דלג לתוכן העמוד
יום שני, 22 באפריל 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הר-טובים לטיס

שני חברים שלמדו באותה כיתה בתיכון הרטוב יענדו את כנפי הטיס היוקרתיות בטקס הסיום של קורס הטיס שיתקיים בשבוע הבא. אחת הדמויות המשפיעות עליהם היה המחנך שלהם, דביר קפלן. “הדרך שבה הוא מחנך, היא הדרך הטובה ביותר, ללמד ערכים ולא רק להתמקד בחומר הלימודי", הם מסכמים

הרגע הכי קשה הוא ההדחה של החברים שאיתך. סגן עומר וסגן סתיו

הם מכירים זה את זה מכיתה ז', בילו יחד בחטיבת הביניים ובתיכון הרטוב, שם סיימו יחד את מגמת הפיסיקה ועתה הם מציינים שלב נוסף בדרך המשותפת: שניהם מסיימים את קורס הטיס היוקרתי.

תכירו את סגן עומר, תושב מושב מסילת ציון וסגן סתיו, תושב מושב צפרירים, שיענדו על חזם את כנפי הטיס היוקרתייות בטקס סיום קורס טיס שייערך בשבוע הבא (27.12). בקהל שיריע לכבוד בוגרי קורס הטיס הטריים יעמדו בני משפחותיהם וגם מנהל תיכון הרטוב לשעבר והמחנך של כיתתם, כולם תושבי המועצה האזורית מטה יהודה.

קורס הטיס מכשיר את אנשי צוות האוויר, טייסים, נווטים ומכוננים, אשר אמונים על ביצוע פעולות אסטרטגיות ושומרים על הביטחון של מדינת ישראל בפעילויות אוויריות.

 

להתמיד ולא לוותר

 

סגן סתיו בן 22, נולד במושב לוזית כבנם של עובד במגזר החקלאות ושל מנהלת חשבונות, ובגיל 15 עבר למושב צפרירים. אביו היה לוחם בחטיבת הצנחנים והשתתף במלחמת לבנון הראשונה. סגן סתיו הוא הטייס הראשון במושב צפרירים, ובנוסף, הוא הילד הראשון למייסדים של יישובי חבל עדולם שעונד את כנפי הטיסה.

בחטיבת הביניים החל ללמוד בתיכון הרטוב ושם פגש לראשונה את עומר שמסיים יחד איתו את קורס הטיס. סתיו השלים את לימודיו התיכוניים עם הרחבות בפיסיקה ובמוזיקה. הוא מנגן על פסנתר, גיטרה אקוסטית וחשמלית וניגן בהרכבים שונים במרכז לאמנויות יד חריף. בנוסף, שיחק בקבוצת כדורסל. הוא הדריך בתנועת נוער של בני המושבים ועשה שנת שירות בכדורי - כפר נוער חקלאי.

סתיו מספר כי כשהיה קטן חלם להיות חקלאי, מאוחר יותר "נדלק" על קורס הטיס דרך אחיה של חברתו, המתגוררת ביישוב שריגים, שסיים קורס טיס במגמת נווט קרב. סתיו מספר כי ביקש להתגייס לקורס טיס באמונה שחיל האוויר הוא החיל הכי מרכזי ומכריע מערכות בצבא וטייסי חיל האוויר הם חוד החנית, "אני מאמין שזוהי שליחות למרות האתגר", הוא אומר.

אך הדרך לקורס הטיס לא הייתה קלה. בצו הראשון סתיו לא קיבל את הקב"א המתאימה ונלחם רבות על מנת להתגייס לקורס, וזאת באמצעות מכתבים והמלצות ששלח שוב ושוב. בסופו של דבר הצליח לקבל זימון למיונים ולעבור אותם בהצלחה.

החוויה הקשה ביותר בקורס, הוא אומר, הייתה התמודדות עם הדחה של חבר בשם איתי ממבשרת ציון. "אחרי שנה שהיינו ביחד, הוא נפל במיונים, והרגשתי מאוד לבד".

