דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 20 ביוני 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

המאבק על יער המורים: בוטלה כריתת 14 עצים

   המאבק של תושבי הר אדר על "יער המורים" זכה השבוע להישג צנוע, כאשר פקיד היערות הראשי דחה את בקשת "מקורות" לכרות 14 עצי אורן וברוש בכניסה לישוב. בוועד הפעולה הביעו סיפוק מההחלטה וצער על כי אושרה כריתתם של 29 עצים נוספים.

יצחק רביחיא, מייסד וחבר הוועד להצלת יער המורים ותושב הר אדר, הגיש באחרונה ערר לביטול רישיון לכריתת 43 עצים שהגישה חברת מקורות לצורך הנחת קו מים מהכביש לבריכת המורים. בעקבות הערר התקיים בתחילת חודש פברואר סיור של פקיד היערות, סוהייל זיידן, בהשתתפות נציגי חברת מקורות, נציגי קק"ל, מהנדס מועצת הר אדר ותושבים מהישוב.

במהלך הסיור הסבירו נציגי מקורות כי מדובר בבקשת כריתה חדשה לאחר שהתגלו פערים בין סקר העצים שבוצע בעבר לבין התכנון המאושר לבניית בריכת המים הענקית. הדיון התמקד בעצים הסמוכים לצומת, הכוללת כביש גישה לבריכת המורים. לבקשת ועד הפעולה להצלת היער, בתום עבודות ההקמה של הבריכה יפורק האספלט מהכביש ויוקמו שערים, בכפוף לאישור קק"ל.

בתום הסיור החליט פקיד היערות לאשר כריתת 29 עצים נוספים, לאורך תעלת החפירה המובילה למאגר והורה כי הכריתה תתבצע בליווי צמוד של אגרונום. בנוגע לגורל 14 עצים נוספים קבע פקיד היערות כי הם אינם מאושרים בשלב זה לכריתה ואין לפגוע בהם. בעתיד תתקיים פגישת הבהרה בנושא זה עם מהנדס כבישים ותנועה מטעם נתיבי ישראל.

יצחק רביחיא: "חבל שחברת מקורות והאחראים על פרויקט מאגר המורים מתעלמים מבקשות התושבים, נוקטים ברגל גסה וכורתים שלא לצורך וללא הצדקה אלפי עצי יער עתיקים. אנחנו נמשיך להיאבק להצלת יער המורים ושמירה על הטבע ככל שנוכל".

בוועד הפעולה חזרו והזהירו על הסכנה הבטיחותית לכלי הרכב בכביש 425 עם תחילת ביצוע פינוי העפר ממאגר המורים, ודרשו כי יימצאו פתרונות תחבורתיים-בטיחותיים וסביבתיים לפני תחילת הפינוי.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?