דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 11 באפריל 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

"הפוליטיקה של נתניהו החריבה 100 אלף עסקים"

מגזר העסקים הוא בן ערובה של הפוליטיקה, אומר ראש מטה העצמאים והעסקים הקטנים במפלגת 'יש עתיד', ח"כ ולדימיר בליאק, והשינוי יבוא רק ממפלגה שמחוייבת לנושא

המצב החמור של המגזר העסקי הוא תוצאה ישירה של סדר העדיפות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, כך אומר ח"כ ולדימיר בליאק (יש עתיד). העובדה שזה שלוש שנים שאין למדינה תקציב היא מדיניות שמעדיפה את האינטרסים האישיים של ראש הממשלה על האינטרסים של המגזר העסקי, ואני מקווה שכל מי שמבין זאת יגיע בבחירות הקרובות לקלפי ויבחר בשינוי שיחזיר לפוליטיקה הישראלית את השפיות הכלכלית הנדרשת.

ח"כ בליאק (47) הוא אורח חדש יחסית בכנסת ונכנס אליה רק לפני כחודשיים. בשנת 1998 עלה לישראל מברה"מ, השלים תואר ראשון בחשבונאות מאוניברסיטת תל אביב ולאחר תקופה שבה עבד בחברות היי-טק פתח ב-2005 משרד לראיית חשבון ביהוד. הוא מתגורר במודיעין, נשוי ואב לשתי בנות.

בליאק הוא ראש מטה העצמאים והעסקים הקטנים במפלגת יש עתיד. בשנה האחרונה היה מעורב גם בפעילות של תנועת 'אני שולמן' אך פרש ממנה לאחר זמן קצר בטענה כי מגזר העצמאים לא ייוושע מתנועה עממית ולא מהפגנה כזו או אחרת והוא זקוק למפלגת בית שחלק מתפיסת העולם שלה יהיה קידום העסקים והעצמאים.

העסקים הקטנים מהווים 99% מהעסקים בישראל, מעסיקים מיליוני עובדים ומייצרים 70% מההכנסות ממיסים, למרות זאת הם נמצאים בתחתית סדר העדיפות של הממשלה, מהיכן יגיע השינוי?

"הפעם האחרונה שלעסקים הקטנים היה נציג אותנטי בקואליציה הייתה ב-2014, בזמן שיאיר לפיד היה שר אוצר והעביר שני תיקוני חקיקה חשובים ביותר: הפרדת החישוב לשני בני זוג העובדים באותו העסק ואת חוק תשלום מע"מ מזומן. אלה הדברים הכי גדולים שנעשו לטובת העצמאים ב-20 השנים האחרונות. מאז שנתניהו פיטר את לפיד מתפקיד שר האוצר נכנסו העסקים הקטנים למצוקה. 45 אלף עסקים קטנים נסגרו מדי שנה. כל הצעדים שהצענו ולא עולים הרבה כסף נדחו על ידי הממשלות האחרונות בראשות הליכוד".

היכן העיוותים הבולטים ביותר ביחס של הממסד הציבורי כלפי העצמאים?

"יש לא מעט עיוותים. למשל, דבר טריוויאלי כמו דמי פגיעה בעבודה. שכיר מקבל דמי פגיעה מהביטוח הלאומי החל מהיום הראשון, אבל עצמאי מתחיל לקבל מהיום ה-13. למה? אין סיבה. המוסד לביטוח לאומי מפלה לטובה שכירים. הם מקבלים תנאים טובים בהרבה מאשר עצמאים, למרות ששני המגזרים משלמים את אותם אחוזים מהשכר לביטוח הלאומי. אף אחד לא מצליח להבין למה במשך עשרות שנים האלה לא הוקם ענף אבטלה לעצמאים במוסד לביטוח לאומי. אני הכנתי הצעת חוק בנושא הזה בינואר 2018 – אבל הקואליציה שהייתה הפילה את החוק. גם בתחילת משבר הקורונה העלינו את החוק הזה – ושוב הפילו את זה. בתקופת הקורונה הכשלון הזה הביא למצב שכמעט 100 אלף עסקים הלכו לעולמם, זה אומר 600 אלף עצמאים ובעלי שליטה שיושבים בבית והיקף של מועסקים שמגיע ל-2.5 מיליון".

