דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 16 בינואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ועדת הראל תובעת מיליון שקל מהיועמ"ש לשעבר חביליו

                               

"רוצים לרדוף אותי". עו"ד יוסי חביליו

מדוע החליטו גורמים בוועדה המרחבית הראל להגיש תביעה כנגד היועץ המשפטי לשעבר, עו"ד יוסי חביליו? את התשובה על כך יצטרך לתת כנראה בית המשפט וזאת לאחר שהוועדה החליטה להגיש תביעה בהיקף של יותר ממיליון שקל כנגד חביליו בטענה שקיבל כספים שלא כדין. חביליו עצמו אמר השבוע כי מדובר בתביעה שקרית ומופרכת וכי בכוונתו להגיש תביעה נגדית על סכום גבוה בהרבה.

 

יועמ"ש חרוץ ונחוש

 

עו"ד יוסי חביליו כיהן כיועץ המשפטי של הוועדה המרחבית הראל בין השנים 2018-2012. הוא נחשב למי שעשה את תפקידו נאמנה, בחריצות רבה, נחישות, ללא מורא וללא משוא פנים. תקופת כהונתו התאפיינה בנכונות להתעמת עם נבחרי ציבור שביצעו עבירות בנייה.

כך למשל, תבע עו"ד חביליו את ראש המועצה המקומית מבשרת ציון, יורם שמעון, בגין עבירות בנייה, ובעקבות כך נקנס שמעון וחתם על הסדר מותנה. כמו כן, תבע עו"ד חביליו את ראש המועצה המקומית אבו גוש, עיסא ג'אבר בגין עבירות בנייה, וזה הורשע בפברואר 2016 בעבירות בנייה נרחבות.

בשנת 2017, במהלך בחירתו לתקופת כהונה שנייה בוועדה, התנגדו שני ראשי המועצות, שמעון וג'אבר, למינויו. על כך אמר אז חבר הוועדה, רו"ח בועז כהן: "ראש המועצה יורם שמעון ניסה במספר מכתבים לגורמים שונים למנוע את בחירתו, לדעתי ממניעים פסולים ואישיים אולם חברי הוועדה המקומית לא נכנעו ללחצים אלו...אני אישית שמח על בחירתו של עו״ד חביליו אשר מילא את תפקידו במסירות, באחריות ובמקצועיות וללא מורא או משוא פנים, אני סמוך ובטוח כי מינוי זה הינו מצויין ולטובת כל התושבים”. גם חבר הוועדה עו"ד מוטי חזיזה תמך בחום בחביליו.

 

התנגדות למינוי

 

שני ראשי המועצות לא התרשמו מהתמיכה של חברי הוועדה בחביליו והגישו בנובמבר 2017 עתירה לבית המשפט המחוזי בירושלים בדרישה לבטל את המינוי. חברי המליאה של המועצה המקומית מבשרת ציון טענו אז, כי העתירה שהוגשה ממומנת באופן שלא כדין מהקופה הציבורית והסיבה שמסתתרת מאחוריה היא יצר נקמנות אישי של יורם שמעון בעו"ד חביליו.

בדיון סוער שהתקיים בסוף חודש נובמבר 2017 במליאת המועצה המקומית מבשרת ציון דרשו חברי המליאה לבטל את העתירה. "מליאת המועצה מבטלת את ההליך המשפטי שהוגש כנגד עו"ד חביליו. המליאה דורשת מראש המועצה להשיב את כספי הציבור שבוזבזו בהליך זה אך ורק למלא את תאוות ראש המועצה אשר מונע בהליך זה מנקמנות אישית ותו לא", היה נוסח ההחלטה שקיבלו אז חברי המליאה.

לבסוף התייתר הצורך בדיון משפטי בעתירה משום שעו"ד חביליו הכריז על התמודדותו לראשות עיריית ירושלים ונאלץ לפרוש מכהונתו בוועדה.

 

תביעה שקרית ומופרכת

 

כעת, החליטו בוועדת הראל להגישה תביעה בסך של 1.14 מיליון שקלים כנגד חביליו, בטענה כי בעת שכיהן כיועץ משפטי של הוועדה קיבל תוספות תשלום בניגוד להסכם ההתקשרות שנחתם מולו. מכתב התביעה עולה כי בוועדה גורסים שמדובר בשירותים משפטיים שעו"ד חביליו התחייב לתת לוועדה בשגרה, ולפיכך לא היתה לו כל זכות לדרוש ולקבל את אותה תוספת תשלום.

חביליו מסר בתגובה: "התביעה שקרית, חסרת בסיס עובדתי ומשפטי ומופרכת מיסודה. דו"ח הביקורת עליו מסתמכת התובעת נדחה על ידי מליאת ועדת הראל פה אחד עוד בשנת 2016 שקבעה כי בהתנהלותי לא נפל כל פגם. כל התשלומים ששולמו לי – שולמו כדין, בהתאם להנחיות משרד הפנים, ובהתאם להצעתי במכרז ולחוזה שנחתם עמי ואושר על ידי מליאת הוועדה. אני ביצעתי את עבודתי בצורה מיטבית, בתקופת כהונתי גדל מספר כתבי האישום והועמקה גביית קנסות והיטלי השבחה. הבסיס להגשת התביעה הינו דווקא העבודה הטובה שביצעתי לרבות המלצה לחקירה כנגד ראש מועצת מבשרת ציון מר יורם שמעון בגין עבירת בנייה בה הודה ונקנס. אדגיש כי הוועדה היא זו שחייבת לי כספים בגין עבודתי ובכוונתי להגיש תביעה שכנגד על סכום גבוה".

עו"ד יוסי חביליו

עו"ד חביליו, האם אתה רואה בתביעה שהוגשה נגדך ניסיון לכאורה להלך אימים על יועצים משפטיים אחרים ?

"בהתחשב שמדובר רק בהערכה שלי...ובזהירות הראויה אני יכול לומר שזו עלולה להיות התוצאה. אם יועץ משפטי כמוני, שאין מחלוקת שהגדיל כתבי אישום, ואין מחלוקת שהגדיל הריסות, ואין מחלוקת שהגדיל את היטלי ההשבחה, ואין מחלוקת שהעיז לפעול נגד שני ראשי מועצות, והנה עכשיו רוצים לרדוף אותו שלא בצדק אחרי שכבר עזב את התפקיד, מה המסר שעולה מכך?...זה עלול להביא לסיטואציה שיועץ משפטי לא ירצה לפעול טוב כמוני ולפעול כנגד בעלי שררה ובעלי כוח".

הדיון בתביעה מתנהל בבית המשפט המחוזי בירושלים.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?