דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 05 באפריל 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

התפטרות מנהל התיכון מעוררת סערה: בעין נקובא מבכים – בעין ראפה מברכים

תיכון עין נקובא-עין ראפה

מנהל תיכון עין נקובא - עין ראפה, ניזאר דעקא, התפטר השבוע (20.8) מתפקידו. דעקא ניהל את התיכון במשך ארבע השנים האחרונות מטעם עמותת החינוך ברנקו וייס. ל'בקיצור' נודע כי במקומו מונה כבר מנהל חדש.

ציבור התושבים בשני היישובים הערביים התפצל באופן מובהק בין התומכים בדעקא לבין המתנגדים לו. העימות על כהונתו של דעקא כמנהל התיכון גלש אל הרשתות החברתיות וכלל האשמות חריפות שהוחלפו בין התומכים לבין המתנגדים.

בתיכון עין נקובא-עין ראפה לומדים תלמידים משני היישובים הערביים במטה יהודה. רוב תושבי עין נקובא, המונה כ-4000 תושבים, תומכים בדעקא. מנגד, רוב תושבי עין ראפה, המונה כ-1500 תושבים, מותחים עליו ביקורת קשה. יו"ר הוועד המקומי בעין ראפה, זכריה ברהום, אף בירך על ההתפטרות. המאבק בנושא זה הבליט את המתח הקיים בין שני היישובים.

המצדדים בדעקא ציינו לחיוב את תרומתו לקידום בית הספר והתמיכה שלו בתלמידים, את אמינותו ואת המאמץ שעשה כדי לאפשר לתלמידים להתגייס לצה"ל ולעשות שירות לאומי (בתקופתו של דעקא התגייסו לצה"ל ולשירות לאומי עשרות מבוגרי התיכון).

המתנגדים לדעקא טענו מנגד כי הוא מתייחס לזולת בנוקשות יתר ובנוסח "צבאי", לעתים בהתנשאות ואף משתמש במלים בוטות ומשפילות שפגעו בכבודם של תלמידים, מורים והורים.

 

הישגים נמוכים בבגרות

 

עיקר הביקורת על דעקא נובעת מההישגים הנמוכים במבחני הבגרות, וגם המבקרים החריפים ביותר שלו מסכימים כי אם היה מציג שיפור דרמטי בציוני הבגרות – הביקורת כנגדו הייתה נחלשת בהרבה.

תיכון עין נקובא-עין ראפה רשם בשנת תשע"ח תוצאות חלשות בתחום הבגרויות – 44% מהתלמידים היו זכאים לבגרות, הרבה פחות מהממוצע הארצי שעמד על 70% וגם פחות מהממוצע של מוסדות דומים שעומד על 71%.

בתחום המתמטיקה רשם תיכון עין נקובא-עין ראפה תוצאות מביכות, שנמצאות בתחתית הטבלה המקומית והארצית: אף אחד מבוגריו לא היה זכאי לבגרות של 5 יחידות במתמטיקה לעומת הממוצע הארצי העומד על 15.5% ולעומת ההישגים בתחום זה במוסדות דומים (10%). גם בבחינת הבגרות 4 יחידות במתמטיקה הצליחו רק 16% מבוגרי התיכון, פחות מהממוצע הארצי (17.6%).

יש לומר כי למרות הנתונים החלשים, דעקא הצליח לשפר במעט את הישגי התלמידים באנגלית 5 יחידות אשר זינקו מ-3% ל-11%. עם זאת, עדיין מדובר בנתונים חלשים באופן בולט ביחס לממוצע הארצי (38%) וגם ביחס לממוצע במוסדות דומים (28%).

המבקרים של דעקא טוענים כי ההישגים הנמוכים הם תוצאה מכך שדעקא לא הביא מורים מתאימים, קידם מורים מסוימים מסיבות לא ענייניות, ונהג, לכאורה, באופן לא מכבד כלפי הזולת. “תלמידים והורים יצאו בוכים וממורמרים שנכנסו לנהל שיח איתו”, טוענים המתנגדים לו.

ניזאר דעקא

קמפיין הכפשות

 

עם הידיעה על התפטרותו, פורסמה עצומה של מורים בבית הספר שקוראת לו לחזור בו ולהישאר בתפקידו.

“יודעים אנו לומר כי החלטת התפטרות המנהל נובעת מתחושת אכזבה וממצב נפשי וחברתי שנקלע אליו בעקבות ניהול קמפין מתוקשר של הכפשה, גידופים, הוצאת דיבתו, פגיעה בשמו הטוב וניסיונות אפילו להפלילו, לרבות פגיעה ברכושו ותקיפה מילולית ואפילו פיזית ואיומים מתמשכים מצד קומץ זניח של אנשים אינטרסנטים שבשולים שלא קשורים למקצועיות בשום צורה מהותית”, נאמר בעצומה עליה חתמו 45 מורים, כ-90% מכלל צוות המורים בבית הספר.

מבין המתנגדים לדעקא טענה אחת המורות (בעילום שם) כי אלה ששמם מופיע בעצומה לא ידעו כלל מה כתוב בה: "אני מעדיפה לא לחתום על עצומות מהסוג הזה, אני מורה והתפקיד שלי ללמד ולעסוק עם תלמידים ומורים. צירוף השם התבסס על שיחת טלפון קצרה ולא הקריאו לנו את כל העצומה".

 

תלונות של מורות

 

בין המתנגדים לדעקא נמצאת מורה לשעבר בבית הספר, סוהיר אברהים, הטוענת כי הוא חדר למייל הפרטי שלה ושלף ממנו מסמכים ומכתבים. היא הגישה תלונה למשטרה בנושא זה. טענה זו נמצאת גם במסגרת תביעה שהגישה לבית הדין לעבודה כנגד משרד החינוך.

מנהלת הקו הפתוח בשפה הערבית בשדולת הנשים, עו"ד מיסא גראבלי, אמרה כי התקבלו תלונות של מורות כנגד דעקא וכי בוצעה פנייה למשרד החינוך בעניין זה. היא ציינה כי כעת, עם התפטרותו, היא תשקול יחד עם המתלוננות האם להמשיך עם התלונות להליכים בבית המשפט.

בעמותת החינוך ברנקו וייס סירבו לאפשר ל'בקיצור' לראיין את דעקא ומסרו בתגובה: "לאחר ארבע שנים של ניהול בית הספר והובלתו להישגים חינוכיים והצלחות ביקש מנהל ביה''ס מהנהלת הרשת והמועצה האזורית לסיים את תפקידו עם תחילת שנת הלימודים תש''ף, ולהמשיך לאתגרים מקצועיים נוספים. בימים אלו המנהל מכין את בית הספר וצוות המורים לשנת הלימודים הבאה. אנו מודים לניזאר דעקא, איש חינוך מסור על 4 שנות ניהול ועשייה חינוכית משמעותית ומאחלים לו בהצלחה רבה בהמשך עשייתו החינוכית. אנו בוטחים בצוות הניהול וההוראה בבית הספר ואנו בטוחים כי בית הספר ימשיך להוביל את תלמידיו להצלחות והישגים".

מהמועצה האזורית מטה יהודה נמסר בתגובה כי מונה מנהל חדש לבית הספר: "סגן ראש המועצה האזורית מטה יהודה ומחזיק תיק החינוך, שלומי מגנזי, וראש המועצה, ניב ויזל, רואים רק את טובת תלמידי המועצה ויפעלו רק משיקולים מקצועיים ויעשו ככל העולה בידיהם למען תלמידי מטה יהודה. זה הדבר היחידי העומד מול עינינו".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?