דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 27 בינואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

התכונות המדהימות של הזיקית

היא לא רק מחליפה צבעים, אלא יודעת להסתכל בעת ובעונה אחת לכיוונים שונים, ללכוד טרף בעזרת לשון קפיצית ולנשוף באופן מאיים. כזו היא הזיקית – מרתקת ומעניינת

זיקית - צילום ניקול.jpg

"מחליף צבעים כזיקית", כך מכנים אדם המחליף את דעותיו ועמדותיו בהתאם לסביבה שבה הוא נמצא. ואמנם, הזיקית, אותה לטאה בעלת המראה המיוחד והשונה מכול הלטאות האחרות המוכרות לנו, ניחנה ביכולת הייחודית, להחליף את צבעי גופה ולהתאים אותם לצבעי סביבתה. אך הסיבות והגורמים לכך לא קשורים לעמדותיה ולדעותיה.

במקום חיותה הטבעי, על ענף עץ או שיח, הזיקית עוטה על עצמה כסות ירקרקה. אם ניתקל בה כאשר היא חוצה כביש היא תופיע בגוון אפור כהה עד שחור. ולעיתים, כאשר היא חשה בסכנה, יצבע גופה בצבעים כהים עם כתמים אדמדמים. הכיצד?

רבים מבעלי החיים צוידו על ידי הטבע ביכולות הסוואה מרשימות, הן בצבעים והן במבנה גוף ייחודי, העוזרים להם להעלים את עצמם מפני אויבים ולאפשר להם לארוב לטרפם מבלי שזה יהיה מודע כלל להימצאותם בקרבתו. כך למשל, מצויים ביערות העד הטרופיים, חרקים מסוג "גמל שלמה", הנראים ממש כעלים של עץ לכול דבר. יש עופות לילה שצבעי נוצותיהם משתלבים בצבעי קליפות העצים עד כדי כך, שכאשר הם תופסים תנומה בשעות היום על ענף עץ, קשה מאוד להבחין בהם. בעבר כבר סיפרנו על בעלי כנף הדוגרים על הקרקע ומשתלבים בסביבתם עד כדי כך, שניתן כמעט לדרוך עליהם מבלי להבחין בהם.

ולמרות זאת, יכולותיה של הזיקית להטמיע את עצמה בסביבה בה היא נמצאת מרשימות במיוחד. אם כן, מהי ומיהי הזיקית ומה מציין אותה מלבד יכולתה להחליף את צבעי גופה.

 

תכונות מדהימות

 

הזיקית היא לטאה החיה את מרבית חייה על ענפי עצים ושיחים. מירב מיני הזיקיות שוכנים ביערות העד הטרופיים באפריקה אבל, יש גם זיקיות הנפוצות באירופה, במזרח התיכון ובתת היבשת ההודית. בארץ נפוצה הזיקית הים תיכונית, הקרויה גם – הזיקית המצויה.

יש לדעת, כי יכולותיה הייחודיות של הזיקית עשויות ליצור רתיעה ואף פחד מפניה, דבר היכול להיות לעיתים בעוכריה.

בשונה ממבנה גופן של מרבית הלטאות המוכרות לנו, גופה של הזיקית הוא פחוס, כלומר, צר וגבוה, והליכתה – איטית. ראשה – גדול ובו זוג עיניים בולטות מאוד, גופה – קצר וזנבה מעובה, ארוך ומקופל כסליל קפיצי.

מעקב אחרי האופן בו היא מתבוננת, יגלה תופעה מדהימה ממש. הזיקית מפעילה כול עין בנפרד, ויכולה להביט באותו הזמן עצמו בעין אחת קדימה ובשנייה – לאחור. כלומר, היא מצוידת במנגנון המאפשר לה בעת ובעונה אחת להסתכל לכיוונים שונים – קדימה, אחורה ולצדדים. מראה מופלא, ואף מרתיע ולעתים אפילו מפחיד.

תכונה ייחודית נוספת הוא האופן שבו הזיקית צדה את מזונה, המורכב בעיקר מחרקים שונים ומפרפרים. הזיקית, שאורכה מקצה חוטמה ועד קצה זנבה הוא כשלושים ס"מ ויותר, מצוידת בלשון מדהימה שהיא ארוכה יותר מאורך גופה הכולל. הלשון מגולגלת בתוך פיה, וכאשר הזיקית מבחינה בטרף, היא מתקדמת לעברו בזהירות, ואז שולפת במהירות הבזק את הלשון הארוכה והדביקה הזו, תופסת את הטרף ומגלגלת את הלשון עם הטרף בחזרה אל פיה.

גופה הפחוס של הזיקית מכיל שתי ריאות ענקיות התופסות את מרבית נפח הגוף. בשעת סכנה היא ממלאת את ריאותיה בכמות אוויר גבוהה, מנפחת את בטנה כדי לקלוט אוויר ככול יכולתה, ואז נושפת אותו בכוח תוך השמעת קול נשיפה מפחיד. בזכות הנשיפה המאיימת נתפסת הזיקית בתרבויות שונות, כמו בתרבות המוסלמית, כבעלת יכולת לקלל את המתאנים לה וכמי שכל נסיון לפגוע בה גורר את "קללת הזיקית" הרודפת את האדם לתמיד. אמונה פולקלוריסטית זו איננה מיטיבה עם הזיקית.

