דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 25 ביולי 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

"הרפורמה תביא לחורבן החקלאות"

התכנית של שר האוצר ושר החקלאות להגביר את התחרות בענף החקלאות תמיט חורבן על החקלאות המקומית, כך טוענים נציגי החקלאים.

שר האוצר אביגדור ליברמן ושר החקלאות עודד פורר, מקדמים תכנית רוחבית להגדלת התחרות ותמיכה בענף החקלאות. התכנית מבוססת על הפחתת מכסים רוחבית עבור כלל מוצרי הפירות והירקות לפי מתווה הדרגתי והפחתה מיידית של רשימת מוצרים הכוללת ביצים, אבוקדו, שום, אפונה, שעועית, תאנים, אננס, ארטישוק ועוד.
לטענת האוצר מחירי הפירות והירקות זינקו בשנים האחרונות במעל 80 אחוזים, וזאת לעומת עלייה מתונה במדד המחירים ללא פירות וירקות. הפחתת המכס צפויה להוזיל את מחיריהם בצורה משמעותית, וכן את מחירי הביצים בשיעור מוערך של 25 אחוזים ויותר. חיסכון של 840 שקלים בשנה לכל משק בית.
בתכנית, חבילת תמיכה רחבה לענף החקלאות הכוללת תמיכה תקציבית ישירה לכל חקלאי פר דונם מעובד, תמיכה ייעודית לענף הביצים, הרחבת הטבות מס דרך חוק לעידוד השקעות הון, תמיכה בסימון תוצרת מקומית, הוזלת התשומות לחקלאי (חומרי הדברה וכו') והשקעה של מעל 2 מיליארד שקלים עבור חדשנות והעלאת פריון בענף החקלאות. בנוסף, יינתנו מענקי השקעות וחדשנות לרכש ציוד ומכונות חדשניות, שיתופי פעולה עם סטרטאפים ועוד.

עמית יפרח

יו״ר התאחדות חקלאי ישראל ומזכ״ל תנועת המושבים, עמית יפרח: ״במידה וייושמו תכניות האוצר, המשמעות היא שמדינת ישראל קיבלה החלטה שהיא לא רוצה שאזרחיה יאכלו פירות מרמת הגולן, עגבניות מעוטף עזה וביצים מגבול הלבנון. זוהי פגיעה אנושה בחקלאות הישראלית. אנחנו בחזית אחידה ניאבק למען חקלאות ישראלית, למען חקלאי ישראל לדורות הבאים״.

מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל לשרי האוצר והחקלאות, ירון בלחסן: "תכנית משרד האוצר לרפורמה בחקלאות עתידה להמיט חורבן על החקלאות בישראל, אשר תיכחד לחלוטין באם רפורמה זו תאושר. חובת המדינה לעודד את חקלאיה במדינת ישראל ולא את חקלאי טורקיה או פולין. אין אנו רוצים בהבטחות ומתנות, אלא רק לעבד את האדמות החקלאיות ולספק לתושבי המדינה תוצרת חקלאית בריאה".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?