דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 07 באפריל 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הקול – כלי הנגינה המגוון ביותר בעולם!

כולנו נולדנו איתו, וכמעט כולנו השמענו אותו מיד לאחר צאתנו לאויר העולם. אנו עושים בו שימוש יומיומי לתקשורת, לביטוי צרכינו, רגשותינו ודעותינו. הקול שלנו הוא כלי ביטוי מופלא, המשמש אותנו בכל רגע שנבחר להשמיע אותו.

אילוסטרציה

מעבר להיותו כלי תקשורת יעיל ביותר – ברגע אחד הוא יכול להפוך לכלי נגינה, להתפתח ולהשתכלל עוד ועוד בשלל גוונים!

כמוזיקאית, לאורך שנות עיסוקיי הרבות בנגינה, שירה והלחנה, התמקדתי יותר ויותר בנושא הביטוי הקולי. מרתק אותי לפגוש אנשים הכמהים לשיר וחולמים לזמר, אך פוחדים לשחרר את קולם במלוא עוצמתו.

למה זה קורה ?

הסיפורים ששמעתי מתלמידות ותלמידים הם רבים ומגוונים, אך לכולם רקע משותף: סביבה ביקורתית, השופטת אותנו בחוסר רגישות (כבר בגילאים מוקדמים), ובכך משפיעה ו"תורמת" לצמצום הביטוי העצמי שלנו.

במהלך מעל 20 שנות לימוד פיתוח קול ופסנתר, והדרכת הרכבי שירה ונגינה, פגשתי תלמידים כשרוניים ומוזיקליים אשר ביטאו רק אחוז קטן מהעוצמה המלאה של קולם, והסיבה?

פחד מביקורת, פחד מחשיפה, פחד מקנאה מצד אחרים המובילה לפגיעה, פחד מזיוף, פחד מ"בלק אאוט" מול קהל, פחד מגילוי וביטוי העוצמה הפנימית ועוד...

כל הפחדים הללו פועלים עלינו כמו חבל המתהדק על הצוואר!

פחד משפיע עלינו פיזית וגורם לחנק, לחסימה, להתכווצויות המובילות לצרידות, לזיוף, ל"בלק אאוט" ועוד. בקיצור – כל הסיבות לפחד הופכות לתוצאות שלו!

אז מה עושים??

לא מוותרים על החלום. מטפחים אותו!!

איך?

מוצאים מורה לפיתוח קול ו/או מטפל/ת בקול. בודקים ומוודאים שהם עונים על הקריטריונים שלכם. חשוב שתסמכו על האינטואיציה, על התחושה הפנימית!

גם אם קיבלתם המלצה נפלאה על מורים מסוימים, עדיין לא בטוח שעבורכם הם מתאימים. הקשיבו לטון הדיבור שלהם, האם הוא נעים לאוזנכם, האם אתם קולטים בקולם רוך, עדינות, טוב-לב, ביטחון עצמי (אמיתי, לא מתנשא), רוגע, אסרטיביות...שאלו את השאלות החשובות לכם. רישמו לעצמכם מה חשוב לכם לקבל, והתמקדו בכך.

שיעור פיתוח-קול טוב הוא כזה שאתם יוצאים ממנו בהרגשה טובה. זה לא אומר שכל שיעור חייב להיות מדהים. זיכרו שקולכם הוא ביטוי של מי שאתם בכל רגע ורגע, כולל מצב רוחכם ומצב בריאותכם, והוא מושפע מכמה ישנתם, שתיתם ואכלתם באותו היום.

מאחר ולשיר זו חשיפה גדולה, השירה מעמידה אותנו במקום פגיע במיוחד. לכן בשיעור קול אין מקום לנזיפות, לזלזול, או לכל יחס אחר הגורם לתלמיד/ה תחושת הקטנה כיווץ וחוסר בטחון.

הדימוי שיכול לעזור כאן הוא של תינוק/ת שרק לומד/ת פעולות חדשות כמו זחילה, עמידה, הליכה, וזקוק/ה בעיקר לתמיכה ואהבה.

בשורה התחתונה – שירה היא פעולה בריאה מאד, הגורמת לשמחה ולהתעלות. שירו בכל הזדמנות, וכמה שיותר!

בימים אלה מוקם אנסמבל שירה נשי חדש במושב גבעת ישעיהו. המעוניינים מוזמנים ליצור קשר בטלפון 052-6995333 או באימייל ronitshefi@gmail.com

 

רונית שפי

מורה לפיתוח קול ולהרכבי שירה ב"יד חריף"

ronitshefi@gmail.com

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?