דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 31 במאי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

שקד: לשנות את הקריטריונים למענקי איזון ליישובים מבוססים

  מאז כניסתו לתפקיד ראש מועצת הר אדר, חיים מנדל שקד, לא נח לרגע. בחודש וחצי האחרונים, קיים מנדל שקד מרתון דיונים ופגישות עם עשרות בכירים בשלטון המקומי, בהם: יו"ר מרכז השלטון המקומי וראשי המועצות מהאזור ולצידם סדרת מפגשים עם בכירים בסקטור הציבורי בהם: שרים, חברי כנסת, מערכת הבטחון, רשויות סטטוטוריות ונוספים במטרה לקדם שורת נושאים העומדים בסדר היום של הר אדר: הגדלת תקציבים, כביש גישה, שיקום יער המורים, שיתופי פעולה אזוריים ועוד.

שקד מתמקד בשינויים הנדרשים בתקציבים המוענקים על ידי משרדי הממשלה ליישובים קטנים ומבוססים. ביישוב הר אדר מתמודדים זה זמן רב עם הקיצוצים במענקי האיזון לרשויות בעלות מעמד סוציואקונומי גבוה. היישוב הר אדר מוגדר כבעל מעמד סוציואקונומי גבוה (9) ולכן סובל במיוחד מקיצוצים במענקי האיזון ובתקציבים שונים. יש לציין כי גם המועצה האזורית מטה יהודה ניזוקה מהעלייה במעמד הסוציואקונומי, מ-6 לאשכול 7.

בין היתר נועד מנדל שקד עם שר החינוך, נפתלי בנט, במפגש שקיים השר עם ראשי מועצות. במעמד הפגישה עלתה סוגיית התקצוב של רשויות מקומיות קטנות ומבוססות שאין להן הכנסות משטחי מסחר ותעשייה. כמו כן נדונה דרישת המועצה המקומית בהר אדר להקים ביישוב חטיבת ביניים.

בתחילת השבוע אירח מנדל שקד את יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין, חיים ביבס, ודן עימו בנושא העיוותים שנוצרו עקב הקריטריונים שנקבעו למתן מענקי איזון. סוכם כי ביבס יעלה את הסוגיה לדיון אצל שר האוצר ויבחן תיקון עיוותים בנושא כדי לאפשר הסטת כספים והגדרה מחדש של חלוקת הרשויות.

בפגישה עם מנהלת המחוז במשרד הפנים, העלה מנדל שקד את סוגיית מענק האיזון והעדר יכולת לאיוש משרות סטטוטוריות.

בהמשך לדיון הערני שמתנהל בהר אדר בנושא גיבוש תפיסת הבטחון של היישוב, נפגש ראש המועצה עם יו״ר ועדת המשנה של ועדת חוץ וביטחון, ח"כ מוטי יוגב. השניים דנו בנושא מניעת הקיצוץ במרכיבי ביטחון וטיפול במפגעי איכות הסביבה מהכפרים השכנים (ריחות ורעש) וסוכם שהנושא יעלה לסדר היום בישיבה הקרובה עם המינהל האזרחי וגורמי הבטחון.

במהלך השבוע שחלף נפגש מנדל שקד עם ראשי הרשויות של מבשרת, אבו גוש וטלזסטון אשר החליטו על שיתוף פעולה אזורי וסיוע הדדי במגוון נושאים. בעת ביקור ההיכרות ביישוב של אל"מ שלומי בן מוחה, מפקד מחוז ירושלים בפיקוד העורף, דובר על היערכות לשעת חירום של היישוב ובביקור אחר של מפקד משטרת מבשרת סוכם נושא מדיניות המועצה בתחום האכיפה.

לדברי מנדל שקד: "התחייבנו טרם הבחירות לפעול במרץ להשגת מקורות מימון ויצירת שיתופי פעולה למימוש החזון היישובי הן ממשרדי הממשלה והן מגופים וולונטריים חוץ ממשלתיים. זו משימה שאני מייחס לה חשיבות רבה ומודע לכך שמדובר באתגר לא פשוט. המטרה שלנו מתמקדת בבניית תקציב מאוזן, ללא גירעונות תוך יצירת שיתופי פעולה אסטרטגיים עם עמיתי, ראשי הרשויות מהאזור ובכירים מהממשלה, שיאפשרו לנו לקדם את האינטרסים של הר אדר בטווח הקצר ובטווח הארוך ויתרמו לחיזוק החוסן הכלכלי של היישוב ולצמיחתו".


 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?