דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 02 בדצמבר 2023
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

תושבי הר אדר: קק"ל הורסת לנו את היער

ועד הפעולה של תושבי הר אדר מתקומם ומוחה נגד דילול היערות האגרסיבי שמבצעת קק"ל באזור. קק"ל: אלה עבודות לשיקום הנזקים של סופת השלגים מ-2013.

גיזום ביער המורה (אילוסטרציה)

ועד הפעולה של תושבי הר אדר מתקומם ומוחה נגד דילול היערות האגרסיבי שמבצעת קק"ל כבר מספר חודשים באזור הר אדר, מעלה החמישה ויער הסתדרות המורים. בקק"ל טוענים כי מדובר בעבודות לשיקום הנזקים של סופת השלגים מ-2013. 

יצחק רביחיא, יו"ר ועד הפעולה וחבר ועדת איכות הסביבה של הר אדר עצר בסוף השבוע את עבודת היערנים בגופו ובהמשך נפגש עם יערני קק"ל ודרש להפסיק לאלתר את דילול היער האגרסיבי אותו מבצעת קק"ל בחודשים האחרונים וכולל כריתת מאות ואלפי עצי אורן, הרס מיותר של צמחים נדירים ואוצרות טבע, פגיעה ברוטאלית בנוף, בשבילים, בחיות הבר ובסביבה הירוקה בואכה ירושלים.

רביחיא מסר כי ועד הפעולה של התושבים מתכוון לחדש ולהחריף את מאבקו למניעת כריתת אלפי עצים בתהליך דילול אגרסיבי מדי של היער באזור הר אדר שנעשה על ידי קק"ל באזור ההר ומבוצע על ידי קבלנים פרטיים הסוחרים בעצים הכרותים.

"תופעת דילול היערות מוכרת בישראל ובעולם ועל אף שהיא שנויה במחלוקת, קבלני העבודה של קק"ל, הלכו צעד אחד קדימה וממש "מכסחים" בברוטאליות ובחוסר רגישות ניכר לעין את היער היפה שלנו וכורתים בדרך מאות עצי אורן בריאים בטענה מיותרת של צפיפות, תוך שהם הורסים צמחי בר כשהם גוררים בטרקטור את העצים הכרותים והופכים את היער והחורש הטבעי המקסים שהיה כאן, למקום נורא שלא ניתן עוד לטייל בו", מסביר רביחיא.

לדבריו ישנם עובדים בקק"ל שאולי שכחו את יתרונותיו של חורש טבעי ויער שאותו הם הקימו ולעיתים מתוך חשש מיותר ובקלות יתר על המסור הם כורתים שלא לצורך עצים שהם מגדירים "מנוונים" או "צפופים". זה מיותר לחלוטין.

מוועדת איכות הסביבה של הר אדר נמסר כי היער שהוקם על ידי קק"ל רק לפני כ-25 שנה הוא יער צעיר, בריא ופורח הכולל גם מגוון רחב של צמחי בר, עצי אורן, ברושים ואלונים ושוהים בו בדרך קבע להקות של צבאים וחיות בר נוספות, מכרסמים וזוחלים ובשל טבע נפלא זה פוקדים את היער אלפי מטיילים המגיעים מכל רחבי הארץ.

חבר הוועדה, יצחק רביחיא מדגיש כי קק"ל כבר השלימה בשנתיים האחרונות אזור חיץ למניעת התפשטות האש סביב הר אדר שכלל כריתת אלפי עצים וכי עתה יש לצמצם למינימום את הדילול והפגיעה ביער תוך התחשבות ורגישות מקסימאלית ובתיאום עם התושבים שהיער הוא חלק מאיכות חייהם.

בקק"ל דוחים את הטענות של רביחיא וטוענים כי מדובר באי הבנה של עבודת הייעור. "מדובר בכריתות מבוקרות ומפוקחות שנועדו להבריא את היער שניזוק בשלגים של שנת 2013. העצים החולים נכרתים ובמקומם נשתלים עצים חדשים, בתיאום עם פקיד היערות. יש לציין כי הקבלנים המועסקים בפינוי העצים הכרותים עושים זאת באישור מלא ובהתאם לתכנית". 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?