הוא ממליץ למי שרוצה להגיע לקורס הטיס: "להאמין בעצמם, להתמיד, לא לפחד להיכשל, לדעת איך להתמודד טוב יותר בעתיד עם דברים ולשמור תמיד על הרבה מוטביציה".

במסגרת מפגש האנשים המשפיעים על בוגרי הקורס, המתקיים יחד עם מפקד חיל האוויר, בחר סתיו להביא את מאמן הכדורסל שלו, שמעבר לחיבור ענק ברמה האישית עמו, הוא לימד אותו ערכים ונתן לו הזדמנויות במהלך חייו אשר קידמו אותו ולימדו אותו לא לוותר. עם זאת, בשיחה עם "בקיצור" הוא ביקש לציין את השפעתה של דודתו עליו, "דודה שלי רוזה מאשקלון, תמיד תמכה והאמינה בי כשהייתי צריך".

סגן סתיו מסיים במגמת מסוקי הקרב "פתן" (אפאצ'י) שמסגרתה לומדים על סוגי טיסות ומשימות שונות לרבות משימות תקיפה. מסוקי הקרב מותאמים לתקיפת מטרות מגובה נמוך יחסית. מסוקי הסער משמשים להובלת כוחות ומשתתפים בפעילויות חילוץ יחד עם יחידה 669.

הדרך לקורס הטיס לא הייתה קלה. סגן סתיו

לבנות טיסה מאפס

 

יחד עם סתיו, מסיים את הקורס סגן עומר, חברו הקרוב כבר מכיתה ז׳. עומר בן 22, הגיע להרחבה במושב מסילת ציון בגיל 6 כבנם של יזם חקלאי ואם פסיכולוגית. אביו שירת בחיל השריון והשתחרר בדרגת רב סרן.

על המעבר לחיים במושב בגיל צעיר הוא אומר "מאוד נהניתי". גם עומר החל את לימודיו התיכוניים בחטיבת הביניים של תיכון הרטוב, שם הכיר את סתיו, וסיים אותם במגמת פיזיקה ומדעי המחשב. "כל החברים הטובים שלי היו במגמת מוסיקה אבל אני התמקדתי בדברים אחרים", הוא מחייך.

בשנות התיכון היה מדריך בתנועת "בני המושבים" ועשה שנת שירות במסגרת עמותת "איילים" בקומונה בקריית שמונה. בין התחביבים שלו: לטייל, לשחק כדורסל, לשחות ולבלות עם חברים.

על הדרך שלו לקורס הטיס הוא מספר: "החבר הכי טוב שלי מהמושב התגייס לקורס שנתיים וחצי לפני, וסיים כנווט מטוסי תובלה. זה מאוד עודד אותי להתמיין לקורס טיס וללכת על זה הכי חזק שאני יכול".

גם לעומר, הרגע הקשה ביותר בקורס היה התמודדות עם הדחה של חברים. "אחרי שנה וחצי בקורס הודחו שני חברים מאוד טובים שלי. זו ההתמודדות עם הפרידה ולחיות את היומיום בלעדיהם זה היה הרגע הכי קשה".

על ההתמודדות הקשה ביותר עם אתגרי הקורס הוא מספר: "בשלב האחרון בקורס אתה עושה טיסה מסכמת, בונה טיסה מאפס עד הרגע שאתה עולה למטוס, ההתמודדות הזו היא החוויה הכי משמעותית בקורס".

לעומר יש חברה, בת קיבוץ מעמק חפר המתגוררת כיום בתל אביב. לדמות המשפיעה ביותר בחייו הוא בחר בסבתו, רחל, שהייתה דמות שגידלה אותו ואחרי שסבא שלו נפטר הם התקרבו אפילו יותר. “בחרתי את סבתא רחל מירושלים, אצלה היינו אוכלים כל ארוחת שישי ומאז שאני זוכר את עצמי היא הייתה הדמות המשמעותית בחיי, אישה מדהימה".

