דלג לתוכן העמוד
יום שני, 10 במאי 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

היסטוריה בזנוח: זכות הצבעה לנשים באגודה

מושב זנוח (צילום ויקיפדיה)

מושב זנוח עשה השבוע היסטוריה: בפעם הראשונה מאז הוקם בשנת 1950 ניתנה לנשים זכות בחירה במסגרת הבחירות לוועד האגודה השיתופית. מדובר במושב האחרון במטה יהודה שהמשיך עד עתה להדיר נשים מזכות הצבעה לוועד האגודה וככל הנראה מדובר באחד השרידים האחרונים בארץ לנוהג הפסול הזה.

נושא הדרת נשים מזכות הצבעה בוועדי האגודות השיתופיות טופל כבר לפני עשרות שנים באמצעות חוק מיוחד. בשנת ‎1988 תוקן חוק האגודות השיתופיות בעניין חברותה של אישה במושב עובדים או בכפר שיתופי. התיקון לחוק קבע, שבן או בת זוגו של חבר במושב יהיה לחבר אם הגיש לאגודה הודעה על רצונו בכך. החוק גובר כמובן על כל תקנון של אגודה שיתופית, ולכן ברור שאין למושב כל זכות חוקית למנוע מנשים להיות חברות באגודה ולהיבחר למוסדותיה.

אך באגודות השיתופיות במושבים רבים התעלמו מהתיקון לחוק והעדיפו להמשיך ולשמור על ההגמוניה הגברית באגודה החקלאית, שהיא הגוף שמנהל את הנחלות של המושב. לגברים היה נוח שהם "בעלי הנחלה" ולנשים שלהם אין יכולת להשפיע על החלטות ועדת האגודה.

 

אפליה מגדרית

 

בשנת 1995 התקיים דיון בכנסת ישראל בנושא דרישת הנשים במושב זבדיאל לממש את זכות הבחירה שלהן בוועדה האגודה השיתופית של המושב. מי שייצגה את דרישת הנשים באותו דיון הייתה ח"כ והשרה לשעבר, לימור לבנת, אשר אמרה: "אדוני היושב-ראש, יש כאן נשים, לא רק נשים גם גברים, ממושב זבדיאל, ואני רוצה לברך אותם על כך שהם באו לכאן היום. בעיקר אני רוצה לברך אותם, אדוני היושב-ראש, על אומץ הלב שהיה להם לצאת למאבק על זכויות יסוד בכל חברה שמתיימרת להיות חברה דמוקרטית...”.

הסתבר כי במסגרת הבחירות לוועד האגודה בזבדיאל סירבו חברי האגודה לאפשר לנשים לממש את זכות הבחירה שלהן והן נאלצו לפנות ל"נעמת" כדי שתסייע להן. “אדוני היושב-ראש, אני רוצה שתדעו שזה איננו המושב היחיד בארץ שבו אין זכות בחירה לנשים...שמעתי שזה קיים גם במושבים אחרים...מדובר בכעשרה מושבים, ככל הנראה, כי ברוב המושבים בארץ, נשים כבר מזמן מצביעות ככל האדם, כי מתייחסים אליהן שם כאל בני-אדם קודם כול, לא כאל "אשתו של" ולא כאל נשים”, אמרה לבנת בדיון.

בשנת 2010 מסר מזכ"ל תנועת המושבים דאז, איתן בן-דוד, כי ב-10 מושבים בארץ אין זכות הצבעה לנשים לוועד המושב, מתוכם שלושה מושבים שייכים לתנועת המושבים. בן דוד הבטיח כי יפעל לשינוי התקנון בוועידת תנועת המושבים. "זהו שריד אנכרוניסטי שאינו מתאים למאה ה-21, שצריך לעבור מן העולם", אמר בן-דוד והבטיח כי תנועת המושבים תפעל לשינוי הכללים והתקנות שמהם נגזרת אפליית הנשים.

מצביעות במושב זנוח

4% בלבד

 

לפני כשנה, במרץ 2020, נערך דיון בין משרד רשם האגודות השיתופיות לתנועות המיישבות במטרה לגבש פתרון שיצמצם את תת הייצוג של נשים בוועדים ובהנהלות במושבים ובקיבוצים

לפי הנתונים שנבדקו, ייצוג הנשים בוועדים של מרבית האגודות הוא נמוך ביותר. בקיבוצים, בהם קיים הייצוג הגבוה ביותר, הוא עומד על 21% בממוצע בלבד. באגודות קהילתיות הוא יורד ל – 18% ובמושבי עובדים הוא עומד על 4% בלבד.

לאחר תהליך של כשנה וחצי, אשר לווה גם ע"י המחלקות המשפטיות של התנועות (התנועה הקיבוצית ותנועת המושבים), פרסם רשם האגודות, עו"ד מירון הכהן, גילוי דעת, המדגיש כי משרד רשם האגודות רואה חשיבות רבה בשילוב וייצוג נשים בוועדי אגודות שיתופיות, ומציע מספר דרכים בהן אגודות יכולות לקדם שילוב נשים בוועדיהן. בגילוי הדעת, מדגיש הרשם את הצורך לפעול באופן אקטיבי למימוש עקרון השוויון, שהוא עקרון יסוד במשפט הישראלי ואצל גופים בינלאומיים העוסקים באגודות.

בין הצעדים המומלצים בגילוי הדעת, נקבע הצורך בהכשרה של נשים לתפקידי ניהול, העלאת מודעות ופנייה יזומה, התאמת תפקידי הניהול צרכי הורים, וכן הבטחת ייצוג הולם ע"י קביעה בתקנון האגודה עדיפות לנשים בהתמודדות על תפקידים.

 

בוחרות לראשונה

 

כאמור, השבוע הגיעה הבשורה של שוויון בזכות ההצבעה גם לנשות מושב זנוח. את הנושא קידמה בשנים האחרונות חנה אדרי, אמו של חלל צה"ל שרון אדרי ז"ל, ובנה, שלומי. השניים פעלו בהתמדה ובנחישות מול ועד האגודה. לבסוף, לאחר שוועד האגודה הגיע למשרד רשם האגודות והובהר לו באופן שלא משתמע לשתי פנים כי לנשות חברי האגודה יש זכות הצבעה שווה, נפרץ הסכר והצבעת הנשים אושרה בוועד.

ביום רביעי (21.4) נערכה במושב זנוח הצבעה לוועד האגודה השיתופית ובפעם הראשונה שלשלו נשות חברי האגודה והבנים הממשיכים פתק בחירות.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?