דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 11 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הסכם חדש ימנע קיצוץ במים השפירים לחקלאות

ברז מים.jpg

שר החקלאות אורי אריאל הוביל מהלך שבמסגרתו משרד החקלאות, משרד האוצר ומשרד התשתיות הגיעו להסכמה כי יציעו למועצת רשות המים מתווה לפיו לא יקוצצו כמויות המים לחקלאות בשנת 2018 ובכך החקלאים יקבלו את כמות המים לפי הכמויות בהם השתמשו בפועל בעבר.

לפי המתווה המסתמן, אם יתברר במהלך החורף כי מבחינה הידראולוגית יש צורך לקצץ את המים בחקלאות, יסוכם מראש מנגנון השיפוי לחקלאים בדומה למודל התמיכה שהופעל בשנת 2009 כלומר עוד לפני קבלת ההחלטה על הקיצוץ ובכך תעניק המדינה ודאות לחקלאים ותמנע הפגיעה במשק המים

המתווה שמוצע שיוצג לרשות המים הוא שהקצאת המים לחקלאות ב-2018 תהיה ב-10 מיליון קוב יותר מאשר בשנת 2016 ותעמוד על 280 מיליון קוב. השימוש במים שפירים במערכת הארצית בפועל בשנת 2016 היה 271 מיליון קוב.

כאמור, ההסכמה קובעת כי אם יהיה צורך לקצץ במים לחקלאות, המדינה באמצעות משרד החקלאות ומשרד האוצר יקבעו את מנגנון השיפוי לחקלאים, שיעשו שימוש מופחת במים ובכך לחקלאים תינתן וודאות ורווחיותם לא צפויה להיפגע, כלומר לא יהיה קיצוץ ללא פיצוי.

הדבר יוביל לשימוש יעיל במים בכך שתוקצה לחקלאים כמות מים לפי השימוש שנעשה בעבר (במקרים של אי גידול והעדר שימוש במים) והחקלאי יקבל פיצוי על הימנעות משימוש במים בפועל והמים יופנו לטובת מגדל שזקוק למים אלו.

 

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?