דלג לתוכן העמוד
יום שני, 10 במאי 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

"הפוליטיקה החמולתית הורסת את החינוך ביישוב"

שוב סכסוך סביב אופן הניהול של תיכון עין נקובא-עין ראפה. יו"ר ועד עין נקובא : אני מסיר את חסותי מהמנהל. יו"ר הנהגת ההורים: לא יתכן, שבכל שנה שנתיים מנהל יוחלף בגלל התערבות פוליטית מקומית

                                          

                                           ההורים שולחים את ילדיהם ללמוד במזרח ירושלים. תיכון עין נקובא-עין ראפה

הורים ונציגי ציבור ביישובים עין נקובא ועין ראפה יצאו בהודעת תמיכה במנהל בית הספר התיכון המקומי, ד"ר נאסר אבו סאפי, וקראו למועצה האזורית מטה יהודה ולרשת 'ברנקו וייס' לאפשר לו להמשיך בתפקידו. לדבריהם, פעולות לגיטימיות שביצע המנהל במטרה לשפר את רמת הלימודים בבית הספר גרמו לסכסוך עם גורמים מקומיים.

כזכור, בחודש אוקטובר האחרון נכנס ד"ר אבו סאפי לתפקיד מנהל תיכון 'עין נקובא-עין ראפה', וזאת לאחר שהמנהל הקודם, ניזאר דעקה, החליט להתפטר לאחר ארבע שנים בתפקיד.

 

סכסוך בין היישובים

 

סביב המשך כהונתו של דעקה כמנהל התיכון, התנהל מאבק ארוך שהבליט את המתח הקיים בין שני היישובים שתלמידיהם לומדים בבית הספר. הסוגיה הלוהטת הפכה למאבק גלוי של יו"ר הוועד המקומי בעין נקובא, סולימאן עוודאללה, לבין יו"ר הוועד המקומי בעין ראפה, זכריה ברהום.

"המנהל ניסה לסכסך". סולימאן עוודאללה

עיקר הביקורת על דעקא נבעה מההישגים הנמוכים במבחני הבגרות, וגם המבקרים החריפים ביותר שלו הסכימו כי אם היה מציג שיפור דרמטי בציוני הבגרות - הביקורת כנגדו הייתה נחלשת בהרבה. החלטתו של דעקה להתפטר הותירה את התיכון ללא מנהל ורק לאחר מאמצים רבים נמצא לו מחליף בדמותו של ד"ר אבו סאפי, ששימש כמנהל תיכון בעיר רמלה והוא בוגר תכנית מנדל למנהיגות חינוכית.

אבו סאפי נכנס לתפקידו באוקטובר האחרון, כחודש לאחר תחילת שנת הלימודים תש"פ. בתחילת פעילותו הוא זכה לתמיכת יו"ר הוועד המקומי בעין נקובא, סולימאן עוודאללה.

 

שיחת בירור

 

בחודש אפריל התברר כי אבו סאפי עלה על מסלול התנגשות עם עמותת החינוך ברנקו-וייס, המפעילה את בית הספר. במכתב התראה שהוציאה מנכ"לית העמותה, סיגל מורן, נטען כי הוא אינו משתף פעולה עם המאמצים החינוכיים שמשקיעה העמותה בתיכון במטרה להעלות את הישגי התלמידים. הוא זומן לשיחת בירור ב'ברנקו וייס' ובמהלכה השתכנעה מורן להעניק לו תקופה נוספת בתפקיד.

בשלושת החודשים האחרונים ביצע אבו סאפי מספר פעולות שלא נשאו חן בעיני חלק מתומכיו לשעבר, בין השאר הוא פיטר 14 מורים בטענה כי אינם מתאימים לתפקידם, והדבר גרם לעלייה במתח בינו לבין גורמים בישוב עין נקובא.

זה בגלל לחצים פוליטיים. זכריה ברהום

במכתב ששלח סולימאן עוודאללה למשרד החינוך בחודש יוני, הוא טען כי אבו סאפי מתנהל ב"נוקשות" כלפי תלמידים, מרחיק תלמידים מבית הספר ומשרה על הצוות החינוכי אווירה של "מתח ואיומים". עוודאללה הדגיש כי גם הוא תומך בכך שהצוות החינוכי בבית הספר צריך להיות מקצועי ויעיל.

