דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 30 ביולי 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הקטר מטל שחר

אחרי עשרות שנים של פעילות ציבורית, מגשים איציק יוגב מטל שחר חלום ישן: שיקום של תחנת הרכבת הטורקית בנחל שורק

הנקודה המערבית ביותר של תכנית האב לתיירות במטה יהודה, נמצאת בתחנת הרכבת מימי השלטון העות'מאני בנחל שורק, כמה קילומטרים מערבית למושב טל שחר. בימים אלה מקדמת רשות הניקוז האזורית שורק-לכיש, תכנית להפיכת מתחם התחנה למרכז של תיירות ונופש. מנכ"ל רשות הניקוז, איציק יוגב, אומר כי המתחם החדש יתחיל לפעול בתוך כחצי שנה בלבד ולפי הרקורד שלו אפשר להאמין לו שאכן לקראת ראש השנה, נוכל ליהנות ממתחם תיירותי חדש במטה יהודה.

פיתוח מתחם תחנת הרכבת נחל שורק, הופקד בידיו של יוגב לאחר הישגים שצבר, בשורה של תפקידים ציבוריים אותם מילא במשך השנים במושב טל שחר, במשרד החקלאות ובכפר הגמילה "זוהרים". את רוב פעילותו הציבורית, עשה יוגב רחוק מעיני התקשורת, אך כעת, עם התקרב מועד ההשקה של תחנת הרכבת המשופצת, הוא מבקש לסקור את התחנות שבהן היה פעיל במהלך עשרות שנים באזור מטה יהודה.

הפחתת שומה

יוגב נולד בשלהי 1948 , והוריו הם ממייסדי מושב טל שחר, שעלה על הקרקע בסמוך ליום הולדתו. מאז ועד היום הוא במושב טל שחר, מחובר בכל נימי נפשו לאדמה, לאנשים ולנוף. “היום, כבר יש לי פה דור רביעי בטל שחר. גם ארבעת ילדי ושבעת נכדיי גרים פה", הוא מספר בגאווה.

יוגב התחיל את הקריירה המקצועית שלו בחקלאות ובמקביל פיתח את פועלו הציבורי. "בכל שנותיי בטל שחר, הספקתי לשאת במספר תפקידי ציבור. מספר שנים הייתי יו"ר וועד המושב ובמקביל גם יו"ר מינהלת ההרחבה שהקמנו לקראת קליטת הרחבת הבנים שלנו. במסגרת תפקידי כיו"ר הוועד, טיפלתי פעמיים בהסדר חובות לחברי המושב ובנושא ההרחבה, הכנתי תב"ע למושב להרחבה של 80 יחידות וניהלתי את פיתוח התשתיות למושב. הכל בוצע בתקציב מוגדר וביעילות”, הוא אומר בסיפוק ומדגיש כי במסגרת פעילותו לקידום בהרחבה, הוא ניהל גם מאבק ייחודי ותקדימי מול המינהל, להורדת שומת דמי החכירה עבור בני טל שחר והצליח להפחית את השומה בכמחצית הסכום.

ריכוז בניקוז

יוגב מגיע מהשטח. "פוליטיקה" הוא אומר, "זה למישהו אחר. אני איש מעש, לא מחפש כותרות ולא קידום אינטרסים אישיים". ואכן, הוא מסתמן כבולדוזר לא קטן, ששום פרויקט, גדול כקטן, לא מרתיע אותו.

בשנות ה- 90 עבר יוגב במחלקה להתיישבות במשרד החקלאות. "ב- 1996 הגיעו אלי שר החקלאות דאז, יעקב צור וראש המועצה דאז, מאירק'ה ויזל והציעו לי להקים את רשות הניקוז האזורית". יוגב הפשיל שרוולים ונכנס במלואו כוחו להרמת הפרויקט.

כמנכ"ל רשות הניקוז שורק-לכיש, אחת מתוך 11 רשויות ניקוז בפריסה ארצית, הוא אחראי על 29 רשויות מקומיות, 1.5 מיליון תושבים וכשני מיליון דונם קרקע.

