דלג לתוכן העמוד
יום שני, 10 במאי 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

זהירות: ביצים שטופות ומזוהמות בחיידקים

במסגרת פעילות ביקורת יזומה של מפקחי מערך בריאות העוף בשירותים הווטרינריים במשרד החקלאות בלול בצפון הארץ, התגלה בסמוך ללול מחסן ובו כיור המלא בביצים שטופות. שטיפת הביצים וחשיפתן לאורך זמן לשמש, מהוות סכנה מהותית לבריאות הציבור.

באירוע זה תפסו הפקחים כ-570 ביצים כשחלקן נשטפו, חלקן ממתינות לשטיפה בסמוך לכיור וחלקן מתייבשות בשמש. לנוכח הסכנה המהותית לבריאות הציבור בצריכת ביצים שטופות, השמידו מפקחי המשרד את כל הביצים שהיו במקום והבעלים נחקר. כמו גם, ועל מנת שלא לסכן את בריאות הציבור, החליט מנהל השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות לעכב את שיווק הביצים מהמשק עד לסיום החקירה.

במהלך השנים האחרונות, משרד החקלאות פרסם מספר פעמים את ההנחיות בנושא וחידדן. עם זאת, מן החקירה הראשונית עולה כי על אף שבעל הלול, המשווק מידי יום למעלה מ-5,000 ביצים, מודע להנחיות האוסרות על שטיפת הביצים ולהשלכות של פעולה זו על בריאות הציבור, בכל זאת הוא הנחה את העובדים במקום לבצע את השטיפה.

ד"ר רם כץ, רופא וטרינר ראשי לבריאות העוף בשירותים הווטרינריים במשרד החקלאות: "ישנן הנחיות מפורשות האוסרות על ניקוי ושטיפת ביצים. כיוון שקליפת הביצה אינה אטומה, מיי השטיפה עלולים להחדיר חיידקים לתוכה, ואלו עלולים להתרבות בה. ההתעלמות מההוראות האלה, מהווה סיכון לבריאות הציבור. מלבד שטיפת הביצים, הגדילו ועשו עובדי המקום, וייבשו את הביצים בשמש החמה. מיותר לציין כי אסור שביצים תהיינה מוחזקות בטמפרטורות גבוהות כאלה, ובפרט בשרב של הימים האחרונים".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?