את בדיקות השכרות לנהגים לא רק בסופי שבוע אלא בכל ימות השבוע, לא רק בסביבת אזורי בילוי אלא במקומות נוספים ברחבי העיר וזאת במטרה ליצור אווירה הרתעתית שתגרום לנהג להבין כי אם הוא שותה אלכוהול ובוחר לעלות על ההגה הסיכוי שייתפס הוא גבוה. המטרה היא למנוע מאותם נהגים שיכורים מלעלות על ההגה ולסכן את החיים של כולנו, לכן יש להוסיף עוד ניידות ועוד שוטרים כדי לייצר אווירה מונעת תאונות דרכים".

בדיקת שכרות (צילום: משטרת ישראל)

באירופה ממליצים: אפס אחוז אלכוהול לנהגים

 

מדו"ח המועצה האירופית לבטיחות בדרכים (ETSC) שפורסם לפני כשנה עולה כי, בישראל אין חובה לבצע בדיקת אלכוהול בכל תאונה קטלנית לכל המעורבים. בישראל, רק מי שחשוד בנהיגה בשכרות מחויב בבדיקה. מנגד מדינות רבות באירופה כמו בלגיה, הולנד, פולין, פורטוגל, בולגריה ועוד שורה של מדינות דווקא כן מחייבות בדיקת אלכוהול בכל תאונה קטלנית או כזו שמעורבים בה נפגעים, לכל המעורבים, גם אם אין חשד לשכרות.

מחברי הדו"ח איתרו ארבעה גורמים עיקריים לתאונות הדרכים: (1) נהיגה במהירות מופרזת/בלתי הולמת (2) נהיגה תחת השפעת אלכוהול (3) אי שימוש בחגורת בטיחות במהלך נסיעה (4) שימוש בטלפון הסלולארי בזמן נהיגה.

מחברי הדו"ח קובעים כי נהיגה בשכרות עדיין מהווה חלק מרכזי בסיבות לתאונות הדרכים, כאשר כל הרוג רביעי (25%) מתאונת דרכים נהרג בשל מעורבות אלכוהול. האירופים ממליצים על קביעת יעדים מינימליים למספר בדיקות האלכוהול בכל שנה ובמקביל ממליצים לאמץ מדיניות של אפס אחוז אלכוהול לכל הנהגים ולא רק לנהגים צעירים.

מהדו"ח עולה עוד כי בחינה של האמצעים המרכזיים שיושמו במדינות בהן נרשמה הצלחה וצמצום של מספר ההרוגים מצביעה על שני גורמים מרכזיים: השקעה ראויה של תקציבי מדינה ומחויבות לבטיחות בדרכים ובמקביל חיזוק מערך האכיפה. כחלק מחיזוק מערך האכיפה ניתן דגש על שני נושאים מרכזיים בתאונות הדרכים - נהיגה במהירות מופרזת ונהיגה תחת השפעת אלכוהול.

(הנתונים מבוססים על נתוני אור ירוק, משטרת ישראל והתנועה לחופש המידע)

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?