מלבד יכולת הראייה הייחודית ולשונה שאין דומה לה, מצוידת הזיקית בשתי תכונות נוספות. ראשית – מבנה רגליה. לכול אחת מארבע רגליה החזקות של הזיקית חמש אצבעות, שתיים לכיוון האחד ושלוש לכיוון הנגדי, בעזרתן היא אוחזת בענף עליו היא נמצאת בתפיסת צבת חזקה המייצבת אותה היטב היכן שהיא נמצאת.

תכונה נוספת נמצאת בזנבה הארוך והחזק, אותו היא מגלגלת ומקפלת אל אחורי גופה כמעין קפיץ, וכאשר היא נזקקת לייצב את עצמה, היא פורסת אותו כמעין משקולת נגדית.

שלל התכונות הייחודיות האלה עוזרות לזיקית לקיים את עצמה והשאלה הנשאלת היא – מדוע צייד אותה הטבע ביכולת נוספת לשנות את צבעיה?

צבעי הסוואה והגנה

 

כפי שציינו, על העצים צבעה של הזיקית בדרך כלל ירקרק וכאשר היא נתונה לאיום משתנה צבעה לאפור כהה עד שחור. אם ניתקל בזיקית חוצה את הכביש היא תהיה צבועה בשחור, וככל הנראה זה קשור לתחושת הסכנה שהיא חווה בעת המעבר. אני עצמי הייתי עד לזיקית שחצתה כביש והותקפה על ידי זוג מיינות רעבתניות. במקרה זה גם צבע ההסוואה השחור לא יכול עזר לה.

כאמור, שינוי הצבע של הזיקית לא נועד רק לצורכי הסוואה, אלא קשור למצבים שונים שבהן היא נמצאת במעגל חייה. למשל, על גופה של זיקית נקבה מיוחמת תופענה נקודות צהובות בולטות, סימן לזכרים. לעומת זאת, גופה של זיקית מעוברת יצבע בצבע שחור מנוקד, הדוחה זכרים. הזכרים עצמם, עוטים על גופם צבעים בוהקים בשעת הייחום.

צבעי הזיקית משתנים גם לפי שעות היום. בשעות הבוקר, כשהיא מעוניינת לקלוט את חום קרני השמש, צבעי הזיקית יהיו כהים כדי לבלוע את הקרינה המחממת, ובהמשך היום הם ישתנו.

כיצד פועלת מערכת מופלאה זו של שינוי הצבע? מחקרים שנעשו גילו מערכת מורכבת ומתוחכמת מאוד המצויה בעורה של הזיקית. באופן פשטני ניתן לתאר את אופן פעולתה של המערכת הזו בדומה לאופן שבו אנו משתזפים. בתאי העור שלנו קיים פיגמנטים המתכהים בהשפעת השמש. בנוסף יש גם חומר בשם מלנין שניחן בתכונה של בליעת קרני אור באורכי גל קצרים. אלו הקרניים המסוכנות לנו, הקרניים האולטרא סגולות, והמלנין מגן עלינו מפני הקרינה. בחשיפה לאור השמש מופרש בעור יותר מלנין וגם הוא גורם להתכהות של העור. מצד שני, חוסר בפיגמנט זה יוצר את תופעת הלבקנות והצורך של הלבקנים להיזהר שבעתיים מקרינת השמש.

שלא כמו לנו, לזיקית יש שלוש שכבות של תאים קולטי קרני אור, זו תחת זו, וכן, תאי מלנין קולטי צבע. בתנאים מסוימים תאי המלנין המצויים בשכבות התחתונות בצפיפות מסוימת, מוזרמים כלפי חוץ, משנים את צפיפותם, וגורמים לעור להיראות בצבע שונה. בנוסף, על העור של הזיקית מצויים מעין גבישים זעירים, ששינוי הצפיפות שלהם משנה את אופן החזרת קרני האור, מה שיוצר את מראה הצבעים השונים. החזרת האור באורכי גל קצרים, יוצרת את הגוונים הירוקים-תכלכלים, והחזרת קרני האור באורכי גל ארוכים יוצרת את גווני הירוק, צהוב, כתום ואדום. כך, שילוב תאי הפיגמנט והמלנין וכן הגבישונים שבעור וצפיפותם המשתנית יוצרים את שינויי הצבע, הן בהתאם למקומה והן בהתאם למצב רוחה של הזיקית.

אין ממה לחשוש

 

בסוף הקיץ, בסתיו, מטילה נקבת הזיקית כמה עשרות ביצים אותן היא טומנת באדמה רכה. רק לאחר כשנה יבקעו מן הביצים הזיקיות הזעירות והן תצמחנה במהירות יתרה עד לאביב שאז משקל גופן כבר יהא גדול פי עשרה מעת בקיעתן, ועדיין, לא הגיעו למלוא גודלן.

ומתי ניתקל בזיקית? מסתבר שתפוצת הזיקיות היום הולכת ונעשית נדירה, כפי שקורה גם לזוחלים אחרים. אם אכן ניתקל בה, נוכל להתרשם ללא ספק מהחלפת צבעיה, ואם היא תחוש מאוימת על ידינו נזכה לשמוע את נשיפותיה המאיימות. נא לא להיבהל ונא לזכור – הזיקית, למרות כול סיפורי הפולקלור למיניהם, איננה מקללת, איננה נוטרת ונוקמת, ואין לנו ממה לחשוש, אלא להביט בה וליהנות משפע התכונות הייחודיות ומרתקות שחנן אותה הטבע.

 

מעוז חביב

קיבוץ צרעה

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?