דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 20 באפריל 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הפרקליטות: חשש שעד מרכזי נגד דדון לא יוכל להעיד

הפרקליטות מבקשת להעיד עדות מוקדמת את אחד העדים המרכזיים במשפט המתנהל כנגד ראש המועצה האזורית מטה יהודה, משה דדון, כך דיווחה כתבת "כאן ב", ורד פלמן.

לדברי הכתבת, בשבוע שעבר הגישה פרקליטות המדינה בקשה דחופה לבית המשפט ועיקרה בקשה להעיד עדות מוקדמת את נהגו של הקבלן גבי מגנזי, חוסה לימברק.

עדות מוקדמת היא הליך במסגרת המשפט הפלילי, הנמסרת בבית המשפט, לפני פתיחת המשפט ואף בטרם הוגש כתב אישום. סעיף 117(א) לחוק סדר הדין הפלילי מתיר לקיים עדות מוקדמת כאשר יש יסוד סביר להניח שלא ניתן יהיה לגבות את העדויות במהלך המשפט, למשל: בגלל מצבו הבריאותי של העד, או כוונת העד לעזוב את הארץ, או כאשר יש חשש שהעד לא יסכים בעתיד להעיד בגלל פחד או טובת הנאה.

הליך של מתן "עדות מוקדמת" הינו הליך חריג במשפט הפלילי ובתי המשפט "אינם אוהבים" אותו. גביית עדות מוקדמת אינה חפה מבעיות, שכן, לא תמיד הסתיימה החקירה ובידי החשוד אין חומר הראיות באופן שיאפשר לו לערוך חקירה נגדית באופן מיטבי. החוק מכיר בבעיה זאת וקובע שבית המשפט ישקול במתן פסק הדין את האפשרות של הנאשם לבצע חקירה נגדית ויתייחס לעדות המוקדמת בהתאם. מקרה ידוע של גביית עדות מוקדמת היה זימונו של העד משה טלנסקי לעדות מוקדמת בפרשת מעטפות הכסף.

 

העברתי כסף לדדון

 

העד המדובר, נהגו האישי של איש העסקים גבי מגנזי, חוסה לואיס לימברק, 57, העיד לאחרונה במשפט המתנהל כנגד ראש עיריית אשקלון, איתמר שמעוני. העד אמר כי הוא עד מדינה בשורה של פרשיות ובהן: פרשת מטה יהודה, פרשת משה פונטה, פרשת יגאל ינאי, ופרשת רשות המסים.

במהלך מתן העדות שאלו נציגי הפרקליטות את חוסה על העברת כספים לראש המועצה האזורית מטה יהודה, משה דדון. להלן קטע מפרוטוקול בית המשפט:

הפרקליטות: תספר על העברות לגורמים שוניםאיזה היכרות יש לך עם משה דדון. ידעת מי זה?
חוסה: ראש מועצה מטה יהודה.

הפרקליטות: תן לנו דוגמאות שהעברת כסף לדדון.
חוסה: העברתי לו פעמיים כסף. היה בערב. גבי אמר צריך להעביר לי כסף לדדון. אמרתי לו אין כסף.

הפרקליטות: העברת על דעת עצמך?
חוסה: ממש לא. אני לא יכול לתת לבד 50 שקל לילדה, אני אתן מאה אלף לדדון? הוא היה הורג אותי.

גבי אמר לי סע לכיוון דדון ולא היה כסף באוטו ובדרך עשה לי טלפון, אח של וואייל מהמפעל ברזל. אמר לי אני בתחנת דלק ליד בית שמש מחכה לך. עכשיו, דדון גם היה מחכה, אז התקשרתי אליו ואמרתי לו 'אני מביא לך יין'. אבל לא היה לי יין.

הפרקליטות: למה אמרת יין?
חוסה: דדון ראש המועצה, מי אני שאגיד לו הנה מאה אלף שקל? לא רציתי שהוא יידע שאני ידעתי. נכנסתי לתחנת דלק וקניתי יין והבקבוק לא נכנס לקרטון ואמרתי איפה ייכנס הכסף? אז לקחתי עוד קרטונים ריקים. הבחור הגיע הביא לי 200 אלף שקל ולקחתי מזה 100 אלף שקל ושמתי בקרטונים.

הפרקליטות: מי אמר לך לקחת מאה אלף שקל?
חוסה: גבי.

הפרקליטות: אז אתה הולך להביא את המאה אלף שקל לדדון.
חוסה: כן.

הפרקליטות: איפה הבאת לו?
חוסה: בכניסה למועצה בחניה.

הפרקליטות: מה אמר לך גבי בהקשר של זה?
חוסה: אמר לי חוסה לך לדדון תביא לי מאה אלף שקל.

(חוסה מתבקש לזהות את עצמו בתמונה בתחנת דלק)
הפרקליטות: פגישה הבאה איפה?
חוסה: מסעדת טופולומפופו בתל אביב.

הפרקליטות: איך העברת?
חוסה: לא יכולתי להיכנס עם יין למסעדה. היו לי באוטו מעטפות של תכניות בנייה ושמתי בפנים והבאתי לו. הוא אמר לי 'אלה תכניות חדשות של המועצה'? אמרתי לו כן.

משה דדון הגיב על הדברים: "האויבים הפוליטיים שלי מפיצים חלק מהעדות. כל ההתייחסות שלי זה בבית משפט. זה לא המשפט שלי ואסור היה לפרקליטות להעלות את הדברים כאשר אני לא נמצא. הכל יתברר בבית משפט".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?