דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 07 באפריל 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הציפור בשחור

הסיקסק מצוייד בהופעה אלגנטית: גופו עטוי בחליפה שחורה מעל חולצה לבנה, לראשו מגבעת שחורה ולצווארו צעיף לבן. אם תעזו לפלוש לטריטוריה שלו מיד תיתקלו בו ובזעקות הסיק-סיק-סיק האופייניות לו

פעמים רבות, כאשר אתם נוסעים בכביש, במיוחד בכבישי הגישה המחברים את הכבישים הראשיים ליישובכם, אתם עשויים להיתקל בבעל כנף כעסני, אפשר לומר אף "חוצפן", הניצב על רגליו הדקות והארוכות לצד הכביש, ומזהיר אתכם בקול חד וברור הנשמע כ- סיק-סיק-סיק: נכנסתם לטריטוריה שלי ועליכם לפנות את המקום ולהסתלק כי אני כאן בעל הבית!

לעיתים מופע התוקפנות הזה נעשה נועז וזועף יותר, ואז משתתפים בו שני בעלי כנף ואף יותר, שיתעופפו סביב הרכב ויקראו את קריאותיהם בקולי קולות. נהגים רבים תוהים מה לציפור הקטנה הזו, שכול גודלה הוא כשל תור או יונה, שהיא מאיימת עליהם.

פעמים רבות שאלתי את עצמי, מה עשו הסיקסקים לפני שנסללו כבישי האספלט, במיוחד אלה הנמתחים בין השדות ומובילים ליישובינו, ומה גורם להם להתייצב בשולי הכביש או אף על הכביש ממש, ורק רגע לפני שיידרסו על ידי הרכב החולף (ולעיתים הם אכן נדרסים) הם מתעופפים ומיד שבים ו"משתלטים" על רצועת האספלט, כאילו קנו בה חזקה.

סיקסק. צילום: יהודית גרעין-כל, אתר פיקיויקי

חליפה שחורה וכובע

 

הבה ונערוך היכרות קרובה יותר עם בעל כנף יפה והדור זה. לדידי, אין לתארו בדיוק רב יותר מאשר כמי שהחליט להופיע בציבור בהופעה מהודרת ומהוגנת, לבוש בחליפה שחורה אפורה, אותה הוא "לובש" מעל לחולצה צחורה, לבנה ומעומלנת. לראשו מגבעת שחורה ולצווארו צעיף לבן-לבן, שלא ניתן להתעלם ממנו. להופעה המכובדת מתלוות זוג רגליים דקות וארוכות עליהן יצעד בהידור ובגנדור.

גם בתעופתו יבלוט הסיקסק באופן שלא ניתן להתעלם ממנו. שורשי הכנפיים ומרבית שטחן הפנימי התחתון, עוטים מעטה נוצות רך בצבע לבן, ואילו נוצות שפת הזרימה, אלה שמאחור, צמודות זו לזו כמניפה שחורה, אליה מצטרף מאחור חלקו האחורי של הזנב השחור כפחם ומלפנים – "המגבעת" השחורה שעל הראש.

אכן, מראה משובב עין, שהביא לכך שהסיקסק היה מתחרה רציני ביותר על תואר הציפור הלאומית שלנו מול הדוכיפת, שלסוף זכתה בכתר הנכסף.

 

ציפור מקווי מים

 

הסיקסק שייך למשפחת החופמים, שרובם מצויידים בזוג רגליים ארוכות המאפשרים להם להיכנס ולטבול במים. הוא נפוץ בחציו המזרחי של אגן הים התיכון, למן ארצות צפון אפריקה ועד לירדן, סוריה, לבנון, טורקיה וגם ליוון.

בעבר, שכן הסיקסק בסמוך לביצות ולמקווי מים, ובארץ ניתן היה לראותו בעיקר באזור אגם וביצות החולה שהתקיימו לפני קום המדינה באצבע הגליל, וכן בסמוך למקווי מים בעיקר בצפון הארץ, המספקים לו שלל תולעים, סרטנים, רכיכות ורמשים שונים, אותם הוא שולה מתוך הבוץ שבקרקעית.

החל משנות השישים של המאה הקודמת, החלה התפשטות הסיקסקים יותר ויותר ברחבי הארץ, במקביל להתפשטות החקלאות, הגנים והגינות הציבוריות. המדשאות הרחבות שבחצרות הקיבוצים, והפארקים העירוניים שבערים פתחו לפני הסיקסק אפשרויות תזונה חדשות שכוללות חרקים, תולעים, רכיכות ועכבישים. כיום נוכל לראות את הסיקסק מצוי בכול רחבי הארץ, בדרך כלל כעוף המופיע יחידי או בזוגות ורק לעיתים רחוקות יותר – בחבורה.

 

שמירה על הנחלה

 

לאחר שהיכרנו את התנהגותן של ציפורים רבות אחרות, ניתן להבין כי המניע העקרי לתוקפנות של הסיקסק הוא הרצון לשמור על הנחלה שכבש לעצמו. אויביו הראשונים הם בני מינו, הסיקסקים, והקרבות מתקיימים בעיקר בין הזכרים על גבולות הנחלות.

לצורך מלחמותיו "הצטייד" הסיקסק בדורבן נסתר בכנפיו, מעין סייף נסתר באורך של כעשרה ס"מ, ובעזרתו הוא משתדל לפגוע ולהכות באויבו.

