דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 19 בינואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הפטרייה שמגיעה עם המטריה

גשמי הברכה שהחלו לרדת עם כניסת חודש נובמבר מזכירים לנו את התחביב הנפוץ של איסוף פטריות. הנה כמה טיפים על הפטריות שצומחות ביערות אזורנו וגם כמה אזהרות לפני שאוכלים מהן

                                         

במשך שנים ארוכות עסקתי בהעמקת החינוך הבלתי פורמאלי של בני נוער יהודיים ברחבי העולם. זמן קצר מאוד לאחר שנכנסתי לתפקידי כמזכ"ל תנועת נוער עולמית, באמצע שנות התשעים של המאה הקודמת, "נפלו" החומות שסגרו על מעצמת ברית המועצות על כל מדינותיה, וחודש הקשר עם 'יהדות הדממה', זו שהושתקה ככל שיכול היה המשטר שם להשתיקה במשך שמונים שנה. תנועת הנוער שלנו החלה לפעול שם במלוא העוצמה, ואני מצאתי עצמי שנה אחרי שנה, קיץ אחרי קיץ, ממריא לאחת ממדינות חבר העמים, כדי להשתתף במחנות הקיץ שארגנו לבני הנוער ולצעירים בני עמנו שם.

המחנות נערכו במרחבים הכפריים המרוחקים מהערים הגדולות, וכך התוודעתי לכפריים שחיו באזורים הללו בדלות ובצניעות רבה ונחשפתי לתופעה של היציאה עם סלים אל היערות המקיפים את בקתותיהם על מנת ללקט פטריות למאכל, שהיווה עבורם מרכיב חשוב בסל המזון. על כן לא הופתעתי כאשר בראשית החורף, בעלותי ליער האורנים שמעל הקיבוץ, מצאתי שם את העולים החדשים מחבר המדינות כשהם מלקטים לסליהם פטריות מאכל, כפי שלמדו לעשות עוד בארץ הולדתם.

פטריות המאכל היותר ידועות ויותר נפוצות בארץ הן האורניות למיניהן, המתפתחות בסמוך לגזעי עצי אורן ירושלים, הנטועים ביערות הקרן הקיימת ברחבי הארץ בכלל ובאזורנו בפרט. ובכן, מהי ומיהי אותה פטרייה המכונה – אורניה, ובעצם, מהן הפטריות בכלל?

 

פטריות אינן צמחים!

 

יתכן שקוראים רבים יופתעו לדעת שהפטרייה איננה נמנית על עולם הצומח. נחזור שוב - פטריות אינן צמחים! האם הן בעל החיים? ובכן, הן אינן בעלי חיים. אם כן – מה הן?

הפטרייה היא יצור, שניזון מחומר אורגני שהוא נוטל מאחרים שהכינוהו. תוך כדי פרוק החומר האורגני הזה, מפיקה הפטרייה את האנרגיה ואת התרכובות הדרושות לה לצמיחתה.

הפטרייה שונה באופן מהותי מצמחים, שהתכונה המאפיינת אותם היא שהם מפיקים את האנרגיה הדרושה להם בין היתר מתהליך הפוטוסינתזה, כלומר – מאור השמש, ולשם כך הן משתמשות בחומר הנקרא – כלורופיל הצובע אותם בירוק. הפטרייה איננה מסוגלת להפיק אנרגיה מאור השמש והיא איננה ירוקה. רוב הפטריות מפרישות אנזימים ובעזרתם הן מפרקות חומרים אורגניים הדרושים לקיומן.

הבדל נוסף בין הפטריות לבין הצמחים הוא במבנה התא. הדופן הקשיחה של תאי הצמח, זו הבונה את מבנהו היציב והחזק של השיח או העץ, עשויה מחומר הנקרא תאית. (משמש כחומר גלם להפקת נייר, בין היתר). ואילו הדופן הקשיחה של תאי הפטרייה עשויה מחומר הנקרא כיטין, וזה החומר הבונה למשל, את השלד החיצוני של החרקים.

ככל שהדבר ישמע מוזר, הפטריות דומות יותר לחי מאשר לצומח, והן מהוות ממלכה נפרדת וייחודית השונה מצמחים ושונה מבעלי חיים.

פטריות בפארק בריטניה צילום אורן פלס

מבנה ייחודי

 

מרבית הפטריות המוכרות לנו בנויות מרשת של קורים הנושאת את השם "תפטיר" - הוא העמוד הנושא עליו את ה'כובע'. התפטיר יכול לגדול ולצמוח על חומרי מצע שונים. שטח הפנים של התפטיר גדול למדי ביחס לנפחו, וכך יכולה הפטרייה לספוג לתוכה מספיק מזון ומים הדרושים לקיומה.

