דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 15 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ויזל: יש 8-10 יישובים במועצה שנמצאים בסיכון גבוה מאוד

“ ברוחות כל כך חזקות קשה להתכונן, הרוח תעתעה". ראש המועצה, ניב ויזל (משמאל) בחפ"ק האירוע בצלפון

 

הביקור במועצות אזוריות אחרות מזכיר לפעמים לראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל, שיש מציאות אחרת. רגוע שם, הציפורים מצייצות, בלשכות ראשי המועצות מגישים תה בנחת. אך במטה יהודה המצב שונה לחלוטין: ויזל מדלג מעניין לעניין, קצב האירועים מהיר ודרמטי: ממלחמה על גבולות המועצה להתמודדות עם מטח טילים מעזה על 10 יישובים, ולא מספיקים לנוח, וכבר שריפת ענק והוא שוב בחמ"ל המועצה לסוף שבוע ארוך וחסר שינה.

- יש לך בשורה לתושבי קיבוץ הראל, מתי הם יוכלו לשוב לבתיהם?

"לצערי, אין לי בשורה. בקיבוץ אין תשתיות חשמל, נשרפו חוטי החשמל ועמודי חשמל, וזה מונע את אספקת המים. גם אם הניטור של האסבסט יצביע על כך שאפשר לחזור לקיבוץ, לתושבים אין חשמל ומים. גם בתשתית הביוב נשרפו אלמנטים שמחברים לקו המאסף ונפגעה קשות בריכת החימצון".

- כיצד המועצה מתמדדת עם המצב הזה?

"אנחנו נכנסנו לעבודה. הבאנו קבלנים לכל הבעיות, למדנו הרבה מהשריפה לפני שנתיים בבית מאיר ובנטף. שם הפעלנו את הביטוח, ודרשו הוכחות, וחשבוניות ואת הכסף לא ראינו עד היום. לזכותו של שר הפנים ששלח נציג שלו ובא לסיור במקום. בפגישה שהייתה עם שר האוצר, ביקשנו עזרה במודל של בית אורן, כלומר בהחלטת ממשלה נותנים סכום כסף לשיקום היישובים. מה שאנחנו מנסים לעשות זה לחבר את הבתים לחשמל, תוך הפרדה של הרשת הביתית מהרשת הכללית. נעשה את זה דו-שלבי, נחזיר את התושבים לבתים ואחר כך נשקם את הרשת הכללית”.

- אתה מרוצה מאופן הפינוי של התושבים שהיו בסיכון?

"בקיבוץ הראל פינינו אותם מאוד מהר. את גני הילדים פינינו בסביבות 13:00, לבית העם בטל שחר. כל מי שעזב את הראל באותה חצי שעה נשאר עם מה שהיה לו על הגוף. אחר פינינו באופן יוצא מהכלל גם בתרום, שלמרבה המזל יכלו לחזור לבתיהם למחרת".

- מה קורה עם תושבי הראל נכון לעכשיו ?

"המועצה מממנת את השהות שלהם בבתי המלון. לי היה חשוב שהתושבים ישוכנו במלונות במטה יהודה. זה טוב לקהילה. במאמצים רבים מצאנו מקום בנווה אילן, ביד השמונה ובצובה. בנווה שלום פתחו מיד מתחמים לגני הילדים של הקיבוץ. אנחנו מסיעים את הילדים מבתי המלון למוסדות החינוך. הכל נעשה מול משרד הפנים ויש לנו אישור לזה. הבעיה היא כמה זמן זה יימשך. אנחנו הגשנו צפי לשלושה שבועות".

- איך היה שיתוף הפעולה של עובדי המועצה ושל היישובים?

"החברה במועצה עובדים ומתגייסים. אין אחד במועצה שיגיד לך לא. היינו 24 שעות כולנו. אין שום בעיה לגייס עובדים גם בשתיים לפנות בוקר. החמ"ל של מטה יהודה מוכיח את עצמו. גם הפעם תפעלנו את הכל משם" .

- אתה חושב שניתן להיערך טוב יותר להתמודדות עם אירועי שריפה בסדר גודל כזה?

"לצערי אנחנו למודי נסיון במועצה. אני פה 3.5 שנים וזה האירוע השלישי שבו אני עוסק בפינוי יישובים. דווקא בהראל עשינו חישוף לפני השריפה. יש להודות, ברוחות כל כך חזקות קשה להתכונן. הרוח תעתעה. אני מבקש לשבח את מפקד תחנת הכיבוי בבית שמש, טפסר משנה ראובן יצחק ואת מפקד תחנת מטה יהודה, סגן ניצב אפי פרץ. הם אלה שהצילו את מה שנשאר מקיבוץ הראל".

- יש יישובים במועצה שאתה מודאג במיוחד מהמצב שלהם בזמן שריפה?

"לפני שבוע דנו עם כוחות ההצלה כיצד להתמודד עם 8-10 יישובים שנמצאים בסיכון גבוה. זה קשור לכך שהכניסה והיציאה ליישובים אלה נעשית דרך כביש אחד,חד נתיבי לכל כיוון ולארכו יש סבך של צמחיה. אני מתברך בכך שעד היום באירועים הקשים שחווינו לא היו לנו נפגעים בנפש. זה הכי חשוב".


 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?