דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 20 ביולי 2024
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

נזקי השריפה: תושבי קיבוץ הראל אינם יכולים לחזור לביתם

שריפת הענק שכילתה אלפי דונמים בכל רחבי הארץ הותירה נזקים כבדים במרחב של מטה יהודה. את הנזק הכבד ביותר ספגו תושבי קיבוץ הראל, אשר מאז פונו בהתראה קצרה מהיישוב, שוהים בבתי מלון ואינם יודעים מתי יוכלו לשוב לבתיהם. ביום שלישי (28.5) זכו התושבים לקבל אישור וביקרו במשך שעתיים בבתיהם, בדקו את הנזקים שנגרמו, אספו ציוד וחזרו אל חדרי המלון שבו הם מתגוררים.

ביום חמישי האחרון (23.5) בשעות הצהרים הכריזה משטרת ישראל על פינוי מלא של קיבוץ הראל. השוטרים פעלו בכל הישוב באמצעות מערכות כריזה וסרקו את הבתים על מנת לוודא שהם ריקים מאזרחים. המועצה האזורית מטה יהודה הגיבה במהירות והעמידה אוטובוסים שפינו תושבים ללא אמצעי תחבורה לבית העם בטל שחר, שם קיבלו אותם תושבי המושב עם כיבוד קל.

אחד מחברי הקיבוץ, שמעדיף להישאר בעילום שם, סיפר היום תוך כדי שהוא אוסף ציוד מביתו: “אני עובד בדרום הארץ, כששמעתי על השריפה עליתי על הרכב ונסעתי לכאן כמו משוגע, כשהגעתי, גיליתי שהבת שלי ששוהה בגן הילדים לא עלתה על ההסעות שפינו את התושבים, לקחתי אותה ועזבנו במהירות".

מאוחר יותר פונו מבתיהם גם תושבי מושב תרום, גם הם בסיוע אוטובוסים ועובדים של מטה יהודה. בתרום התמודדו המפנים עם אוכלוסייה מבוגרת ביותר, ובין המפונים היו גם קשישים בני מאה ויותר !

ככל שהתמשכו השעות הסתבר כי היקף הנזקים בקיבוץ הראל הוא אדיר מימדים: 5-6 בתים פרטיים נשרפו עד היסוד ועוד ארבעה נפגעו קשה, מחסנים ומבנים תעשייתיים הוחרבו לחלוטין ועשרות בתים ניזוקו בהיקפים משתנים. השריפה פגעה במבנים מכוסים גגות אסבסט והאוויר באזור הקיבוץ הפך מסוכן לנשימה. בנוסף, מערכת החשמל, תשתיות המים והביוב יצאו מכלל פעולה.

 

אוויר רעיל ואין תשתיות

 

בחלוף יום של לחימה עיקשת באש, הורשו תושבי תרום לשוב לבתיהם. לתושבי קיבוץ הראל המאוכזבים הסתבר כי דרכם לשוב לבתיהם חסומה – הסכנה החמורה בשאיפת חלקיקי האסבסט המסוכנים שבאויר בשילוב עם קריסת התשתיות בקיבוץ מנעה את האפשרות לחזור לשגרת החיים.

במועצה האזורית מטה יהודה התגייסו כדי לסייע לתושבי הראל שמצאו את עצמם בלי בית. במהלך יום שישי שיכנה המועצה את התושבים בשלושה בתי מלון במרחב מטה יהודה: נווה אילן, צובה ויד השמונה. מאז ממתינים התושבים להודעה שתאפשר להם לשוב לבתיהם אך זו לא צפויה להגיע בקרוב.

במטה יהודה אישרו כי המצב הנוכחי לא מאפשר לתושבי הראל לשוב לקיבוץ. גם כאשר סכנת חלקיקי האסבסט תחלוף (רמת חלקיקי האסבסט באויר צפויה לרדת באופן משמעותי בימים הקרובים), היקף ההרס של התשתיות מונע כל אפשרות לשיבה לחיי שגרה.

לפי ההערכות הקיימות היקף הנזק הכולל לקיבוץ הראל נאמד ב-30 מיליון שקל. הנזקים החמורים ביותר נגרמו למערכות התשתית – חשמל, מים וביוב, ומחייבים עבודות בהיקף נרחב כדי להשיב את המצב לקדמותו. לקיבוץ יש אמנם ביטוח אך החשש הוא שהיקף הנזק עולה במידה רבה על סכומי הביטוח.

במטה יהודה מודאגים מאוד מהמצב. עלות השהייה של תושבי הראל בבתי המלון מסתכמת בסכומי עתק שלא ברור מאין יימצא להם מקור מימון. במטה יהודה טוענים כי עד היום לא התקבלו הפיצויים שהובטחו בעקבות הנזקים מהשריפה שהתחוללה במטה יהודה לפני שנתיים, ובה נפגעו בתים ותשתיות ביישובים נווה שלום, בית מאיר ונטף.

