דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 20 ביולי 2024
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

תקציב המועצה המקומית הר אדר: 28.5 מליון שקל

פיליפוביץ' : לנוכח הקיצוצים במענקי האיזון של הממשלה נקטנו אמצעי התייעלות. האופוזיציה מאשימה: מינוי תפור והתנהלות שערורייתית של המועצה

התייעלות מרשימה. פיליפוביץ'

מועצה מקומית הר אדר אישרה בשבוע שעבר את התקציב לשנת 2016 ללא נוכחות נציגי האופוזיציה, כאשר רק חמישה חברי מועצה מהקואליציה תמכו בתקציב שאושר. שלושה מחברי המועצה, מסיעת האופוזיציה עזבו את הישיבה לפני ההצבעה במחאה לדבריהם בשל "סירובו של ראש המועצה לקיים דיון ענייני” והם מאשימים אותו ב"תפירת תפקיד חדש למי שהיה ראש מטה הבחירות שלו". ראש המועצה, חן פיליפוביץ' , דחה את הטענות וכינה אותן "שקרים" וציין כי הר אדר יכולה להתברך בתהליך ההתייעלות שנקטה המועצה.

תקציב המועצה המקומית הר אדר יעמוד בשנה הקרובה על 28.5 מיליון שקל. מהמועצה המקומית נמסר כי התקציב אושר לאחר חודשים רבים של עבודה והתייעלות. במועצה מתברכים בנתוני גביית הארנונה המרשימים, שמסתכמים ב-100% גבייה.

בדיון שהתקיים במליאת המועצה התייחס הגזבר לגירעון בתקציב וטען כי הוא נובע מהקיצוץ המאסיבי של משרד הפנים במענקי האיזון. "עיקר הגרעון נובע מהיעדר קבלת כספים ממקורות חיצוניים ולא מהתנהלות המועצה. המועצה התייעלה בכ-600 אלף שקל. קיבלנו פחות כספים ממה שהערכנו. זו פעם ראשונה ב-11 שנה שאני במועצה שההתייעלות היא כל כך משמעותית".

באופוזיציה לא מתרשמים מההצהרות ויו"ר סיעת "התושבים במרכז", חיים מנדל שקד, אומר; "החלטנו לעזוב את הישיבה באמצע, היות ולא היינו מוכנים לקחת חלק בהתנהלותו השערורייתית של ראש המועצה. ראש המועצה אסר על גזבר המועצה להשיב לשאלות הבהרה של חברי המועצה תוך כדי הצגת התקציב, כשנסתיימה הצגת התקציב הוא התנגד לקיים דיון על התקציב והקצה 10 דקות לכל חבר מועצה להתייחס לפני שניגשים להצבעה. אני דיברתי ראשון וראש המועצה סתם לי את הפה, תוך שהוא מתעקש להעלות את התקציב להצבעה כמות שהוא, במחטף וללא דיון ענייני. קמנו ועזבנו את הישיבה מאחר ואנחנו מאמינים שבמקום שסותמים פיות, גם הכרעות הרוב מאבדות את הלגיטימיות שלהן".

לדברי חבר המועצה, עמיר אריהן; "הדבר הכי מקומם בהתנהלותו של ראש המועצה הוא החלטתו לקצץ בשירותי המועצה הניתנים לתושבים, במקום לאשר תכנית התייעלות מסודרת כפי שהצענו; לבטל את הקיצוץ המתוכנן בחינוך, בתרבות ובנוער, לבטל את העלאת התעריפים או את הביטול של השירותים בבית הספר היסודי, לבטל את העלאה המתוכננת בעלות הצהרונים ומעונות היום להורים, לאייש את משרת מנהל מחלקת החינוך כמתחייב על פי החוק, על מנת לעצור את הידרדרות החינוך הניתן לילדי הר אדר, ולהקצות תקציבים לנוער”.

