דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 07 בדצמבר 2023
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

לראשונה בתולדות הר אדר: גרעון כבד ב-2015

חברי האופוזיציה: תקציב גרעוני מצביע על כישלון ניהולי חמור. ראש המועצה: הגרעון נובע מקיצוץ במענק האיזון

אנו פועלים בגרעון קבוע. פיליפוביץ'

גם השנה מועצת הר אדר החלה את השנה ללא תקציב מאושר. זו השנה השנייה ברציפות שהצעת התקציב בהר אדר מועברת לחברי המועצה באיחור של יותר מחודשיים וישיבות המועצה לאישור התקציב יחלו רק ביום ראשון הקרוב. מטיוטת התקציב עולה כי לראשונה בתולדותיה, מועצת הר אדר מסיימת את 2015 בגרעון תקציבי כבד של למעלה ממיליון וחצי שקלים.

חיים מנדל-שקד, יו"ר סיעת 'התושבים במרכז' במועצה אומר; "הופתענו מעומק הגרעון, ראש המועצה לא טרח לעדכן אותנו ומתברר שאפילו מחברי סיעתו הוא הסתיר את המצב הכספי האמיתי. רק בחודש נובמבר נודע לנו לראשונה מפי ראש המועצה שצפוי גרעון של כמה מאות אלפי שקלים בתקציב תוך שהוא סייג זאת ונתן לנו להבין שזה יקרה רק במידה ולא נקבל את מענקי האיזון שמשרד הפנים הבטיח, כפי שמסתמן. לכן הופתענו לראות בטיוטת התקציב ל- 2016 שלמרות שכלל מענקי משרד הפנים בשנת 2015 לא קטנו, הנתונים מראים על גרעון עצום מבלי להצביע לאן הלך הכסף".

"היישוב שלנו שהיה בעבר מושא לקנאה על ניהול תקציב מדויק, על ידי ראשי המועצה הקודמים, שהציגו שנה אחר שנה תקציב מאוזן ואף זכו על כך בפרסים ותעודות הוקרה, מצטרף השנה לאותם ישובים שמתנהלים בצורה כושלת ותחת הנהגת הישוב הנוכחית, מגיע היישוב לראשונה בתולדותיו, לתקציב גרעוני", אומר מנדל שקד ומוסיף, “מצב זה מעיד על כישלון ניהולי חמור וחוסר יכולת תכנון וביצוע של הקואליציה הנוכחית. המועצה מתנהלת בחוסר שקיפות, במשך תקופה ארוכה ומעבירה תקציבים בין סעיפי התקציב מאחד לשני ללא אישור מליאת המועצה ובניגוד לחוק ומנהלת את כספי הציבור ברשלנות. מסתירים את הגרעון מחברי המועצה ומהתושבים ולאחר שהדבר מתגלה, מספרים שהגרעון נובע מביטולי מענקי משרד הפנים- דבר שבפועל הוא לא מדויק, בלשון המעטה".

לדברי חבר המועצה, עמיר אריהן "הדבר הכי מקומם בהתנהלות ראש המועצה הוא הניסיון להתגבר על הירידה בהכנסות במקומות הכי קלים וזאת דווקא ע"י קיצוץ בשירותי המועצה לתושביה ולא ע"י הכנת תכנית התייעלות מסודרת ובשיתוף המועצה כנהוג בכל גוף מסודר".

נראה שהאופוזיציה בהר אדר לא מתכוונת לוותר בקלות ונערכת להיאבק בגזירות בכל החזיתות. בשבוע שעבר האופוזיציה הפיצה מנשר לתושבים בו קראה לתושבים להצטרף אליה במאבקה לשינוי סדרי העדיפויות בתקציב המועצה.

אריהן: "ביצענו עבודה מעמיקה בשיתוף מומחים בתחום על תקציב 2016 והצלחנו לגבש תקציב אלטרנטיבי מאוזן אותו הגשנו למועצה. ההצעה שלנו כוללת קיצוץ בתפקידים לא הכרחיים, קיצוץ בשעות נוספות ובשעות כוננות במשרות בהן אין דרישה לכך, צמצום במספר הרכבים במועצה ועוד שורה של הוצאות לא הכרחיות. מצד שני בהצעה שלנו הצלחנו להביא לביטול מירב הקיצוצים והגזירות המתוכננות על הציבור בהצעתו של ראש המועצה: בחינוך, בתרבות, בנוער, בביטחון ובפעילויות למען תושבי היישוב. אני מאמין שאם הקואליציה תשכיל לאמץ את התקציב האלטרנטיבי, הדבר ישפר את איכות חייו של כל אחד מאתנו - תושבי היישוב".

חברת המועצה, פנינה בן עמי-איצקוביץ: "המועצה נמצאת בגרעון בהיקפים שמעולם לא הייתה בהם. במצב זה האחריות של המועצה והעומד בראשה היא קודם כל לקצץ ב"שמנת" במטרה למזער את הפגיעה באיכות חיי התושבים. לצערנו המועצה לא יזמה מהלך זה בעצמה. לאחר לימוד התקציב לעומק החלטנו להגיש הצעת תקציב חלופית הכוללת: קיצוץ בהוצאות שכר, פרסומים, רכישת עיתונים, רכבים, רכישת ניידים ועוד. לצד זאת אנו מציעים לקבוע יעד לגביית חובות ארנונה במהלך 2016. חובות הארנונה למועצה מגיעים לקרוב ל 2 מיליון שקל. והחובות מצטברים שנה אחר שנה. העדר הטיפול בנושא הוא בבחינת אוזלת יד. דרשנו שכל שקל שייגבה מחובות ארנונה יחזור לתושבים ויוקצה בין היתר לשיפור תשתיות בישוב, לשיפוץ מועדון הנוער, לפעילויות תרבות, פנאי ועוד. אנו קוראים לחברי המועצה והעומד בראשה לאמץ את הצעת התקציב החלופית שהגשנו ולפעול לשינוי סדרי העדיפויות".

ראש המועצה המקומית הר אדר, חן פיליפוביץ' אמר בתגובה: "תקציב המועצה אושר פה אחד בהנהלת המועצה, וצפוי להיות מאושר ב-24 בחודש במליאת המועצה. העמדנו תקציב מאוזן לאחר התייעלות של קרוב ל-600 אלף שקל, וגיוס מענקי ביטחון ופנים בסך כולל של כ 250 אלף שקל. כמו כן, חלה עלייה משמעותית במשכורות לעובדי החינוך בהר אדר המהוות כ-40% מתקציב השכר במועצה. בצד זאת, עובדה קיימת היא שאנו פועלים בגרעון קבוע עקב הקיצוץ הכמעט מוחלט של משרד הפנים במענק האיזון. ועדת ההנהלה פעלה בכובד ראש ועשתה כל שביכולתה בכדי להעמיד תקציב שימשיך להעניק לתושבים חינוך איכותי, מגוון פעילויות תרבות ופנאי, ביטחון אישי ויישובי ותשתיות מתקדמות. לאורך כל התקופה האחרונה זומנו חברי האופוזיציה לישיבות הכנת התקציב אך מסיבותיהם שלהם נמנעו מלהגיע. צר לנו שיש מי שפועלים מתוך שאיפה לקלקל ולא מתוך טובת המועצה ותושביה. בהזדמנות זו אנו מודים לכל מי שעשה לילות כימים בהכנת תקציב מאוזן לטובת תושבי הר אדר".

 

יאיר לביא

bekitzurya@gmail.com

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?