דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 31 במאי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הר אדר: שמונה תת-ועדות יעסקו בתחום הביטחון והחירום

תחושת הבטחון האישי המעורערת של תושבי הר אדר זוכה למענה מצד המועצה המקומית. לפי הצעתו של ראש המועצה, חיים מנדל שקד, יפעלו במסגרת ועדת הבטחון היישובית שמונה תת-ועדות אשר תפקידן יהיה לסקור ולהציע את הפתרונות הטובים ביותר לנושאים שונים הכרוכים בתחום רגיש זה.

לפני כשנה, בספטמבר 2017, חווה היישוב הפסטוראלי אירוע טרור קשה. תושב הכפר בית סוריק שעבד במשך שנים כפועל ביישוב, הגיע לכניסת הפועלים (שער בידו) של היישוב כשהוא מצוייד באקדח וירה למוות בשלושה אנשי בטחון שהיו בכניסה: שני מאבטחים של היישוב ושוטר מג"ב. מאז האירוע הקשה מתקשים תושבי הר אדר לחזור לשגרה ומחפשים אחר פתרונות שיאפשרו להם להחזיר את תחושת הבטחון שאבדה.

לאחר האירוע טען מנחם מנדל שקד, שהיה אז חבר מליאת המועצה, כי הפיגוע הרצחני חשף כשלים חמורים במערך האבטחה של היישוב, "כל התושבים יודעים שכל מערכות החירום שבאחריות היישוב כשלו ולא פעלו בזמן האירוע. כמו למשל, שכיתת הכוננות לא הוקפצה וחברי כיתת הכוננות שהגיעו ביוזמתם הגיעו ללא נשק ארוך מאחר והנשק לא מצוי בביתם. שצוות החירום הרפואי ביישוב לא הוקפץ. שהפינוי הרפואי לקח יותר מידי זמן בשל היעדר אמבולנס ביישוב. שלא הודיעו לתושבים להסתגר בבתים. שמוקד המידע הטלפוני לציבור לא נפתח. שהמאבטחים של היישוב היו ללא שכפ"צים, שהיו תקלות בנשקים של המאבטחים ועוד”.

ראש המועצה, חיים מנדל שקד (מימין) עם רכב הביטחון בישוב

כעת, לאחר הבחירות בהן זכה שקד בראשות המועצה, החלו במועצה המקומית לקדם תפיסת בטחון מעודכנת. השבוע התכנסו חברי הוועדה לדיון השני מאז כינון מועצת הר אדר החדשה והחליטו להקים שמונה ועדות משנה. בראש ועדות המשנה יעמדו חברי ועדת הבטחון, אליהם יצוותו חברי ועדה נוספים מקרב תושבי הישוב. כל ועדה תתמקד בנושאים משמעותיים ובעלי זיקה ישירה לתחום הבטחון והחירום.

להלן רשימת ועדות המשנה והנושאים שיעסקו בהן:
1. ועדה לבחינת יישום המלצות לפיקוח על העובדים הפלסטינים ביישוב ובכלל זה שער הכניסה לישוב - בראשות תא"ל (מיל) אודי שלוי.
2. ועדה לקביעת נהלי התרעות ועדכון תושבים וגורמים חיצוניים בזמן אמת, באירועי ביטחון ובעיתות חירום - בראשות פנינה בן עמי איצקוביץ.
3. ועדה לבחינת פתרון בעיית כיתת הכוננות - בראשות תא"ל (מיל) נחום זקן.
4. ועדה לבחינת שילוב אמצעים טכנולוגיים לשדרוג רמת האבטחה היישובית - בראשות ראלי ליפשיץ.
5. ועדה לבחינת מערך האבטחה וייעולו בהיבט תקציבי ותפעולי - בראשות יוסי כוהל.
6. ועדה לאיתור נקודות תורפה במערך האבטחה הקיים והמלצות לפעולה - בראשות ישראל סינגר.
7. ועדה לבחינת הצורך בצוותי חירום יישוביים (חילוץ, רפואה, מוקד, פסיכולוגים, תקשורת ועוד) והמלצות לכשירותם - בראשות דוד זטלאוי.
8. ועדה לתרגול מצבי חירום בשגרה - בראשות מיקי הר געש.

בנוסף, הוצגה בפני חברי הוועדה סקירה ביטחונית ע"י קב"ט המועצה יאיר פישר והרבש"צ איתי בר.
שקד ציין כי הוא רואה חשיבות רבה בקיום דיון מעמיק על תפיסת הבטחון של הישוב, ובירך על רוח ההתנדבות, העשייה וההירתמות של תושבי הישוב לחיזוק הקהילה, אשר אפיינו את הר אדר למן ימי ההקמה הראשונים והבטיח שזה המוטיב שילווה את עבודת שאר ועדות המועצה. לדבריו: "זה הישוב של כולנו, חשוב שנרגיש חלק ונעשה למען עצמנו בכל התחומים ובוודאי שבתחום הבטחון. כך נוהגת קהילה חזקה".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?