חברי האופוזיציה טוענים כי ניתן לממן את הסעיפים שקוצצו על ידי הקטנת העלות של משרת מנהל משאבי אנוש, לבטל מאות שעות נוספות ושעות כוננות מיותרות, לקצץ בהוצאות כיבודים ומתנות של ראש המועצה, לבטל מימון טלפונים חדשים לעובדי המועצה בעשרות אלפי שקלים, לקצץ עשרות אלפי שקלים מהוצאות הפרסומים של המועצה. לקצץ בהגדלת כמות רכבי המועצה ועוד.

שוקל להתמודד. מנדל שקד

חברת המועצה, הגב' פנינה בן עמי איצקוביץ; "ראש המועצה בחר להתנהל באופן לא דמוקרטי תוך סתימת פיות של נבחרי ציבור, תוך שהוא מסרב לענות לשאלות הבהרה שלנו, ומונע דיון מעמיק בתקציב כפי שמתחייב. קל וחומר כשהמועצה נמצאת בגירעון בהיקפים שמעולם לא הייתה בהם. לא נשאר לי אלא לתהות מדוע אחרי כישלון כה מהדהד, בניהול תקציב המועצה בשנה שעברה, מחליט ראש המועצה להתעלם מאופציות נוספות”.

מסכם מנדל-שקד; "מעניין מדוע ראש המועצה, שמצהיר השכם וערב שהוא רוצה שיתוף פעולה עם כל חברי המועצה עושה כל שביכולתו כדי להדוף כל עזרה שאנו מציעים לו. מעניין מדוע ראש המועצה מעדיף תקציב רע בתחפושת של הישג –על פני אלטרנטיבה טובה שמוגשת לו על מגש של כסף. מעניין מה עוד הוא מסתיר מאתנו ומהתושבים. החלטתו למנות את מי ששימש ראש מטה הבחירות שלו לתפקיד מנהל משאבי אנוש במועצה במשרה מלאה, בעלות של רבע מיליון שקל לשנה, תפקיד שלא היה קיים בהר אדר מעולם ונתפר במיוחד עבורו, על חשבון תפקיד סטטוטורי של מנהל מחלקת חינוך, ועל חשבון תפקיד סטטוטורי של מנהל יחידת נוער, מעידים כאלף עדים על התנהלותו הבעייתית וסדרי העדיפויות המעוותים שלו".

ממועצת הר אדר נמסר בתגובה: “צר לנו שחברי האופוזיציה בוחרים לפרסם שקרים על גבי העיתון ולהטעות את הציבור. כל חבר מליאה מקבל זמן קצוב להשמיע את דבריו על פי הכללים הנהוגים. המינוי לתפקיד מנהל משאבי אנוש נעשה על פי כללי מינהל תקין ולאחר שהתקיים מכרז כדין, התפקיד מבוצע על ידיי העובד יותר משנה . אנו מצפים שהאופוזיציה תנהג באחריות ולמען טובת התושבים".

ראש המועצה חן פיליפוביץ ברך על אישור התקציב ואמר, "בכל הדיונים עברנו בוועדת ההנהלה שורה אחר שורה בספר התקציב ובחנו את הגירעון תוך הצגת חלופות. כל חבר מועצה שפנה קיבל מידע ותשובות ממוקדות על כל נושא. הגזבר הציג למליאה תקציב אחראי עם נתונים מדויקים על המקור לגירעון תקציבי והסיבה העיקרית היא קיטון בתקציבים ותמיכות מצד משרדי הממשלה השונים לרבות ביטול כמעט מוחלט של מענק האיזון והעדר מקורות תקציב חיצוניים. בתוך כך הקטנו את הוצאות המועצה לאחר התייעלות של כ-600,000 שקל".

פיליפוביץ אמר כי ההתייעלות כוללת קיטון בהוצאות שכר, בהוצאות פינוי אשפה וגזם, במספר העובדים ובהיקף המשרות, באופן שאיפשר למועצה לצמצם בהוצאות מחד ולהמשיך ולהרחיב את היקף השירותים הניתנים לתושבים מאידך.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?