1023 שריפות

 

השריפה שפגעה קשות בקיבוץ הראל וחייבה את פינוי תושבי תרום, היא אחת ממאות שריפות שהשתוללו ברחבי ישראל במהלך סוף השבוע האחרון, וההתמודדות איתן זכתה לשם מבצע "אש חמה".

מדיווח של רשות הכבאות וההצלה עולה כי במשך כיומיים רצופים, לאורך שעות ארוכות ובטמפרטורות גבוהות שנבעו ממזג האויר, רוחות עזות והשריפות עצמן (40-45 מעלות, 10% לחות), נלחמו לוחמי האש בסיוע מתנדבים, ניידות הכיבוי של קק"ל ואמצעי כיבוי של צה"ל בעשרות רבות של מוקדי אש בו זמנית. טייסת הכיבוי פעלה בסבבי הטלת חומרי כיבוי רציפים, בסיוע מסוקי משטרת ישראל ובעזרת מטוסים זרים שהגיעו ממדינות שכנות (מצרים, קפריסין, יוון, קרואטיה ואיטליה).

בסך הכל התמודדו לוחמי האש עם 1023 שריפות בשטחים פתוחים (אירוע חדש כל 2 דקות). כתוצאה מהשריפות עלו באש 3,400 דונם מיערות קק"ל, 4,540 דונם משמורות הטבע של רשות הטבע והגנים, 40 בתים נשרפו במבוא מודיעים (שנחרב ברובו), ו-10 בתים נשרפו בקיבוץ הראל.

12 מטוסי טייסת הכיבוי ביצעו 120 גיחות כיבוי לאורך 80 שעות טיסה. באירוע השתתפו 1312 לוחמי אש, 307 מתנדבים, ו-492 רכבי כבאות. בכל האירועים נפגעו קל 13 לוחמי אש.

ברשות כב"ה הדגישו כי החורף המבורך בגשמים, הוביל להרבה מאד צמחייה שעם תחילת עונת היובש הפכה ל"מטען אש" גדול. אנו פונים שוב לרשויות המקומיות ולאזרחים לגלות אחריות ולדאוג לאזורי חיץ, גיזום וחישוף צמחיה במקומות אשר עלולים להוות סכנה. הם קראו לרשויות המקומיות לוודא כי פעולות של חישוף וטיפול בצמחייה שמהווה סיכון יבוצעו בדחיפות, יש לציין, כי המועצה האזורית מטה יהודה ביצעה לאחרונה פעולות חישוף בשטחים הגובלים בקיבוץ הראל.

 

אש קפריזית

 

ביום שלישי בבוקר, אחרי שהם שוהים בבתי המלון מזה חמישה ימים, הותר לתושבי הראל לשוב לבתיהם למשך שעתיים בלבד, וזאת לצורך איסוף ציוד חיוני שהותירו מאחריהם.

בין שבילי הקיבוץ שוטטו חברי הקיבוץ כשהם נדהמים מעוצמת ההרס שהותירה אחריה השריפה העזה ומנגד על הקפריזיות הרבה שבה זינקה האש מצד לצד, ממקום למקום, שורפת בית ומותירה את כל הבתים השכנים ללא פגע.

"תראה את הבית הזה, האש שרפה אותו לגמרי, ואילו את הבית שלי ושל הבת שלי, שנמצאים בסמוך אליו הותירה ללא פגע", מספר מזכיר הקיבוץ, אבי פליישמן, “האש דילגה מעל שורת הבתים שלנו ונחתה על בית מאחורינו, הציתה אותו והמשיכה להתפשט לעבר החורשה הקטנה הסמוכה ומשם למחסנים".

בחזית הדרומית של הקיבוץ, שוטטו שתי נערות בנות 18 בבית שנפגע קשות. אחת מהן יצאה אל המרפסת המשקיפה אל שדות הקיבוץ היורדים לכיוון כביש 44 והכניסה לכפר אוריה והפטירה בתדהמה, “אני לא מאמינה. הנוף הירוק והשבילים הצהבהבים התחלפו במשטח רחב, מפוחם ושחור”.

חברתה עסקה בינתיים במתן אוכל לחתול הבית, אשר נמלט למקום מבטחים עם פרוץ השריפה ולמרבה המזל לא נפגע.

באחד הבתים מצאנו שניים שהיו עסוקים במרץ בפינוי חפצים מהבית. אחד מהם, חבר קיבוץ, סיפר כי יש לו שני ילדים וכי הוא חושש שבתו לא מצליחה להירדם מעוצמת החוויה המפחידה. “אנחנו מקבלים יחס נהדר בבית המלון שאנו נמצאים בו בנווה אילן, אבל מודאגים כי אנחנו לא יודעים מה מצפה לנו בעתיד".

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?