דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 15 בדצמבר 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

עדיין לא נושמים לרווחה

"עכשיו הקיבוץ נראה כמו אחרי מלחמה”. זוג צעירים מקיבוץ הראל (צלם: דובי פיינר)

בקיבוץ הראל מנסים בזהירות רבה לנשום לרווחה. שלושה שבועות לאחר שנאלצו לנטוש את ביתם, חזרו השבוע רוב תושבי הקיבוץ לבתיהם אך עד מהרה התברר להם כי עוד יעבור זמן רב עד שיוכלו לשוב אל השגרה המוכרת.

במהלך השבועות האחרונים פעלו בקיבוץ צוותי עבודה מקצועיים שעסקו בשיקום תשתית החשמל, המים והביוב. במקביל, פעלו מתנדבים של תושבי הקיבוץ במאמץ לשקם את ההרס הרב שהותירה השריפה בשטחים הציבוריים.

מזכיר הקיבוץ, אבי פליישמן: “כל המשפחות חזרו לבתיהם למעט עשר המשפחות שבתיהן נשרפו או נפגעו קשה בשריפה. רוב התשתיות שוקמו, יש עדיין בעיה בתאורת רחוב בחלק מהקיבוץ ומערכת הטלפון והאינטרנט עדיין לא תוקנה".

 

כמו אחרי מלחמה

 

תושב הקיבוץ, הצלם דובי פיינר, שב ביום שלישי האחרון לביתו, הנמצא בשורת הבתים שחלקם נשרפו כליל. “אנחנו ממש לא חזרנו לשגרה המוכרת. חזרנו אחרי כמעט חודש שלא היינו בבית. במשך חודש עברנו ממלון יד השמונה, למלון במעלה החמישה ולמלון נווה אילן. כל סוף שבוע התפנינו לבלות אצל חברים ובני משפחה. אני לא מתלונן, היה לנו מזל שקיבלנו תמיכה כזו והלוואי ולכל פליט היו תנאים כאלה, אבל זה לא בית".

איך מתנהל היומיום שלך עכשיו?

"הבית שסמוך אלי שרוף לגמרי ופינו אותו לחלוטין. זה בית של חברים קרובים שעדיין חיים במלון. כל השורה הראשונה שנשרפה הם החברים הכי קרובים שלנו. זה נוף שהינו רגילים אליו ועכשיו נראה כמו אחרי מלחמה. הסביבה היא נוראית, האזור פונה מאסבסט, רק אתמול סיימו לכסות את האזור הנגוע באדמה אבל עדיין יש בכל מקום שברי אסבסט. עכשיו בודקים את רמת האסבסט באוויר ובבית שלי הציבו מכשיר ניטור לאסבסט. עד לפני שבוע לא היה חשמל ועכשיו אין אינטרנט”.

אתה מרגיש שיש נכונות בקהילה לפעול לשיקום הקיבוץ?

"יש כוחות נפש אדירים בקהילה להתחיל בעבודת השיקום. זה הפתיע חלק גדול מאיתנו. קבוצה שלמה של חברים הביאו את עצמם אל הפרונט, התחלקו לצוותי עבודה, אנשים תרמו בלי גבול, אנשים מתנדבים כדי לעזור ועושים עבודה מדהימה, הקהילה מחוברת כמו שלא הייתה מעולם".

 

המזכיר פליישמן מספר כי במאמץ לסייע להחזרת המשפחות שאיבדו את הבית החליט הקיבוץ לרכוש חמש קראווילות ופתח בהליכים מואצים לקבלת היתר להצבתם. כאמור, צוותי עבודה מקצועיים עדיין עובדים בכל רחבי הקיבוץ. בין השאר יצאה הנחיה לכריתת 720 (!) עצים, חלקם בגלל סכנת התמוטטות וחלקם למניעת התפשטות שריפות.

על המציאות שאיתה מתמודדים תושבי הקיבוץ ששבו לבתיהם מסביר פליישמן: “שמאים של חברות הביטוח מסתובבים מבית לבית. כל בית והסיפור שלו. לא חזרנו לשגרה. כשאני יוצא מהבית אני רואה מולי את הבתים השרופים, את היער שנשרף ואת השחור. אבל בכל זאת, יש שיפור ביחס למה שהיה לפני שלושה שבועות".

מתי אתם צפויים לפתור לחלוטין את בעיית האסבסט?

"תוצאות הבדיקות המקצועיות שנעשו בשבועיים האחרונים הן טובות, אבל אנחנו עם היד על הדופק. כדי שנהיה בטוחים אנחנו מזמינים עוד ועוד בדיקות".

אתם עדיין נזקקים לתרומות?

"צריך תרומות. מבחינת המשפחות ציוד אלקטרוני ובעיקר מחשבים ניידים וטאבלטים. זה מרגש לקבל עדיין הצעות לתרומות ועזרה. הקיבוץ זקוק לתרומות כספיות ולצורך כך יש חשבון ייעודי בבנק לאומי".

לתרומות: בנק לאומי סניף 916 חשבון 78387/91 ע"ש קיבוץ הראל.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?