דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 19 באוקטובר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ויזל: המטוסים לא עלו בזמן – אפשר היה למנוע את השריפה

מתוסכל מהיחס של הרשויות לשריפות במטה יהודה הופיע ראש המועצה בכנסת ואמר: "חמש שנים אני לא זוכר שמס רכוש נתן פיצוי לשריפה...מה, אף פעם זה לא הצתה? אפילו לא פעם אחת? הצתה שמחייבת את מס רכוש להחזיר פיצוי?...במקום הלב הירוק – יכולים לקרוא לנו הלב השחור...".

אם מטוסי הכיבוי לא היו מגיעים באיחור אולי היה אפשר למנוע את שריפת הענק שהתרחשה בשטחי מטה יהודה והחריבה כ-11 אלף דונם יער ובהם גם בתים ועסקים, כך אמר ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל, במהלך ישיבה של הוועדה לביטחון פנים בכנסת. במהלך הישיבה חשף ויזל עוד פרטים על המתרחש מאחורי הקלעים של התנהלות משרדי הממשלה וכוחות ההצלה ביחס לשריפות המשתוללות במטה יהודה.

הוועדה לביטחון פנים בראשותה של ח"כ מירב בן ארי (יש עתיד) הקדישה את ישיבתה השבוע לדיון נרחב בשריפת הענק במטה יהודה. לפני הוועדה הופיעו גורמים רבים ובהם נציגי משרדי הממשלה, נציגים של רשויות המס, נציגים של כוחות ההצלה והמשטרה ועוד. המטרה שהציבה לעצמה ראש הוועדה הייתה לנסות ולגבש את שינויים הנדרשים באופן הפעולה של הממסד וזאת בניסיון למנוע שריפות ענק מהסוג שהתרחש במטה יהודה באמצע חודש אוגוסט האחרון.

"המטוסים צריכים לצאת יותר מוקדם". מטוס כיבוי במהלך שריפת הענק (צילום: אריאל ברגר)

"מטה יהודה היא המועצה שיש בה הכי הרבה שריפות בארץ בגלל משטר הרוחות, 90% מהשריפות במדינת ישראל מתרחשות במטה יהודה, במקום לקרוא לנו הלב הירוק יכולים לקרוא לנו הלב השחור...", אמר ויזל בישיבה.

בדברים שנשא ויזל לפני הוועדה הוא מתח ביקורת חריפה על התנהלות הממסד כלפי אירועי השריפה במטה יהודה וזאת לאורך שנים. "אנחנו במלחמה", אמר ויזל, "בשישי-שבת הייתי בשריפה, לפני כן פיניתי את שורש, לפני כן פיניתי את שואבה, לפני כן פיניתי את מעלה חמישה וכך הלאה...אני חמש שנים חי בשריפה ואז אני בא לכנסת ושומע שהשריפה הייתה בהרי ירושלים...אז לא – השריפה הייתה במועצה אזורית מטה יהודה וזה לא מופיע אפילו לא ברישומים, זה צורם לנו במועצה זה אפילו מעליב אותנו...".

ויזל התלונן כי כלי התקשורת הארציים ואיתם משרדי הממשלה שמתעלמים מהעובדה שאירועי השריפה ואירועי חירום נוספים מתרחשים במטה יהודה, ומעדיפים לכנות זאת במלים המכובסות "אזור ירושלים". הוא פנה ליו"ר הוועדה, בן ארי ושאל אותה היכן נפלה הקטיושה הראשונה במבצע "שומר חומות". בן ארי השיבה: בירושלים. ואז התפרץ ויזל: "אנחנו משקיעים כספים, בונים חמ"לים, אני עובד יום יום עם המשטרה וכיבוי האש, אנחנו עובדים עם כולם, כל הזמן, אבל מה זה שווה?... הפגז הראשון נפל בבית נקופה. אני הייתי שם. זה רחוק מירושלים. אבל בתקשורת אמרו ירושלים. לא משנה מה התקשורת אומרת וצריך להפסיק להסתכל על מה שאומרים בתקשורת, אז כולם יודעים ירושלים". הוא ציין כי באירוע של נפילת הקטיושה בבית נקופה הגיעו אנשי מס רכוש לבית שנפגע בתוך ארבע שעות וכבר בערב הייתה מתכונת לפיצוי.

הוא המשיך לבקר את יחס הממסד כלפי הנזקים האדירים שסופגת המועצה האזורית מטה יהודה מאירועי השריפות ואת הניסיון לטאטא את האירועים מתחת לשטיח ולהימנע מהגדרתם כאירוע ביטחוני: "חמש שנים אני לא זוכר שמס רכוש נתן פיצוי לשריפה...מה, אף פעם זה לא הצתה? אפילו לא פעם אחת? הצתה שמחייבת את מס רכוש להחזיר פיצוי? איפה אותו בעל יקב (מצודה, י.ר.) בגבעת יערים? אין לו ביטוח ואין לו כלום. הלכו לו כל החיים... מתי מחליטים שזה חירום ותביאו כסף?".

