דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 12 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

זוגיות במשבר זה הזמן לאחדות - גם במשפחה

ישנן עדויות רבות מכלל המדינות אשר חוות את הקורונה, כי אחד מתוצרי הלוואי הוא עלייה משמעותית במספר המתגרשים. לזוגות שכבר נמצאים במשבר מומלץ לנסות גישור

                                                      

תקופת הבידוד הארוכה היא אתגר מורכב עבור כולנו ואולם יהיו מי שיראו בכך אתגר בר השגה ויהיו אחרים שעבורם התקופה הקרובה עלולה לגרור קבלת החלטות אשר תשפיע על עתידם.

החוסר בשגרה מובנית ומשמעותית מייצר תסכולים רבים והשהייה הארוכה במסגרת תא המשפחה הגרעינית גוררת מתחים רבים. לעיתים המתח מתורגם לריבים בין הילדים ולעיתים אף גורם לריבים בין בני-זוג. הבעיה אף חמורה שבעתיים, כאשר מדובר בבני-זוג אשר יחסיהם סבלו מבעיות עוד קודם לתקופת הבידוד. במקרה זה הבידוד יכול להיות בבחינת הקש ששובר את גב הגמל הזוגי.

ישנן עדויות רבות מכלל המדינות אשר חוות את הקורונה, כי אחד מתוצרי הלוואי הוא עלייה משמעותית במספר המתגרשים. בעיר שיאן (Xian) אשר במחוז שנקסי בסין, הוסר לאחרונה הסגר אשר הוטל בתחילת המשבר ובתגובה דיווחו הרשויות על עלייה משמעותית בבקשות של זוגות נשואים להתגרש.

אין ספק, כי שהייה ארוכה בין ארבע קירות מאתגרת גם זוגות עם זוגיות טובה. למען הצלת מערכת היחסים הזוגית, לכל אותם זוגות אשר לא סבלו מבעיות יוצאות דופן לפני הסגר, אני ממליצה בחום על טיפול זוגי גם בעת הבידוד באמצעים הטכנולוגיים הקיימים היום. זוגות שמוצאים את עצמם בקושי משמעותי, אשר לא היה קיים קודם לסגר, בהחלט מומלץ להימנע מקבלת החלטות מרחיקות לכת ולקבל את העובדה, כי מדובר בקושי זמני וחולף על כל המשתמע מכך.

המציאות מורכבת שבעתיים עבור זוגות שהחליטו ואף התחילו בתהליך של פרידה בסמוך לכניסה לבידוד ולא השלימו אותו וכעת נאלצים להמשיך להתגורר יחדיו בתא משפחתי אחד, זוגות אלו חשים מחנק גדול בשלב זה, דבר שמוביל פעמים רבות לצעדים קיצוניים.

למען התא המשפחתי ורווחתם הנפשית של בני הזוג האלה בפרט ושיפור האווירה המשפחתית בביתם, מומלץ לקיים תהליך של גישור זוגי לקראת פרידה ולנצל את התקופה האינטנסיבית הזו למטרה זו. במסגרת זו, ניתן לבצע תהליך בו ידונו כל פרטי הפרידה החל מחלוקת רכוש, דרך הסדרי השהות, תשלומי המזונות ועוד.

התהליך מתבצע באמצעים הטכנולוגיים הקיימים כיום, בדמות אפליקציות בסגנון זום, סקייפ ועוד, כאשר מטרת העל במקרה זה לתת לבני הזוג סיום מכבד ומכובד למערכת היחסים הזוגית בהסכם כולל ומותאם למידותיהם הייחודיות ויוכל להכנס לתוקף ולהיות מיושם מיד בסוף תקופת ההסגר.

הגעה לסיכומים זוגיים שקולה לאסטרטגייה הלאומית של היציאה מהסגר. מניסיוני, זוגיות שקרסה, המלווה בשהייה ממושכת בתוך סוג של כלא, היא נטל עצום לנפש של שני בני הזוג. ברגע שמסוכם ביניהם כיצד מתקדמים מפה הלאה לאחר הסגר, במיוחד אם תהליך זה נעשה ברוח טובה, גם השהייה בסגר נהפכת לנסבלת. האור בקצה המנהרה מקל על השהייה במנהרה עצמה.

שוב, אני מדגישה, כי ההמלצה לתהליך הגישור נועדה למי שכבר שקלו פרידה ואף החלו בהליכים. התהליך הזה אינו מיועד לזוגות שלא שקלו פרידה לפני תחילת הסגר. למי שהליך ההיפרדות נעצר עקב הקורונה, הסיכומים וההסכמות שעשויים להתקבל בעזרת הגישור, הגם שלא ניתן ליישמם מיד, יהוו בסיס לשיפור האווירה המשפחתית.

עו"ד טל מירון

משרד מירון & סלמן עורכי דין

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?