הפטרייה איננה צמח ולכן אין לה שורשים. אולם, ניתן לומר שפטריית הכובע דומה לצמח בכך שכמו הפרח שנועד לייצר ולהפיץ את זרעיו, כך בכובע הפטרייה נוצרים הנבגים, מעין זרעונים קטנטנים, שאינם זרעים כלל ואשר מהם יתפתח בתנאים הנאותים קור שיגדל ויתפתח לתפטיר – ל"רגל”' של הפטרייה החדשה.

הנבגים שונים מזרעי הצמחים והם לא נוצרים לאחר תהליך הפריה. הנבגים הם בחזקת תאי רביה, כמו תאי זרע של בעלי חיים והם אינם אוצרים בקרבם חומרי מזון הדרושים לתחילת תהליך הצמיחה ולכן הם זקוקים למצע שיספק לנו חומרי הזנה או שיכחדו.

הנבגים נמצאים בפטריית הכובע. אם נהפוך את ה"כובע" ונתבונן בתחתיתו, נוכל לראות שהוא בנוי בפטריות מסוימות בצורה של דפים ובאחרות למשל – כספוג. כך בפטריות השמפיניון הגדלות ומגודלות בחוות גידול מיוחדות בחשיכה, נוכל להבחין במבנה הדפים ואילו באורניות יהיה המרקם שתחת הכובע ספוגי, ובו יתפתחו הנבגים.

פטריות אחרי הגשם צלם שריף עסאקלה

ארבע סוגי אורניות

 

בעולם הגדול ידועות כ- 100,000 מיני פטריות מסוגים שונים ומשונים ויש לשער שעד היום לא ידועים לנו כל המינים כולם. למרבית הפטריות הנראות לעין שבהן אנחנו נתקלים, יש חזות של מעין מטריה - כובע המכסה על עמוד התקוע בקרקע. בארץ ידועים כ-400 מינים של פטריות כובע ומתוכם רק ארבעה מינים של פטריות המאכל – האורניות.

כדאי לזכור - מרבית הפטריות הן רעילות, אינן טובות למאכל וחלקן עשוי אף לגרום למוות. לכן, לפני שמלקטים אורניות כדאי ללמוד היטב מי הן ומה הן אותן אורניות, כיצד בדיוק הן נראות, היכן נמצא אותן ומתי. והכי חשוב: אם איננו בטוחים במאת האחוזים שאכן אורניות לפנינו, הדבר הבטוח הוא פשוט - להימנע מללקטן.

בארץ מצויים ארבעה מיני אורניות. הנפוצה שביניהן נקראת – אורנייה סיבית. כמו כן נפוצה האורנייה הים תיכונית. דווקא האורנייה המצויה נפוצה פחות מהשתיים האחרות, והרביעית, הנדירה יותר נקראת אורניית בליני והיא הנחשבת למשובחת שבין הארבע.

האורניות כשמן כן הן, גדלות בצמוד לעצי האורן. כיוון שאזורנו משופע ביערות אורנים הרי שבזמן הנכון ובמקום הנכון נוכל לגלות את האורניות. הזמן הנכון מתחיל לאחר ירידת גשמי היורה - גשמים של ממש (סימן היכר הוא מעוף הכלולות של מלכות נמלת הקציר - ראה כתבות קודמות) ובמשך חודשי החורף עד לחודש מרץ. עדיפים יערות של אורנים צעירים בני שנים אחדות שאדמתם גלויה יותר לשמש ולגשם, והם עשויים לאצור יותר רטיבות ולחות באדמה. אבל, אפשר לגלות אורניות גם במדשאות רחבות שתחת עצי אורן.

אם נרים ביערות האורנים גוש של מחטי אורן נוכל לגלות תחתיו תפטיר של אורנייה הנראה כקורים דקים ולבנים. התפטיר נצמד לשורשי עץ האורן כדי לקלוט מהם סוכרים הדרושים לו, והסימביוזה, כלומר, השיתוף ביניהם יתבטא בכך שהפטרייה מסייעת לעץ לקלוט מהאדמה מים ומינרלים הדרושים לו.

 

סימני זיהוי לאורנייה

 

בטרם אבהיר ברצוני לחזור ולהזהיר: אין בשום פנים ואופן להתייחס למוסבר כאן כמגדיר לפטריות מאכל! אם יצאתם לשטח עם חברים שאמנם יודעים ומכירים את הפטריות – טוב. ואם לא, הדרך הטובה ביותר לפעול היא להשאיר את הפטריות בשטח. השאירו את הליקוט למומחים לדבר עד שתלמדו מהם ישירות.

כיצד אפוא נראית האורנייה? צבע הכובע שלה הוא חום. קוטרו נע בין 5 ל-15 ס"מ. חיצוניותו – חלקלקה, לחה ואחרי הגשם יכולה להיות דביקה. כיוון שכך ומכיוון שהיא גדלה תחת האורן, לעיתים קרובות דבוקים אליה מחטי אורנים.

