דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 20 ביוני 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מנדל שקד: העלאת הארנונה - מחויבת המציאות

הארנונה בהר אדר תעלה בשיעור של 6%, כך אישרה מליאת המועצה בדיון שקיימה השבוע (5.2) ברוב של חמישה תומכים מול שלושה מתנגדים. את ההתנגדות הוביל ראש המועצה לשעבר, חן פיליפוביץ, שטען כי "יש מקורות הכנסה נוספים ואין צורך להעלות מסים".

לצד ההחלטה על העלאת הארנונה, אישרה מליאת המועצה, פה אחד, את הצעת ראש המועצה להעניק הנחה בשיעור של 5% לחיילי מילואים תושבי הישוב, העומדים בקריטריונים.

בין הנימוקים שהוצגו לצורך העלאת הארנונה: גירעון בתקציב השוטף בהיקף של 1.15 מיליון שקל מול תקציב 2018, העדר מקורות תקציביים אחרים המניבים הכנסות למועצה, ירידה עקבית במענקי האיזון למועצה מ-2.5 מיליון שקל ב-2001 ל-330 אלף שקל בלבד ב-2019, חוב לקרן הפיתוח בהיקף של כ-940,000 שקלים, והתמודדות עם גירעון צבור (חובות משנים קודמות) בגובה של 1.8 מיליון שקל.

לדברי מנדל שקד, הסיבה לדחיפות בקבלת ההחלטה היא דרישת משרד הפנים להעלות את הארנונה בהר אדר ב-5% לפחות, על רקע העובדה שהארנונה בישוב היא מהנמוכות בארץ ביחס לישובים בעלי מאפיינים דומים (מבשרת, עומר, כפר ורדים, מיתר).

מנדל שקד: "מדובר בהחלטה קשה אך מחויבת המציאות. אני ער לביקורת אבל אני גם נכון להתמודד איתה. חשוב להבין, מדובר בצעד שאם לא היה נעשה, היה גובל בהפקרות וחוסר אחריות אישית וציבורית. יכולתי לזרות חול בעיני התושבים אבל איני עושה זאת. אני לוקח על עצמי להוביל מהלך זה בלב שלם ומתוך הבנה כי זהו צו השעה ואין ברירה. אני בא בידיים נקיות לפתור את בעית היסוד של הר אדר לתיקון העוותים הנדרשים. והעיוות גדול מאוד - אנחנו כאשכול 9, לא יכולים לקבל סיוע משמעותי מהמדינה. עם זאת, אין הלימה בין האיתנות הפיננסית של התושבים לחוסן הכלכלי של המועצה הנאלצת להתמודד עם תקציב קטן, כמעט מהיד אל הפה. לצד מהלך זה, אני מתכוון להמשיך במאמציי לייצר מקורות הכנסה חדשים ויצירתיים ליישוב, לגייס משאבים ולמנף את הפוטנציאל הקיים בישוב. זה מאתגר, זה דורש עבודה קשה, זה מחייב הירתמות של כל עובדי המועצה, אבל אני יודע שנוכל לזאת. אני מודה לרבים מתושבי הישוב שהביעו וממשיכים להביע אמונם במהלך. אני משוכנע כי יחד נעשה וגם נצליח".

העלאת הארנונה תביא לגידול בהכנסות המועצה מארנונה בכ- 750,000 שקלים. התוספת התקציבית הממוצעת פר משפחה תעמוד על 60 שקלים לחודש. המועצה התחייבה לקצץ משרות בסכום של 400,000 שקל, וזאת כדי לשמר את הקיים ולאפשר תחילתם של צעדי הבראה.

בין הצעדים שנקט מנדל שקד כדי להתמודד עם הצורך בהגדלת הכנסות המועצה: קידום מתחם הבנייה יבלונקה שצפוי להניב למועצה בעתיד תוספת של כ-500,000 שקל בשנה, וגם המרכז המסחרי שיקום צפוי להניב למועצה כ- 500,000 שקל בשנה, הגדלת מקורות הכנסה אחרים בכ-300,000 שקל בשנה ותיקון העיוות במענק האיזון עשוי להניב למועצה מיליון שקל בשנה לפחות.

טרם ישיבת המליאה נפגש ראש המועצה עם עשרות מתושבי הישוב, חשף את השיקולים והרקע שקדמו להעלאת תעריפי הארנונה והודיע כי המועצה תמשיך להיות קשובה למשפחות שמתקשות לעמוד בנטל הארנונה.

חבר המליאה, חן פיליפוביץ', שהתנגד להעלאת הארנונה, טען כי מצבו של הר אדר "איתן ויציב" וכי הוא העביר לידיו של מנדל שקד "ישוב משגשג, בעל תשתית ארגונית ותפעולית מעולה" וכי “לא מעלים מסים בגלל גירעון צבור". כאמור, התנגדותו לא התקבלה.

“ער לביקורת ונכון להתמודד איתה". מנדל שקד במפגש עם תושבי הר אדר

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?