דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 25 ביולי 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הפרקליטות: נחושים למצות את הדין עם המתפרעים

פרקליטות המדינה הודיעה כי היא פועלת בנחישות להביא למיצוי הדין עם מפרי חוק אלימים, באמצעות כלי האכיפה העומדים לרשותה בהתאם לדין. עד כה הגישה הפרקליטות בכל המחוזות למעלה מ-140 כתבי אישום נגד כ-230 נאשמים, ערבים ויהודים, חלקם קטינים, בגין עבירות שונות ובהן תקיפת שוטרים בנסיבות מחמירות, סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, השתתפות בהתפרעויות, יידוי אבנים, התנהגות פרועה במקום ציבורי, הצתה, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו ועוד. במקרים בהם היו ראיות מעבר לכל ספק סביר, יוחס לנאשמים מניע גזעני לביצוע המעשים. נגד רוב הנאשמים הוגשו בקשות להארכת מעצר עד תום ההליכים.

בפרקליטות מדגישים כי המחוקק ראה בחומרה ביצוע עבירות על רקע גזעני או על רקע של שנאה או עוינות לציבור מסוים, וקבע כי העונש על עבירה שבוצעה בנסיבות אלה יהיה כפל העונש שבצד העבירה או 10 שנות מאסר - הנמוך שבהם.

עם זאת, כדי לייחס מניע גזעני, יש להוכיח מעבר לספק סביר שהמניע העיקרי והדומיננטי לביצוע העבירה היה מניע של גזענות או של עוינות כלפי ציבור מחמת דת, קבוצה דתית, מוצא עדתי, נטייה מינית וכו'. אין די בכך שהמניע הגזעני יהווה נסיבה נלווית למעשים, אלא עליו להיות מניע דומיננטי.

מהפרקליטות נמסר כי המדיניות היא שבהינתן ראיות המצדיקות זאת, יש לייחס נסיבה מחמירה של מניע גזעני לנאשמים. בחודש האחרון הוגשו כתבי אישום נגד 21 נאשמים (14 ערבים ו-7 יהודים) בעבירות ממניע גזעני, וזאת על בסיס הראיות שנאספו בכל מקרה, בהתאם לנסיבותיו, ואשר איפשרו ייחוס מניע זה.

הלן פירוט כתבי האישום לפי מחוזות הפרקליטות: מחוז ירושלים (מאז תחילת חודש הרמדאן): כ-39 כתבי אישום הוגשו נגד 59 נאשמים, חלקם קטינים. מחוז דרום: כ-31 כתבי אישום הוגשו נגד 66 נאשמים, חלקם קטינים. מחוז חיפה: כ-43 כתבי אישום הוגשו נגד כ-46 נאשמים, חלקם קטינים. מחוז צפון: כ-12 כתבי אישום הוגשו נגד 21 נאשמים, חלקם קטינים. מחוז מרכז: כ-10 כתבי אישום הוגשו נגד כ-16 נאשמים, חלקם קטינים. מחוז ת"א: כ-10 כתבי אישום הוגשו נגד כ-20 נאשמים, חלקם קטינים.

הפרקליטות רואה בחומרה רבה התנהלות של הפרות סדר ופגיעה באנשי כוחות הביטחון, ותפעל בנחישות ביחס לכל פורעי חוק המבקשים להפר את הסדר הציבורי במדינת ישראל.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?