דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 19 ביוני 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הר אדר: השכונה החדשה באבו גוש מאיימת לחנוק אותנו

שכונה חדשה באבו גוש על התוואי להר אדר (בצהוב). שרטוט נתיבי התחבורה להר אדר

התכנית להקמת שכונה חדשה בת מאות יחידות דיור באבו גוש מאיימת "לחנוק" אותנו, כך חוששים ביישוב הר אדר. בכנס תושבים שהתקיים השבוע הוצגה השכונה החדשה, שתקום על תוואי הדרך המיועדת לפתור את בעיות הנגישות אל היישוב ההררי והמבודד.

התכנית להקים את אחת משכונות ההרחבה של אבו גוש על תוואי הכביש להר אדר (כביש 10 - חלופה 4, בצבע צהוב בשרטוט) ידועה בהר אדר מזה למעלה משנתיים. כבר באוקטובר 2017 אמרה חברת המועצה דאז, ענת כנפו, כי יש להתנגד לתכנית זו וכי במידת הצורך יש להגיש עתירה לבג"ץ כדי למנוע את אישורה.

 

640 יח"ד

 

לפני כשבועיים (27.5) התקיימה ישיבה של הותמ"ל (הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור) במהלכה הוחלט להפקדה להתנגדויות את הקמת השכונה החדשה באבו גוש. השכונה תמנה640 יח"ד, במבנים עד 4 קומות, ותוקם ברובה על אדמות פרטיות, והיא תשתרע משני צדיו של כביש 10.

הוועדה נימקה את ההחלטה באופן הבא: “תוספת יחידות הדיור ושטחי התעסוקה המוצעים בתכנית יסייעו בהקלת מצוקת הדיור ביישוב ובחיזוק מעמדו הכלכלי ושיפור רווחת חייהם של תושביו”.

קולות המחאה שהשמיעו בישיבה ראש המועצה האזורית מטה יהודה וראש המועצה המקומית הר אדר לא הועילו. במטה יהודה מתנגדים לתכנית עקב השפעתה על שטחי קיבוץ קריית ענבים והנגישות לקיבוץ מעלה החמישה, ובהר אדר מתנגדים משום שהשכונה החדשה מוקמת על ציר הכניסה והיציאה מהיישוב.

 

יישוב מבודד

 

הנגישות ליישוב הר אדר מהווה את אחת מהקשיים המרכזיים איתם מתמודדים התושבים של הפרבר היוקרתי. כיום קיימות ליישוב שתי אפשרויות נגישות בלבד: כביש 425 המתחבר לדרך השלום באבו גוש בסמטה צרה ומפותלת. מדובר בכביש העובר בשטחי יער, חד-מסלולי לכל כיוון ובחלקו נעדר שוליים. האפשרות הנוספת היא להשתמש בדרך מאולתרת החוצה את השטחים הפרטיים של קיבוץ קריית ענבים, ואשר מזה למעלה משנתיים הקיבוץ מתריע כי בכוונתו לסגור אותה.

הפתרונות שניסו עד היום לקדם כדי לחלץ את הר אדר מהמצור התחבורתי עלו בתוהו. כבר לפני כעשר שנים ניסו במטה יהודה לקדם דרך שתעקוף את קיבוץ קרית ענבים (כביש ק. ענבים – בשרטוט בירוק) וניסו לגייס תקציב ממשרד התחבורה, אך המהלך לא צלח.

בשנים האחרונות עבר מוקד הפתרון לתוואי של כביש 10 וחברת המועצה המקומית בהר אדר, ענת כנפו, ניסתה לקדם את התוואי הזה במרץ, ואף החתימה את ראשי הרשויות המקומיות באזור על מסמך המאשר את הפתרון התחבורתי הזה.

אולם, כעת מסתבר כי על התוואי של כביש 10 מתוכננת שכונה חדשה באבו גוש, ושתושבי הר אדר ייאלצו לעבור דרך השכונה הזו, על עומסי התחבורה שבה.

“אתגר מהותי שלא ניתן להתעלם ממנו". ראש המועצה, חיים מנדל שקד, במפגש התושבים

מחפשים אלטרנטיבה

 

השבוע (11.6) התקיים בהר אדר כנס תושבים שזימן ראש המועצה, חיים מנדל שקד, כדי להסביר את המשמעויות מאישור השכונה החדשה, להציג את תוכניות הפיתוח המתוכננות באזור והשפעתן על התחבורה להר אדר.

מנדל שקד: "במפגש חשפנו בפני התושבים את החלטת הותמ"ל. התכנית הזו, בצרוף הניסיונות של קריית ענבים לסגור את כביש הגישה שעובר בשטח הקיבוץ (בסמיכות למלון כרמים), מעמידים בפנינו אתגר מהותי שלא ניתן להתעלם ממנו. מסיבה זו בחרתי לקיים את מפגש התושבים ולהציג לציבור את האלטרנטיבות השונות, ובכלל זה את הכלים העומדים לרשותינו כדי להתנגד לכל מהלך שעשוי לפגוע באינטרסים של הר אדר".

את המפגש הובילה ועדת היגוי מיוחדת "כביש גישה להר אדר", המסייעת לראש המועצה להתמודד עם הסוגיה וחברים בה: פעילות הציבור ענת כנפו וענבר קרסני, מהנדס המועצה, קובי לוי, יו"ר ועדת תחבורה וחבר המועצה, עמיר אריהן, וסגנית ראש המועצה, פנינה בן עמי איצקוביץ.

מנדל שקד הבהיר כי הסוגיות המשפיעות על כביש הגישה להר אדר צריכות להיפתר תוך שיתוף פעולה הדוק עם ראשי הרשויות המקומיות באזור ורתימתם למאבק יחד עם תושבי הר אדר למציאת פתרון בר קיימא.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?