"רשויות הניקוז הן גוף סטטוטורי העובד ישירות מול משרד החקלאות והמשרד להגנת הסביבה, כמו גם מול משרד הפנים, האוצר והתשתיות הלאומיות", הוא מסביר, "אבל אנחנו מבצעים הרבה מעבר למוטל עלינו. בשל הצלחתנו במשימות הטיפול בנחלים ובערוצי המים, האציל עלינו השר להגנת הסביבה את 'חוק המים והנחלים' ובו סמכויות נוספות המאפשרות לנו גם לפתח מיזמי תיירות ונופש".

חלום ישן

במסגרת סמכויות אלו, החליט יוגב להגשים חלום ישן ולטפח את תחנת הרכבת הטורקית הישנה, מבנה אבן יפהפה ועתיק הניצב בסמוך לטל שחר ולערוץ נחל שורק. "רשות הניקוז זכתה במכרז לפיתוח של המקום לעשר שנים. זהו מבנה המיועד לשימור וככזה, ביצענו בו את כל הנדרש כמו תיעוד, סיוע של מומחים וכתיבת ספר המקום. יש לנו תכנית אדריכלית לפיתוח התחנה ואנחנו מתכוונים ליישב שם את משרדי רשות הניקוז שורק-לכיש (הנמצאים כיום ביד בנימין, אב"ח) ולהפוך את המקום למרכז מידע לטיולים ולמרכז הרצאות, טיולים רגליים, רכיבת אופניים, סוסים, הסעדה וכדומה". לדברי יוגב, המתחם החדש יחל לפעול בתוך כחצי שנה.

פרויקט נוסף שמפתחת הרשות הוא כפר כנעני מלפני 2500 שנה בהר שולחן (תל בטאש) שבין טל שחר וצרעה. במתחם זה הכינה הרשות תכנית אדריכלית לפיתוח המקום וזאת בסיוע משרד ראש הממשלה ובשיתוף רשות העתיקות. "וחוץ מזה יש לנו גם תכניות של הקמת מאגרים באזור צרעה, וזה רק חלק קטן מכל הפרויקטים שהרשות מריצה", גאה יוגב להציג את ההספק המרשים של פעילותו.

מכללה ב"זהרים"

יוגב לא נעצר רק בתחום הפיתוח, גם הנושא החברתי קרוב לליבו. "לפני כ- 15 שנה הקים מאירק'ה ויזל את כפר הגמילה "זהרים", השוכן בגבול הדרומי של שטחה המוניציפלי של המועצה, סמוך לצומת בית גוברין והוא פנה אלי שאשמש בהתנדבות כיו"ר עמותת "רמות יהודה" המפעילה את המקום".

יוגב נרתם לפרויקט. "הצלחתי לעשות במקום הזה את הבלתי יאומן וחתמתי עם המינהל על חוזה חכירה לדורות, עבור 110 הדונם עליו משתרע המתחם. כשהמקום הוקם, זה היה על פי החלטת המועצה האזורית מטה יהודה דאז וההקמה נעשתה בלא תב"ע ובלא היתרי בניה. הבאתי למקום מבנים חדשים והוצאתי גם למתחם זה תב"ע מאושרת והיתר כחוק".

למרות כל המאמצים לביסוס פעילותו של כפר הגמילה, הפסידה העמותה במכרז של משרד הרווחה להפעלת הכפר. יוגב זועם ומתוסכל מההחלטה על סגירת הפרויקט אבל לא נתן למכשלה הזו לעצור אותו והוא אינו קופא על שמריו.

"קידמנו מהלך מול עמותת 'מגדל אור' של הרב גרוסמן וחתמנו איתם על חוזה להפעלת המתחם במתכונת של מכללה טכנולוגית לנוער בסיכון, מהמגזר החרדי. זהו שיתוף פעולה של העמותה עם אגף כוח אדם בצה"ל ועם משרד החינוך. לפי התכנית, המקום יקלוט נוער חרדי שנפלט מהישיבות, לתקופה ארוכה, יקנה לו מקצוע טכנולוגי ויגייס אותו לצה"ל. זהו פרויקט בהשקעה גדולה, ששותפים לו תורמים רבים והפעלתו מתוכננת להתחיל בראשון לספטמבר בשנה זו", הוא אומר בסיפוק.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?