דלג לתוכן העמוד
יום שני, 04 ביולי 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

השרה שקד: אין אלטרנטיבה - צור הדסה הולכת לעצמאות

"לפני הבחירות עשיתי חוג בית ביישוב והבנתי את צרכי היישוב". שרת הפנים, איילת שקד

שרת הפנים, איילת שקד, קיימה השבוע (2.1.2022) מפגש זום עם תושבי צור הדסה. במהלך המפגש הצהירה השרה כי לפי הנתונים שבידה - בצור הדסה צריכה לקום מועצה מקומית.

ועד צור הדסה מסר כי במפגש הזום התארחו כ-600 (!) צופים, מספר חסר תקדים המציג את העניין הרב והדאגה המשמעותית שתושבים ביישוב חשים לנוכח האפשרות כי היישוב ייצא לדרך עצמאית.

את המפגש בזום הנחה יועץ התקשורת של הוועד המקומי צור הדסה, איתן זליגר (ראה בנפרד), שהתיר לתשעה דוברים בלבד לשאת דברים, ודחק את נציגי עמותת התושבים, עו"ד אמיר זהר ויאיר קמייסקי, לסוף. יש לציין, כי ראשון הדוברים היה תושב היישוב שהוא פעיל במפלגת "ימינה", הרב יצחק בן דוד, כך שמהמפגש לא נעלם הניחוח הפוליטי.

השרה שקד הפגינה ידע בהמלצות של הוועדה הגיאוגרפית לגבי צור הדסה, והציגה עמדה אכפתית וקשובה לצרכי היישוב. היא חזרה וציינה את ההיכרות שלה עם היישוב ואת ההערכה הרבה שהיא רוכשת לו, הן מבחינת הנוף הסובב אותו והן מבחינת הרכב האוכלוסייה שלו.

"הייתי מש"קית חינוך בגולני ב-1995 ואני זוכרת שלקחו אותנו לסדרת חינוך בצור הדסה. זה היה יישוב קטן בהתפתחות, טיילנו בכל האזור, ואתם גרים באחד המקומות הכי יפים הארץ...", נזכרה שקד והוסיפה, "...לפני הבחירות עשיתי חוג בית ביישוב והבנתי את צרכי היישוב, אז הם קיוו שאהיה שרת פנים, והנה זה קרה...".

היא החמיאה ליישוב ורמזה לאופן שבו היא תבקש למנות את הוועד הממונה של היישוב. "...צור הדסה הוא יישוב מקסים ומדהים, המנהל חיים משותפים של דתיים וחילוניים, ואני מניחה שאתם רוצים שאופי היישוב יישמר, אני מניחה שנעשה את התהליך מסודר ונבנה הנהגה שתדע לעשות את זה". אפשר שבכך רמזה שקד למינוי של הרב בן דוד לוועד הממונה של היישוב.

ראשונת הדוברים, הייתה יו"ר הוועד המקומי, דלית רוסו, אשר חזרה על עמדת הוועדה הידועה התומכת בהיפרדות ממטה יהודה, אך בניגוד לעבר, הדגישה כי "...מן הדין והצדק לשפות את צור הדסה בגין גריעתה ממטה יהודה...".

גם סגן ראש המועצה והממונה על תיק צור הדסה, שלומי מגנזי, אמר כי אין ספק שצור הדסה צריכה לצאת לעצמאות ניהולית והדגיש את הגירעון הכלכלי שהמועצה המקומית החדשה צפויה להתמודד איתו. בכך חרג מגנזי מהעמדות אותן הביע מאז נבחר לתפקידו. מגנזי ציין כי לא קיבל כל הבטחה לתפקיד כלשהו משרת הפנים או מגורמים אחרים. יש לציין, כי עם פרישת צור הדסה מהמועצה האזורית מטה יהודה, תופסק גם כהונתו של מגנזי במועצה, כמו גם של שאר חברי המליאה מהיישוב.

