דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 09 במאי 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

זהירות מלענים!

מלענים נתפסים בקלות על פרוות חיות המחמד, ועלולים לחדור לדרכי הנשימה ולגרום נזק חמור

על אף הקורונה ואולי אפילו קצת בגללה, הטבע בשיא פריחתו בימים אלו. חג השבועות שמתקרב, הוא לא רק חגיגת מאכלי גבינה וביכורים הוא גם "חג הקציר", קציר שיבולים ושיבולים זה... דגנים ומלענים, המהווים סכנה לחיות המחמד ועלולים לגרום להם לנזק חמור.

מה זה מלען?
המלען הינו זיף צמחי ארוך, עטוף בסיבים ובעל מבנה צר, היוצא מן המוץ. תפקידו לעטוף את הזרע של השיבולים, וככזה, הוא ניתק מהם בקלות יחסית. למעשה, המלענים הנפוצים בסביבתנו הם דגני בר, שעשויים להפוך לגופים זרים, מטרידים ומסכני חיים.

שיבולים ומלענים בשדה חיטה

מלענים נוטים להיתפס בקלות על פרוות הכלבים ואף לחדור את העור, חללי האף או האוזן. הסכנות עלולות להיות החל מחדירה וזיהום עורי מקומי ועד לנדידת המלען לאורך דרכי הנשימה עד לריאות ובמקרים מסויימים נדידת מלען לאיברים פנימיים כמו כבד וטחול והיווצרות גרנולומות בחללי הגוף, בטן ובית החזה.
כאשר מלען נשאף ע״י כלב או חתול, הוא מתקדם בדרכי הנשימה העליונות, פוגע ברקמה הרירית העדינה ומוביל להתפתחות של הליך דלקתי, שלרוב מסתבך והופך לזיהומי. הסימנים המחשידים לחדירת מלען, המופיעים לרוב באופן פתאומי וחריף לאחר טיול, כוללים ניעור אוזניים או עיטושים ושיעולים בלתי פוסקים.
במקרה ואחד מהסימנים הללו מופיע, יש לפנות למרכז הרפואי הווטרינרי המטפל בהקדם, על מנת שניתן יהיה לנסות ולשלוף את המלען שבתחילת התקדמותו בקלות יחסית. סיבוכים אפשריים של חדירת המלען לעומק דרכי הנשימה, כוללים דלקת ריאות, זיהום והצטברות מוגלה בחלל בית החזה (פיותורקס) ופגיעות נוספות.

במידה והמלען חדר לעומק, ניתן להיעזר באמצעי אנדו/ברונכוסקופיים להוצאתו (הכנסת צינור המכיל סיב אופטי ומצלמה לחללי האף או האוזן). לכן חשוב לפנות לאבחון וטיפול וטרינרי בהקדם האפשרי בכל חשד לחדירת מלען!
לכן אם יצאתם לטיול או שיש לכם גינה בבית, והכלב או החתול התחילו להתעטש בפתאומיות או שיש להם הפרשות מאחד הנחיריים, או אם בעל החיים מטה את ראשו או מנערו – קיים סיכוי סביר שיש גוף זר שחדר למערכת הנשימה או לתעלות השמע ויש להגיע לבדיקה על מנת לאתרו ולהוציאו.

 

באדיבות "וט חולים", קריית ענבים

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?