דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 10 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הסכסוך בנווה אילן יוצא לרחוב: עשרות הפגינו בדרישה שהמזכיר לשעבר יפרוש מהאגודה

“ההפגנה נועדה לתמוך במי מהחברים שעדיין מפחד מהמזכיר לשעבר", ההפגנה בנווה אילן, 6.9.19

מייסדי התנועה השיתופית בישראל שהיו מגיעים ביום ראשון בערב (9.6) ליישוב השיתופי נווה אילן היו נאלמים דום למראה התופעה המדאיגה שהתגלתה לעיניהם: עשרות חברי האגודה השיתופית ביישוב התייצבו מול ביתו של המזכיר לשעבר, שוקי פולק, הניפו שלטי מחאה וקראו לו לפרוש מיד מחברותו באגודה, וזאת בנוכחות שוטרים שהוזעקו למקום. פולק, בתגובה, טוען כי מדובר בקבוצת מיעוט קיצונית שמנסה להסית נגדו את שאר חברי האגודה.

כזכור, לפני כחודש פירסם "בקיצור" את כתב התביעה של ועד האגודה השיתופית נווה אילן כנגד גזבר הוועד לשעבר, חזי יששכר (בקיצור, 15.5.2019). בכתב התביעה נאמר כי, באוגוסט 2018 עלו לראשונה חשדות נגד מזכיר המושב לשעבר, שוקי פולק, ולפיהם הוא פעל שלא לטובת המושב, ובעקבות זאת הוא הוחלף. בתוך כתב התביעה הוזכרו מספר מעשים המיוחסים, לכאורה, לפולק ובהם: הברחת נכסים, עצימת עיניים מחריגות חמורות במינהל תקין, קבלת כספים בנוהל לא תקין, ושיתוף פעולה עם יששכר במעשים שונים, אשר לטענת האגודה, דרדרו את נווה אילן לעברי פי פחת. ההפגנה שהתקיימה השבוע היא עליית מדרגה בעימות של חברי האגודה בנווה אילן עם המזכיר לשעבר.

בהפגנה נכחו כ-70 מתוך 132 חברי האגודה השיתופית בנווה אילן. אחד מהם הוא נאור בקוביץ, יליד נווה אילן שהצטרף לאגודה ב-2014 יחד עם 68 מחבריו. הוא בן 38, נשוי פלוס שניים. “ההפגנה הייתה מאוד מרשימה, לא היה בהיסטוריה של נווה אילן אירוע כזה ואני לא יודע אם הייתה הפגנה כזו באיזה יישוב שיתופי אחר בארץ מאז ומעולם", הוא אומר, “זה תוספת למאבק שאנו מנהלים באגודה מזה שנתיים. היה מאוד חשוב שאנשים ייצאו מהבית ויגידו את הדברים פנים אל פנים. לא מוכנים להמשיך לחיות עם מי שפגע בצורה כה עמוקה וקשה ביישוב, לא מוכנים שהאדם הזה ימשיך ויחיה בינינו כאילו לא קרה דבר".

לדברי בקוביץ, יש תחושה בקרב חברי אגודה רבים, ובעיקר בקרב מי שהחליפו את פולק בוועד האגודה, שהוא מנסה להלך עליהם אימים בשיטות שונות ובהן איום בתביעות בהן גם תביעות לשון הרע וזימון, לכאורה, של נציגי רשויות לבתיהם בטענות שונות ומשונות. “ההפגנה היא אמירה חברתית והתגייסות של קבוצה גדולה ביישוב כדי לתמוך באופן פומבי במי שמפחד עדיין מהפעולות שנוקט האדם הזה".

פולק טוען מנגד כי הסיבה להפגנה אינה הטענות נגדו אלא ההתנהלות הכושלת של ועד האגודה הנוכחי: “נווה אילן היה יישוב שקט שנמצא בעת האחרונה בכאוס מוחלט הן מבחינה כלכלית והן מבחינה חברתית. מצב זה נעוץ בהתנהגות של קבוצה קיצונית בת כ- 40 חברים שמנסה בכל דרך אפשרית להסית נגדי ונגד כל מי שמעז לתמוך בי וזאת בגיבוי ההנהלה הנוכחית. בשבוע האחרון, חלק מחברי האגודה האלימים תלו ברחבי היישוב שלטים מסיתים, אלימים ופוגעניים הקוראים לבוא להפגין מול ביתי הפרטי. למחרת, בשעה 17:00 לערך, התקרבו חברי אגודה לביתי...תוך שחלקם, מגדפים, מקללים, מאיימים ומניפים שלטים מסיתים. בעקבות חשש לחיי, לחיי משפחתי ולפגיעה בקנייני, הזעקתי את המשטרה, ובמהלך השבוע האחרון הוגשו על ידי חמש תלונות במשטרה נגד חברי אגודה”.

אתה יכול להסביר את הרקע להתפרצות הזו ביישוב?

“ברור שאיבוד העשתונות קשור באופן מובהק למצבו הכלכלי הקשה בו היישוב נמצא וזאת בשל הנהגה הנוכחית שכבר כ-10 חודשים מנהלת את היישוב בצורה מחפירה, חסרת ניסיון ואלימה. אני מאמין בצדקתי ולכן פניתי לרשם האגודות השיתופיות ולתנועה הקיבוצית שיעזורו בהצלת היישוב. בנוסף, באגודת היישוב יודעים שאני מוכן לבירור נייטרלי בבוררות כפי שתקנון האגודה מחייב”

איך אתה מתכוון להתמודד עם הלחץ החברתי שמפעילים עליך ?

"במשך חודשים רבים משפחתי ואני נתונים להתעמרות בנו בכל רמה אפשרית, החל מפגיעה כלכלית ספציפית וכלה בחרם חברתי מתוכנן, מתוזמר ומאורגן תוך ניסיונות הפחדה בלתי פוסקים. בימים אלה אני בוחן את כל האפשרויות החוקיות העומדות בפני כדי לפעול נגד אותם מסיתים שבכל יום שעובר חוצים קו אדום נוסף. מעשיהם מנוגדים לדין, מהווים הוצאת לשון הרע, פגיעה חמורה בשמי ולכאורה אף גובלים בפלילים. אני כולי תקווה שאותם אנשים יפסיקו התנהגותם האלימה וזאת לפני שנהיה עדים לאסון”.

 

הערה חשובה: יש להתייחס לטענות המוזכרות בכתבה בזהירות הראויה. לכל אדם עומדת זכות החפות עד שתוכח אשמתו בבית המשפט. שבועון 'בקיצור' מאחל למעורבים להוכיח את חפותם. 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?