ראש המועצה, ניב ויזל, ניסה להרגיע את החוששים לעתיד היישוב: "...אף אחד לא יקבל החלטה שתפגע בצור הדסה או במטה יהודה... אין אפשרות להגדיל את היישוב עם ועד מתנדב והגיעה העת לתת לצור הדסה עתיד ושירות יותר טוב...". ויזל שיבח את דרך הפעולה של השרה שקד.

נציג עמותת התושבים, עו"ד אמיר זהר: "אנו מאוד מוטרדים מחלוקת ההכנסות... ההכנסות לתושב במטה יהודה הן 8500 שקל... בוועדת הגבולות התקציב שהוצע לתושב היה מחצית ממה שיש היום... בגירושין צריך לקבל את החלק השווה והמתאים...".

זהר חזר על הצעת עמותת התושבים לשני פתרונות אפשריים: לשדרג את אופן הניהול של צור הדסה כולל מינוי יו"ר ועד בשכר מלא והקמת חברה כלכלית ליישוב, או לחילופין, להקים מועצה אזורית חדשה שתכלול את כל יישובי המזלג, וכך לאפשר הקמת שטחי תעסוקה, מסחר ותעשייה.

יו"ר עמותת התושבים וחבר הוועד, יאיר קמייסקי, הציע לראות את צור הדסה כחלק מבעיה נרחבת יותר של יישובים גדולים במועצות אזוריות ולהקים צוות משימה מיוחד (צמ"מ) במשרד הפנים שיעסוק באופן המיטבי לפתרון בעיה זו.

השרה שקד הדגישה בתשובתה כי בפני צור הדסה עומדות רק שתי אפשרויות: המשך המצב הנוכחי או עצמאות. "אני מבינה שאמיר ויאיר מייצגים קבוצה שהפיצול הוא לא נכון וחוששים ממנו...זה לא שיש אלטרנטיבות אחרות...פוטנציאל ההתפתחות של צור הדסה הוא מעל 20 אלף תושבים והדבר הנכון הוא לפצל את היישוב מהמועצה ולהקים מועצה מקומית...".

השרה ציינה כי במשרד הפנים מודעים לכך שלצור הדסה אין שטחי תעסוקה ומסחר והצפי הוא לפער של 5-8 מיליון שקל בתקציב השנתי השוטף. בין השאר העירה בתגובה לדבריו של עו"ד אמיר זהר כי בהליך גירושין יש תשלום של "דמי מזונות", ובכך רמזה לאופן שבו היא רואה את המחויבות של מטה יהודה לעתידה הכלכלי של צור הדסה.

שקד סימנה את מקורות הכנסה שמהם צפוי היישוב ליהנות בטווח הקצר: "...הסיפור הכלכלי הוא שמדאיג אותנו, משרד השיכון רוצה להגדיל את היישוב וברגע שיהיה פיצול - כל היטלי ההשבחה ילכו לצור הדסה. עם זאת, בעשר השנים הקרובות ההכנסות יהיו רק מארנונה למגורים, היטלי השבחה וחלוקת הכנסות עם המועצה".

היא ציינה כי במשרד הפנים בוחנים אפשרות שצור הדסה תיהנה מהכנסות מאזור התעשייה החדש שמוקם בסמוך למחסום תרקומיא, ואשר בהכנסות שלו צפויות להתחלק המועצות האזוריות מטה יהודה, לכיש ודרום הר חברון. עם זאת, ההכנסות מאזור תעשייה זה צפויות להיות רק בעוד כעשר שנים. 

השרה פרשה את לוח הזמנים הצפוי: בשנה הקרובה יתקיימו דיונים בין משרד הפנים למטה יהודה על האופן שבו תובטח יציבותה הכלכלית של המועצה המקומית צור הדסה, בתוך כשנה יוכרז על היפרדות ותוקם ועדה ממונה שאת חבריה תקבע שרת הפנים. הוועדה תפעל כארבע שנים שבסופן יתקיימו ביישוב בחירות.

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?