דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 19 ביוני 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

סערה בהר אדר: הארנונה למגורים צפויה לזנק ב-6%

תושבי הר אדר ייאלצו לשלם מאות שקלים נוספים מדי שנה בדמי ארנונה למגורים, וזאת לאור כוונת המועצה המקומית להעלות את דמי הארנונה למגורים ב-6%. ראש המועצה טוען כי מדובר בצעד שמחויב ממצבה הפיננסי הקשה של המועצה. תושבים זועמים קראו לו להתפטר, מכיוון שלטענתם הוא אינו מסוגל לנהל את היישוב.

ההודעה המפתיעה של ראש המועצה, חיים מנדל שקד, פורסמה בתחילת השבוע. מההודעה עולה כי כל בית מגורים ביישוב היוקרתי ייאלץ לשלם כ-60 שקלים נוספים בחודש לדמי הארנונה ובסך הכל 700-1000 שקלים בשנה. העלאת דמי הארנונה צפויה להכניס לקופת המועצה כ-750 אלף שקלים נוספים, שלטענת שקד, הם חיוניים להבראתה הכלכלית.

המשימה הראשונה של שקד, לאחר הניצחון בבחירות האחרונות לראשות המועצה, הייתה לאשר את התקציב לשנת 2019. לדבריו, הוא גילה כי קופת המועצה נמצאת בגירעון חמור, קופת קרן הפיתוח ריקה וכי משרד הפנים דורש ממנו במפגיע להעלות את דמי הארנונה וזאת כתנאי לאישור תקציב המועצה וסיוע בנושא מענק האיזון.

בניסיון לרכך את זעמם של התושבים, פרסם שקד מכתב פומבי שבו הציג את השתלשלות הדברים שהובילה להחלטה.

לדבריו, העלאת הארנונה נובעת ראשית ממחסור של כמיליון שקלים בתקציבה השוטף של המועצה. בנוסף, משרד הפנים מסרב לדון בבקשת המועצה לתיקון עיוותים בנוסחת מענק האיזון, עד שהמועצה לא תעלה את דמי הארנונה בשיעור של 5% לפחות. שקד טען במכתב כי הארנונה בהר אדר היא מהנמוכות בארץ (50.5 שקל) ביחס למקובל ביישובים בעלי מאפיינים דומים כמו מבשרת, עומר, כפר הוורדים, מיתר, כוכב יאיר ואחרים.

שקד חשף כי להר אדר גירעון צבור של 1.7 מיליון שקל (הגירעון השוטף יחד עם גירעונות משנים קודמות), כי קופת קרן הפיתוח של המועצה ריקה והמועצה אף חייבת לקרן הפיתוח 940 אלף שקלים, כי משרד הפנים מחייב את המועצה לאייש ולערוך שינויים במשרות סטטוטוריות (העלאת משרת מנהל מח' חינוך מ-50% ל-100% , הפרדת משרת המזכיר מהגזבר, ומינוי מנהל יחידת נוער), וכי חל גידול משמעותי בהוצאות המועצה לשירותי רווחה, וזאת על רקע הגידול במספר התושבים הנזקקים.

נתון נוסף שעולה ממכתבו של שקד הוא השחיקה בהשתתפות משרד החינוך במימון הסעות תלמידים למבשרת ולירושלים, שגרמה למועצה להשקיע ממקורותיה 400 אלף שקל בשנה למימון הסעות תלמידים זכאי הסעה.

ההודעה התקבלה בזעם ובאכזבה בקרב רבים מתושבי היישוב, שטענו כי העלאת דמי הארנונה מוכיחה כי שקד כשל בהנהגת המועצה. בין התגובות נשמעו טענות כי גם ירושלים נמצאת בגירעון חמור אך העירייה שם אינה ממהרת להעלות את דמי הארנונה.

בפוסטים שפורסמו ברשתות החברתיות טענו תושבים כי בקמפיין הבחירות שלו הבטיח שקד כי ביכולתו, לנוכח קשריו האישיים ותפקידיו בעבר, לגייס כסף ממשרדי ממשלה ומתורמים פרטיים, אך בפועל עם כניסתו לתפקיד הוא מכניס את ידו לכיסם של התושבים, וזאת לצורך "הוספת עובדי מועצה ומנגנון מיותרים".

באחד הפוסטים אף קרא אחד התושבים לשקול מרד מיסים וטען "זאת חוכמה קטנה לעלות מיסים ולהרגיש מלך". טענות אחרות היו כי העלאת הארנונה החריגה מיד בתחילת הקדנציה מוכיחה חוסר יכולת ניהול ותושבים קראו לראש המועצה החדש להתפטר מתפקידו.

העלאת הארנונה צפויה להיות מאושרת בישיבת המועצה הקרובה המתוכננת ליום שלישי (5.2). הישיבה צפויה להיות סוערת לאור התגייסותם של המתנגדים להעלאת הארנונה להגיע ולהשמיע את קולם.

"העלאת דמי הארנונה חיונית להבראת תקציב המועצה”. מליאת הר אדר

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?