כאמור, הוא לא מהסס לתקוף כל מי ש"יפלוש" לתחום נחלתו גם כאשר מדובר בבעל חיים גדול כמו עז או כבשה, סוס או פרה ואף בן אדם. הסיקסק מתעופף סביב הפולש באיום תוך השמעת צריחות "סיק, סיק, סיק" בלתי פוסקות, ולא ירפה עד שה"פולש" יעזוב את תחום נחלתו.

סיקסק. צילום: חדוה שנדרוביץ , אתר פיקיויקי

זוגיות נאמנה

 

הסיקסק הוא עוף מונוגמי ושומר על זוגיותו לפחות עונת קינון אחת ובדרך כלל, לכול החיים. בעת הקינון יתייצב הסיקסק מול הפולש כשהוא עומד על האדמה, פורש את כנפיו כמכריז – מכאן לא אסוג. כאשר הקן כבר הוקם והביצים הוטלו, תצטרף אף הנקבה הדוגרת להגנה על המקום, ושני בני הזוג גם יחד יתעופפו סביב הפולש במטרה להבריחו.

שלא כבציפורים רבות אחרות, אצל הסיקסקים יש שוויון מוחלט ב"לבוש" של זכרים ונקבות. נראה שההבדל היחיד שיכול לעזור לנו לזהות מי הוא מי מבין בני הזוג היא תוקפנותו היתרה של הזכר.

אמנם התנהגותו התוקפנית של הסיקסק בולטת אך לא בזה הוא עסוק במשך היום אלא בחיפוש מזון, וזאת במשך כול שעות היממה. בקדמת ראשו, הנישא מעל לצוואר קצר ומעובה, שתי עיניים גדולות הפונות לצדדים ועוזרות לו להבחין בטרפו וגם להתבונן לצדדים ולהישמר מאויבים.

 

קינון על הקרקע

 

טרם עונת הקינון ישתלט הזכר על טריטוריה ואז, כאשר יבטיח את שלטונו הבלעדי בה, הוא יחפור בשטחה גומות רדודות אחדות בקרקע. הנקבה תבחר ביניהן את זו הנראית לה יותר מהאחרות, תרפד אותה במעט זרדים ועשבים ותטיל בה בהפרשים של יום-יומיים מדי פעם, ארבע ביצים כהות ומוכתמות המתמזגות היטב בסביבתן ועשויות להיראות כחלוקי נחל לכל דבר ועניין.

לאחר תום ההטלה יחלו בני הזוג בדגירה הנמשכת כשלושה שבועות עד 24 ימים, ובה ייקחו חלק במשמרות מתחלפות, ובזמן החופשי מדגירה הם דואגים לתזונתם.

כאמור, בתקופה זו גוברת תוקפנותם של הסיקסקים ובהתקרב אדם או בעל חיים לקן, הם ניצבים על מקומם פרושי כנפיים באיום ואף מנסים לתקוף את הפולש תוך ניסיונות לנקר בראשו.

 

צבעי הסוואה

 

האפרוחים בני יומם הבוקעים מן הביצים, מסוגלים חיש קל לעמוד על רגליהם, להתרוצץ בהכוונת הוריהם ולחפש את מזונם החל מן היום הראשון. תכונה זו אופיינית לדוגרי הקרקע, שלא כגוזלים חסרי הישע הבוקעים בקנים המוגבהים.

הגוזלים עוטים על גופם פלומת בצבעי הסוואה זהוב-אפור מנוקד בכתמים שחורים. מרגע בקיעתם הוריהם לא יעזבום, דואגים לחמם או לצנן אותם לפי הצורך. בהתקרב אויב ישמיעו ההורים צפצוף אזהרה, וכמו אפרוחי החוגלה למשל, האפרוחים נצמדים מיד לקרקע, רואים ואינם נראים, עד לשמע אות ההרגעה. כאשר האפרוחים יגדלו ויתבגרו מעט, לקול קריאת האזהרה ימהרו למצוא מחסה ולהיעלם במקום מחבוא עד להישמע קריאת ההרגעה.

לאחר כשישה שבועות עד חודשיים יוצאים האפרוחים שבגרו לעצמאות, ואז, או אפילו לפני כן יתכן סבב הטלה נוסף, עוד פעם ואפילו עוד פעמיים בשנה. אז, בזמן שהנקבה תחל בדגירה הנוספת, תוטל מלאכת הדאגה לצעירים על הזכר. כיוון שכול הטלה ודגירה אורכת זמן, ניתן לגלות הטלות סיקסקים למן סוף החורף ועד לשלהי הקיץ.

 

נפוץ בכל הארץ

 

לסיכום נחזור ונאמר, השינויים המשמעותיים שחלו בארצנו למן הקמת המדינה השפיעו על מנהגי בעלי הכנף בארץ. יש שאכן נפגעו עקב ההתיישבות והעיור המאסיבי, ויש שנשכרו מהם. לגבי הסיקסק, שהיה באופן ברור עוף השוכן בצמוד למקווי מים בלבד, הרי שהוא נעשה עם השנים לבעל כנף הנפוץ היום בכול רחבי הארץ, בחצרות הקיבוצים, בפארקים העירוניים, בגינות הציבוריות, בשדות וכמו שסיפרנו בפתיחת הכתבה – בצדי הכבישים.

אם לא נתקלתם בסיקסק בעבר ולפתע הופיע בסביבתכם, כדאי לכם לצאת ולהתענג על מראה העוף ההדור הזה ולהתרשם מהתנהגותו. ואנא, כאשר אתם מבחינים בו בנסיעתכם בכביש, האטו ואפשרו לו לפנות עבורכם את הדרך בבטחה.

 

מעוז חביב

קיבוץ צרעה

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?