טענה חמורה נוספת שויזל העלה לפני הוועדה היא טענתו שרשויות הכיבוי וההצלה מעכבות את הגעתם של מטוסי הכיבוי לאירועי שריפה במטה יהודה וזאת במטרה לחסוך בכספים. "ומתי עלו המטוסים? המטוסים לא עלו בזמן. הנה אני אומר ותצטטו אותי – המטוסים לא עלו בזמן!! אם מזהים שריפה אפשר לסגור אותה בחצי השעה הראשונה ולמנוע שריפה גדולה, אז בואו נשקיע בחצי השעה הראשונה...המטוסים צריכים לצאת יותר מוקדם, יש הרגשה שבגלל שרוצים לחסוך הכל נשרף".

הוא הוסיף והדגיש כי המועצה האזורית מטה יהודה אינה מסוגלת לטפל בצרכים הביטחוניים של כל יישוב מ-58 היישובים שבאחריותה, ובמיוחד בצורך לסלול קווי חיץ מסביב ליישובים. "אין לנו כסף כדי לטפל בדברים האלה. מי קובע היכן זה חייץ? מה זה חייץ? כמה ויכוחים יש לי עם קק"ל על הדבר הזה, כיבוי אש רוצה שאני אנקה בתוך היישובים, אז אני משקיע מיליון ועוד מיליון ועכשיו אישרנו עוד שני מיליון, אבל זה לא פתרון – אני חי במלחמה!!".

לראשונה חשף ויזל כי תושבי מושב כסלון נאלצו לברוח מבתיהם עקב הלהבות שהקיפו את היישובים, ולא היו להם כלל דרכי מילוט וכי ביישובים הערביים סירבו התושבים להתפנות וכוחות ההצלה נאלצו להשתמש בכוח כדי לפנות תושבים מהבתים: "התושבים היו בהרים, ברחו מהשריפה, הם נבהלו. איפה בכסלון יש דרך מילוט? אין איפה לברוח שם אז הם בורחים להרים, במזל, במזל, אף אחד לא נפגע... בית מאיר פיניתי ארבע פעמים, נטף פעמיים-שלוש, גם מעלה חמישה... בעין נקובא ועין ראפה היה לנו קשה מאוד לפנות אותם, הגענו למצב של אלימות וזה לא שווה...".

הוא המשיך ואמר כי במטה יהודה לא יודעים מול מי להתנהל בממסד הממשלתי, והאחריות עוברת מגוף לגוף: "בשריפות מי שאחראי זה משטרת ישראל...עבדתי מול דורון (מפקד מחוז ירושלים במשטרה, י.ר.), יש את המושג הזה רח"ל (רשות חירום לאומית)...לא מבין את המושג, יש בטח סיבה שעשו את הרח"ל הזאת, לא זוכר את הארגון הזה בקורונה לא בשריפות ולא בשום דבר, עכשיו שמעתי שזה הגיע למל"ל (המועצה לביטחון לאומי) מאיפה הגיע המל"ל לשריפה? בחייץ כל אחד מטיל את האחריות על מישהו אחר...".

"שיכריזו על שריפה כמו מלחמה...יש לנו פגיעות נוראיות בנפש...". ראש המועצה, ניב ויזל, באירוע לנטיעת עצי זית חדשים ברמת רזיאל

ויזל חשף בישיבה כי המועצה השקיע יותר מ-6 מיליון שקל בפינוי ושיקום של קיבוץ הראל לאחר שריפת הענק שהתחוללה שם במהלך חודש מאי 2019 ועד היום לא קיבלה פיצוי על כך ממשרדי הממשלה. בנוסף חשף כי המועצה "עיגלה פינות" בתחום היתרי בנייה במהלך שיקום הקיבוץ: "בקיבוץ הראל קודם כל פינינו את היישוב...הוצאנו את האנשים, חודשיים וחצי מימנתי להם בתי מלון, הבאנו קרוואנים...כן היתרים, היתרים מהירים...אני שם פס על כולם, מביא ובונה. 6 מיליון שקל שאז אושרו עדיין יושבים במשרד הפנים, לא מצאו את הביורוקרטיה להחזיר לי את הכסף...רצים אחרי קבלות...אני מוציא ואחרי זה אין כסף...".

ויזל הדגיש כי התחושה שהתגבשה אצלו לאחר התמודדות ארוכה עם אירועי חירום במטה יהודה היא, כי הרשויות מכחישות שמדובר באירוע חירום במטרה להימנע ממתן פיצוי: "...הוא (מצביע על נציג של אחד ממשרדי הממשלה שנכח בישיבה, י.ר.) לא רוצה להכריז על זה כחירום לאומי, זה לא רוצה לתת לי אישור עבור מס רכוש – מי נפגע? כולם נפגעים... מי אחראי על מה? אני רוצה שתגידו לי מי אחראי על החייץ? מי אחראי על מס רכוש? שיכריזו על שריפה כמו מלחמה, מה ההבדל מול עוטף עזה, יש לנו פגיעות נוראיות  בנפש...".

ויזל קרא לתגבר את המאמץ להקמת צוותי חירום ביישובי המועצה (צח"י) ויו"ר הוועדה הסכימה איתו ואמרה כי ניתן להעביר את התקציב המושקע בשיטור עירוני ברשויות המקומיות לתגבור צח"י. לבסוף הוא קרא לוועדה לעודד גיוס לשירות לאומי בקרב האוכלוסייה הערבית ולהכווין אותם לשירות ברשות הכיבוי וההצלה.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?