איך התרשמת מהפעילות של תנועת 'אני שולמן', הפתרון יגיע משם?

"כל המחאות שקמו בנושא זה, כולל אני שולמן, לא הצליחו להתפתח מעבר למספר הפגנות. הפתרון האמיתי צריך להגיע מתוך מפלגה גדולה ורק על ידי חקיקה. כדאי להדגיש שכל עוד שראש הממשלה הזה ימשיך לשבת בכסאו לא יהיה שינוי מכיוון שיש לו סדר עדיפות שונה. אני מוכן להודות כי בזמן שהיה שר האוצר ב-2003 הוא היה שר אוצר טוב, אבל נתניהו של 2015 ועד היום הוא נתניהו אחר, שלא מתעניין בכלכלה, לא מתעניין במנועי צמיחה, ששכח מזמן שהעסקים הקטנים סוחבים על הכתפיים את הכלכלה הישראלית. השינוי יבוא מהנציגים האותנטיים של העצמאים שיהיו בממשלה".

מה יש עתיד מתחייבת לקדם בכל קואליציה שהיא תיקח בה חלק?

(מחייך) "אנחנו מקווים להקים את הקואליציה. שני צעדים שנצטרך לעשות: מתווה פיצוי לעסקים במקום המתווה הנוכחי שהוא מסורבל ומעורר הרבה בעיות. אנו מציעים מתווה פשוט וקל ליישום, בדומה למתווה שהפעיל יאיר לפיד כשהיה שר אוצר ב-2014 ביחס לעסקים שנפגעו בתקופה של צוק איתן. הדבר השני, הוא רשת בטחון סוציאלי לעצמאים שבה המרכיב העיקרי הוא חוק דמי אבטלה לעצמאים".

"אי העברת התקציב היא פשע כלכלי". בליאק במחאה של יש עתיד

מה היה לקוי בגישה של הממשלה כלפי המגזר העסקי במשבר הקורונה? לדעתך הבעיה היא בממסד הכלכלי או בפוליטיקה?

"רק פוליטיקה. למה תקציב 2020 לא עבר באמצע השנה? למה תקציב 2021 לא עבר בנובמבר? מסיבה אחת – פוליטיקה. כשנתניהו היה מעוניין ביציבות שלטונית ב-2018 הוא ידע להעביר תקציב. אפילו תקציב דו-שנתי. הוא רצה לשמור על יציבות עד סוף 2019. ללא תקציב מדינה אין פיקוח של הכנסת, אין מסגרת תקציב, הכל כפוף לסדר העדיפות של נתניהו והוא מחליט לבד. זה פשע כלכלי ואנו נמצאים היום בבחירות בגלל הנושא הזה. מגזר העסקים הוא בן ערובה של פוליטיקה".

איך אתה מתייחס להצטרפות של אביר קארה מתנועת אני שולמן לימינה של נפתלי בנט? בנט הוא המגן של העסקים הקטנים במדינת ישראל?

"מתוך היכרות עם אביר קארה, אני יודע שמתחילת הפעילות שלו הוא לא הסתיר את הנטייה שלו ימינה ואת הכיוון להצטרף לבנט. התחרות על ליבו של מגזר העצמאים היא בריאה, ואם אביר יהיה בכנסת הבאה אנחנו נשתף פעולה ונקים יחד שדולה למען העסקים הקטנים. בקשר לבנט, אני תוהה איפה הוא היה בשבע השנים שהוא היה בקואליציה. ב-2013 יש עתיד העבירה את חוק השוויון בנטל ואת חוק הגיוס, שבמרכזם היה הרצון לשחרר את בחורי הישיבות לשוק העבודה, להקטין את היקף התמיכות ולהגדיל את עוגת המיסים. בנט עזר לנתניהו לבטל את החוק. אני מאוד מכבד את בנט, הוא אדם מרשים אבל לא ראיתי אותו פעם אחת בשבע שנים עושה משהו למען העצמאים. למה שאני אסמוך על בנט שבקואליציה הבאה הוא ינהג אחרת? אין שום סיבה להאמין שהוא ישתנה. אנחנו ביש עתיד מיום הקמתנו הרמנו את הדגל של העצמאים, עשינו זאת באופוזיציה ועשינו זאת בקואליציה ונעשה את זה גם בממשלה הבאה".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?