לדברי עוודאללה, אבו סאפי הכניס לבית הספר צוות מורים מהצפון, והוא חושש מהנטיות הלאומניות שלהם ומכך שהם ישפיעו על רוח בית הספר.

במכתב מפרט עוודאללה טענות נוספות כנגד אבו סאפי ובהן פיטורי מורה מוערכת על רקע עימות עם מנהלן בית הספר, ניסיון לסכסך בין תושבי היישובים לבין רשת 'ברנקו וייס', חוסר אמון וירידה בהישגי התלמידים. “אני מסיר את חסותי מעליו ומוריד את הגיבוי שקיבל ממני", מסכם עוודאללה את מכתבו ומבקש לסייע בהחלפת המנהל.

 

"לחצים פוליטיים"

 

יו"ר הוועד המקומי בעין ראפה, זכריה ברהום, הגיב במכתב משלו ובו הוא טוען כי יש לאפשר לאבו סאפי תקופה נוספת בתפקיד. "בחינוך כמו בחינוך, העבודה וההשקעה היא מרובה, ויש למדוד את הצלחתה לאורך זמן סביר ולא מהיום למחר. אני דוחה בתוקף את מכתבו של שכני, סולימאן עוודאללה, ומבקש להמשיך את העסקתו של ד"ר אבו סאפי לטובת ילדי בית הספר היקרים", כתב ברהום.

בשיחה עם 'בקיצור' טען ברהום כי הרקע לשינוי העמדות הפתאומי ביחס למנהל התיכון נעוץ בסירובו של המנהל להיענות ללחצים פוליטיים בנושא גיוס כוח אדם לבית הספר.

תומך במנהל התיכון. שאדי סלמהתומך במנהל התיכון. שאדי סלמה

יו"ר הנהגת ההורים בתיכון, שאדי סלמה, הביע התנגדות חריפה לקריאות להחלפת המנהל: “הנהגת ההורים מביעה תמיכה בביה"ס ובמנהל שעומד בראשו. טובת התלמידים ורק התלמידים קודמת לכל דבר אחר. לא יתכן, שבכל שנה שנתיים מנהל יוחלף בגלל התערבות פוליטית מקומית. הבעיה היא התערבות יתרה בביה"ס, המתבטאת בהתערבות במדיניות הפדגוגית ובשיקולים מקצועיים. כל מה שקורה רק מחזק את המגמה של מעבר תלמידים שלנו לבתי ספר במזרח ירושלים, תופעה שראש המועצה וסגנו שמו להם כמטרה שדורשת טיפול".

מהמועצה האזורית מטה יהודה נמסר: “המועצה האזורית מטה יהודה עובדת בשיתוף פעולה הדוק עם רשת ברנקו וייס. נאסר אבו סאפי הינו המנהל בפועל של בית הספר וכך ימשיך גם בשנה הבאה ויקבל את מלוא התמיכה מהמועצה לצד ביקורת מתמדת שמטרתה שיפור ההישגים והמענה החינוכי. אנו נמשיך לעקוב אחר הפעילות בבית הספר ואנו כמובן קשובים לרחשי הציבור בנושא ונפעל לבצע מהלכים על מנת לספק מענה הולם לכלל הביקורות שהועלו”.

ד"ר נאסר אבו סאפי: "אסור לי להגיב, אני כפוף לנהלים...עושה את מלאכתי נאמנה, וביד רמה, עד שאחליט אחרת...”.

בפגישה שהתקיימה השבוע בהשתתפות סגן ראש המועצה והאחראי על תיק החינוך, שלומי מגנזי, ראש מינהל החינוך, ניב בר גיא, מנכ"לית ברנקו-וייס, סיגל מורן ונציג הנהגת ההורים של בית הספר, הוחלט לאפשר למנהל שנה נוספת בתפקיד בכפוף להצגת תכנית עבודה ברורה לחילוץ ביה"ס מהמקום שבו הוא נמצא.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?