סגן עומר שובץ כנווט קרב על מטוסי F-15 / F-16 , והתמחה בקרבות אוויר והפצצת מטרות עוינות בדיוק רב. במסגרת שנת ההשכלה בקורס הוא השלים תואר בניהול מערכות מידע.

חבר טוב עודד אותי ללכת לקורס. סגן עומר

חינוך עם ערכים

 

סתיו ועומר, משבחים את החינוך שקיבלו בתיכון הרטוב ומציינים במיוחד את המחנך שלהם בתיכון, דביר קפלן. "דביר קפלן, המחנך מהרטוב הוא דמות משמעותית עבור שנינו, אישיות חינוכית מדהימה והלוואי שכל המורים שלנו לאורך השנים היו משקיעים בנו כמו שהוא השקיע בנו. הדרך שבה הוא מחנך היא הדרך הטובה ביותר, ללמד ערכים ולא רק להתמקד בחומר הלימודי. דביר היה עבורנו הרבה יותר מסתם מורה", הם מסכמים.

מחנכם לשעבר ובהווה רכז שכבה י"ב, דביר קפלן, אמר: "אני גאה עד מאוד בעומר וסתיו. שניהם אכן למדו באותה כיתה מדהימה אותה זכיתי לחנך. הם היו חברים טובים וכמעט בלתי נפרדים, בעלי אופי נמרץ, חשיבה חדה ומהירה, ורוח נעורים בלתי פוסקת. הם פרחו בקרקע שהציע להם תיכון הרטוב, בזכות צוות המורים האיכותי המוביל אותו עד היום. לכל אורך הדרך היה ניתן להבחין ביכולות הטכניות והערכיות שאפשרו להם להגיע לסיומה של תוכנית ההכשרה המורכבת והארוכה בחיל האוויר. לפני כשנה ביקרתי אותם בבסיס ההכשרה וראיתי כיצד הם הפכו מנערים לבוגרים בעלי חוש אחריות מפותח. כמו-כן התחוור לי שיכולתם להגיע לקו הסיום נגעה בהמון משתנים, בראש ובראשונה במשפחות המדהימות והערכיות שמהן הן הגיעו ורק לאחר מכן מהעולם הערכי שאותו, אני ועוד רבים וטובים לאורך הדרך, השתדלנו להטמיע בהם. אני מאושר להיות פיסה קטנה בתוך הפאזל האנושי המרכיב את עולמם ושמח שזכיתי לחנך שני בוגרי קורס טיס, ואני בטוח שהפאזל האישיותי האיכותי מהם הם מורכבים יבוא לידי ביטוי גם בהמשך דרכם בחיל האוויר, והרי הם נמצאים רק בנקודת הזינוק לקראת שירות מעניין ומאתגר”.

מנהל תיכון הרטוב לשעבר, וראש מינהל החינוך במועצה האזורית מטה יהודה, ניב בר גיא ביקש להוסיף: "אני הייתי מנהל התיכון בתקופת כל שנותיהם של סתיו ועומר. זו גאווה גדולה לבית הספר הרטוב על כך ששני בוגרים נוספים (חמישה עד כה) מסיימים קורס טייס. סתיו ועומר גדלו בבית החינוך הרטוב ונחשפו במשך השנים למורשת של קשר עמוק לקהילה, תודעה של תרומה ערכית חברתית משמעותי ומיצוי אישי מירבי. במשך השנים שמרנו איתם על קשר ואנו גאים מאוד בעובדה שהם מצטרפים למשפחת בוגרי קורס טיס וכחברים רבים בני גילם שלמדו בבית הספר הרטוב ממצים את הפוטנציאל הגלום בהם בשירות הקרבי באופן מיטבי. מאחלים להם שישמרו על עצמם ועלינו שיטוסו בשלום ושינחתו בשלום".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?