צבע הרגל, התפטיר - צהבהב ועליו נקודות או פסים בצבע חום. הרגל גלילית, ישרה ולא מנופחת. לאמור, העובי שלה אחיד למדי לכל אורכה. בשרה – ספוגי וצהבהב. אם נטיב להתבונן נוכל להבחין בו בצינוריות צהבהבות קטנטנות – ובהן נמצאים הנבגים של הפטרייה.

חשוב לדעת שכשחותכים את הכובע באורנייה, הוא איננו מכחיל. יש פטריות שדומות לאורניות וכאשר חותכים אותן הן מכחילות ועשויות להיות רעליות.

אציין כאן בהקשר לכך, שביערות האלונים, במיוחד אלוני התבור שברמות שפרעם, אזור טבעון והגליל התחתון, גדלות פטריות הדומות מאוד במראן ובצבעיהן לאורניות, אך חלקן רעילות.

פטריות שצצו לאחר הגשם ביער חדרה - צלם - אורן פלס - חורף 2009

כיצד לקטוף אורנייה

 

האורנייה בהחלט ראויה למאכל לאחר בישול או טיגון. עם זאת, יש אנשים הרגישים אפילו לאורניות ואכילתן עשויה לגרום להם לקשיים בעיכול או לתופעות אחרות. לכן, למי שלא התנסה בכך קודם לכן, מן הראוי לטעום טעימה ראשונה שאיננה מוגזמת ממש, כדי לוודא שאכן אין לאדם כל בעיה באכילתן.

כאשר אתם יוצאים ללקט אורניות באזורנו, הצטיידו באולר או סכין כדי לחתוך את הרגל בצמוד לשורש האורן ואחר כך הקפידו לכסות את המקום בעפר כדי שתפטיר הבסיס לא ייפגע וימשיך להתקיים וכך יוכל להצמיח פטריות נוספות. אם ראית פטרייה גדולה, כדאי לבדוק ולראות אם צבעה לא נעשה לחום כהה, מה שיצביע על כך שהיא עשויה להיות בוגרת מדי ובשלבי ריקבון. קטפת וראית שהחלק התחתון של הכובע איננו צהוב אלא חום והוא רך למגע – קטפת פטרייה בוגרת. עדיף לא להניחה בסל אלא להשאירה במקום כדי שלפחות הנבגים שלה יתפזרו בשטח לטובת פטריות העתיד.

את הפטריות שלוקטו עדיף להניח בסל רשת ולא בשקית פלסטיק כדי לאפשר לנבגים להתפזר בסביבה. לפני הבישול כדאי שלא לרחוץ את הפטריות במים כדי שלא יספגו אותם.

תבשיל פטריות

תעלומת הגידול המסחרי

 

ככל שהאורניות מוכרות ידועות ונחקרות עדיין לא הכול ברור וידוע לגביהן. כיצד בעצם צומחת וצצה לה האורניה. מה מעורר אותה לצמוח. ברור שיש גורמים מעורבים אחדים כגון – הגשם וכמותו, הטמפרטורה, סוג הקרקע, התאורה, גיל עצי האורן ועוד. כיוון שלא הכול ברור וידוע, לא הצליחו עד היום לגדל אורניות באופן מסחרי, כשם שמגדלים לדוגמא את פטריות השמפיניון. ושמא תהיו אלה אתם שתגלו את הסוד ואז מובטחת לכם לא רק תהילה אלא גם רווח נאה בצדה.

קוראינו המקפידים על קלה כחמורה שואלים עצמם וודאי – כיצד מברכים על הפטרייה? אם איננה צמח ואיננה חי, אז מהי הברכה שיש לברך עם אכילתה?

בהקשר זה אכן כבר חכמי התלמוד קבעו שהפטריות אינן צמחים ושם נאמר שהן דבר ש"אינו נזרע ומצמיח ואינו יונק מהארץ אלא מהאוויר", ולכן מברכים עליהן "שהכול נהיה בדברו", ולא "בורא פרי האדמה" או "בורא פרי העץ”. בימינו חזר וקבע הראשון לציון הרב עובדיה יוסף שיש לברך עליהן ברכת – "שהכול נהיה בדברו".

ואסיים בכך, שעולם הפטריות עשיר לא רק בכמותו אלא בהחלט גם בתופעותיו. לאורך כל ההיסטוריה האנושית נעשה שימוש בפטריות לצרכים רפואיים שונים. אני מניח ששמעתם על פטריות ההזיה והתופעות הקשות שהן גורמות ועוד ועוד, אבל אנחנו, המתגוררים באזור המוכר וידוע לנו, אין ספק שהמעניין יותר מכל עבורנו איננו אלא "תושבות המקום" – האורניות.

מעוז חביב

קיבוץ צרעה

maozhaviv@gmail.com

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?