דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 20 ביולי 2024
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הנדסת תודעה במבשרת: פרופיל מזויף ניהל את דף הפייסבוק הפופולארי

פרשה חמורה ששופכת אור על טכניקות של הנדסת תודעה ציבורית באמצעות שימוש בפרופילים מזויפים ו"בוטים" ברשתות החברתיות נחשפה לאחרונה במבשרת ציון. פרופיל שניהל קבוצת פייסבוק פופולארית סירב להזדהות בפני חברת פייסבוק וכתוצאה מכך הדף וכל ההיסטוריה שלו נמחקו לחלוטין.

קבוצת הפייסבוק שנקראה "המבשר - תושבי מבשרת ציון פותחים את הפה!" (עם סימן קריאה בסוף), או בשם המקוצר "המבשר", נוסדה בשנת 2011 ופעלה ברשת החברתית במטרה מוצהרת לאפשר לתושבי מבשרת ציון במה ציבורית כדי להביע את דעתם ועמדתם ולשתף את הקהילה בנושאים ציבוריים שעל סדר היום, באופן פתוח, שקוף ודמוקרטי.

בהזמנה להצטרף לקבוצה נכתב "זה המקום להביע ולהעלות כל דבר שקשור ליישובנו, אירועים, חוויות, הצעות ייעול, מפגעים, דעות וכו' ". נכון לחודש ספטמבר 2023 מנתה קבוצת "המבשר" קרוב לשלושים אלף חברים והייתה הקבוצה הגדולה ביותר של תושבי האזור, בוודאי בעלת ההשפעה הרחבה ביותר.

החברים בקבוצה פרסמו מאות פוסטים מדי יום בנושאים שונים ומגוונים מאד: פרסומות לעסקים ולבעלי מקצוע באזור, מודעות קח-תן, דירות למכירה ולהשכרה וגם דעות בנושאי חברה ופוליטיקה, ואפילו תעמולת בחירות.

ביוני 2015 נרשם פרופיל אנונימי חדש בפייסבוק תחת השם הפיקטיבי "תמר גולדבלט" אשר החל לנהל את הקבוצה. מאז ועד לאחרונה ניהל הפרופיל "תמר גולדבלט" את הקבוצה בצורה שוויונית למדי, פרסום פוסטים בקבוצה לא דרש אישור, פה ושם נמחקו פוסטים שכללו שיימינג בוטה של עסקים, או פוסטים שגררו תגובות מתלהמות על רקע פוליטי. הקבוצה אף צלחה את מערכת הבחירות המקומיות 2018 ללא אירועים יוצאי דופן.

אך לפני כחצי שנה השתנתה האווירה בקבוצת הפייסבוק. לפתע החלה להופיע במסגרת דף הפייסבוק תעמולת בחירות מגמתית תוך חתירה תחת העקרונות הדמוקרטיים והפרה בוטה של חוקי הבחירות.

החל מיוני 2023 נדרש אישור לכל פוסט בקבוצה, פוסטים מסוימים פורסמו, ואילו פוסטים של מועמדים אחרים לא אושרו לפרסום. יש לציין כי ניהול כל כך הדוק ומתערב של הקבוצה דורש השקעה לא מבוטלת של זמן ותשומת לב, תוך התמודדות עם מאות פוסטים שעלו בקבוצה מדי יום.

הדבר עורר תרעומת בקרב חברי רשימת "חוזה חדש למבשרת ציון אחת" המתמודדים למליאת המועצה המקומית מבשרת ציון ואלה פנו במהלך 2023 לחברת פייסבוק וביקשנו ממנה לתקן את המצב. יש לציין שפייסבוק הגדירה כללים האוסרים על פתיחת פרופיל אנונימי, לא כל שכן על ניהול קבוצה באמצעות פרופיל אנונימי אך למרות זאת פייסבוק התעלמה מהפניות. חברי הרשימה החליטו לבקש סעד מוועדת הבחירות האזורית, בראשה עומד שופט מחוזי.

השופט הורה לפייסבוק לברר את הנושא באופן מעמיק יותר, ובעקבות זאת פייסבוק הודיעה שהיא פונה לבעל הפרופיל "תמר גולדבלט" ומאפשרת לו לבחור בין שתי אפשרויות: עליו לחשוף בפניה את זהותו האמיתית, ולא - יוסר הפרופיל האנונימי ואיתו תמחק קבוצת "המבשר" כולה. בעל הפרופיל "תמר גולדבלט" בחר שלא לחשוף את זהותו האמיתי, ובכך התברר כי מדובר ב"בוט"  ובכך הביא לסגירת קבוצת "המבשר", למחיקת כל ההיסטוריה שלה ולהסרת כל הפוסטים שפורסמו בה ב -12 שנות קיומה.

חבר הרשימה, ד"ר שי בנימין, אמר כי "עם כל הצער על סגירת הקבוצה, הסגירה שמה קץ להפרה שיטתית של החוק, והייתה ניצחון משמעותי לשלטון החוק ולדמוקרטיה".

על הכינוי "המבשר - תושבי מבשרת ציון פותחים את הפה" מיהרו להסתער קבוצות פייסבוק אחרות וכיום יש כבר שלוש קבוצות שכל אחת מהן מתהדרת בשם דומה ובשינויים קלים.

"הנדסת תודעה היא פרקטיקה מרושעת ומסוכנת. אנחנו, רשימת "חוזה חדש למבשרת ציון אחת", נמשיך לעמוד על המשמר למען הדמוקרטיה ולמען שלטון החוק", סיכם שי בנימין את המאבק בפרופיל המזויף.

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?