דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 07 בדצמבר 2023
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

"זה מרגיש כאילו הכול קרה אתמול"

21 שנים חלפו מאז נחטף ונרצח החייל שרון אדרי ז"ל בידי מחבלים. "זה היה רגע בו נסגר מעגל אחד כואב ונפתחו מעגלים רבים אחרים", נזכרת מירב אדרי, שהייתה בזמן החטיפה ראש מדור שבויים ונעדרים בצה"ל ונישאה בהמשך לאחיו של שרון

"שרון היה בן 20 בנופלו. בספטמבר האחרון מלאו 20 שנים לחטיפתו, מה שהופך את השנה הזאת למורכבת במיוחד. נוצר מהפך בין שנות חייו לשנים בהם הוא כבר לא איתנו ומכאן ואילך תחווה המשפחה יותר שנים בלעדיו מאשר איתו", במילים אלה פותחת מירב אדרי, גיסתו של החייל שרון אדרי ז"ל שנחטף ונרצח בידי מחבלים בני עוולה לפני כ- 20 שנים. את הראיון אנו עורכים איתה בערב יום הזיכרון תשע"ז ולקראת מסע האופניים שייערך זו הפעם ה-21 בחופשת ל"ג בעומר הקרוב (יום שני, 15 במאי).

ב-9 בספטמבר 1996 נחטף סמ"ר שרון אדרי, בן מושב זנוח, על ידי מחבלים בני הכפר הפלשתיני השכן צוריף שרצחו וקברו אותו באדמת הכפר. רק לאחר שבעה חודשים של חוסר ודאות מוחלט לגבי גורלו, בהם התקיימו חיפושים קדחתניים, נמצאה גופתו.

בשנה שבה נרצח שרון נולדו בנים לכל אחיותיו וכולם הפכו ללוחמים בצה"ל. שרון אדרי ז"ל

צעקה מרה

 

בזמן החטיפה שירתה מירב כראש מדור שבויים ונעדרים בצה"ל, תפקיד חדש שהוגדר בעקבות בקשתו של יהודה וקסמן, אביו של נחשון וקסמן ז"ל, שטען בזמנו כי ההגדרה של קצין/נת נפגעים במקרה של נעדרים ושבויים מתייגת את המשפחות כנפגעות עוד בטרם היוודע דבר גורלם של ילדיהם.

"המקרה הראשון אחרי נחשון וקסמן ז"ל היה החטיפה של שרון", ממשיכה מירב, "זו הייתה הפעם הראשונה שנכנסתי לבית המשפחה במושב זנוח כקצינה צעירה. ההורים היו אז בביקור בארצות הברית אצל בתם עדנה לרגל מסיבת הברית מילה של יונתן בנה הבכור. הגעתי למושב זנוח בידיעה שזו לא הפעם הראשון שהמשפחה יודעת שכול. חנה, שלימים הפכה לחמותי, היא אחות שכולה. חמש שנים קודם לכן אחיה, סרן אוריאל אדרי ז"ל, ששירת כמהנדס אלקטרוניקה בחיל המודיעין נהרג בתאונת דרכים בעת שירותו הצבאי”.

"נכנסתי לתא משפחתי מאוד אינטימי שביקש להפוך כל פיסת אדמה כדי למצוא את שרון ז"ל, ממשיכה מירב, “האירוע קרה סמוך לראש השנה ואני זוכרת את חנה צועקת לילדיה 'אתם לא עוזבים את הבית בחגים. אתם מחפשים לי את הילד'. מהר מאוד הרגשתי שנכנסתי לסיפור הזה באופן אישי. מדי יום תיאמתי ישיבות למשפחה עם ראש הממשלה ואישי ציבור ובמשך ימים ולילות ליוויתי את המשפחה. היו מי ששמו לב שנוצר קשר מיוחד ביני ובין שלומי, אחיו של שרון, אך הקפדתי לשים קווים אדומים כי כך לימדו אותנו בצבא. בשלב מסוים נסעתי לארה"ב לנקות את הראש וביקרתי את אחותו של שרון שמתגוררת בניו יורק".

באותה תקופה שלומי למד בטכניון. כעבור שבעה חודשים של חיפושים נמצאה גופתו של שרון בכפר צוריף. מירב קיבלה את המידע אך נתבקשה להמתין יום נוסף עד ההודעה הרשמית למשפחה וכך עשתה. למחרת הודיעה לבני המשפחה כי עליהם להתייצב בבית ההורים במושב זנוח שם שמעו לראשונה את הבשורה המרה מפיו של ראש אכ"א לשעבר, האלוף גדעון שפר שבישר למשפחה כי גופתו של שרון נמצאה.

"אלה היו רגעים שלא נשכח לעולם. הצעקה המרה של האמא, שלומי שחזר מהטכניון והבין את המתרחש ברגע שראה את ההמולה מחוץ לבית", ממשיכה מירב, "זה היה רגע בו נסגר מעגל אחד כואב ונפתחו מעגלים רבים אחרים של כאב וזיכרון. זה גם היה הרגע בו הקשר שנוצר ביני לבין שלומי קיבל חותמת רשמית. נסענו יחד לארצות הברית, שלומי בחר להישאר שם בזמן שנקראתי לחזור לארץ במסגרת תפקידי. בהמשך עברנו לגור יחד במושב זנוח ונישאנו בשנת 2002".

"זו משפחה גיבורה ואדירה, זה לעולם לא נגמר”. מירב אדרי

מסע האופניים

 

לשניים נולדו ארבעה ילדים, הבן הבכור אור שרון (13) הקרוי על שם הדוד שנרצח, הבנות שחר (10) ויהלי (7) ובן הזקונים רום (שנתיים ועשרה חודשים). רק בשנים האחרונות נחשפו הילדים לסיפור אהבתם של הוריהם בנסיבות טראגיות בעקבות חטיפתו ורציחתו של שרון.

- יש שינויים באופן שבו אתם זוכרים את שרון ז”ל?

"הרבה דברים האירו את עינינו. בשנה ששרון נרצח לכל האחיות נולד בן והיום כולם הפכו ללוחמים בצה"ל וממשיכים את דרכו של שרון, ובהם יונתן שנולד בארה"ב ועלה לארץ כחייל בודד. אני נזכרת במסעות אופניים לאורך השנים כאשר משפחות הגיעו למסע עם תינוק או תינוקת על מנשא והתינוקות האלה הפכו לילדים, התבגרו ומשרתים היום כחיילים. זה המון זמן ולא הרבה זמן. המון זמן מבחינת כמות האירועים שאירעו מאז, ומעט זמן מבחינת עוצמת הזיכרון והכאב. זה מרגיש כאילו הכול קרה אתמול. בני עולה לתורה וקורא מספר התורה שנכתב לזכרו של שרון או משחק כדורסל בקבוצה של נס הרים עם חולצות המנציחות את שרון. כל אחד לוקח משהו מהסיפור הזה. בכל פעם מבזיק זיכרון אחר. זו משפחה גיבורה ואדירה. זה לעולם לא נגמר".

מסע האופניים ה-21 לזכר שרון אדרי ז"ל יתקיים כאמור ביום שני (15.5) ויוזנק בשעה 16:00 ממושב טל שחר. טקס הסיום ייערך בשעה 18:30 בגן שרון במושב זנוח. מדובר במסע אופני הרים במסלול בן 16 ק"מ המתאים לכל המשפחה כאשר ילדים עד גיל 12 נדרשים בליווי מבוגר. לפרטים והרשמה יש לפנות לעוזי קאחו 02-9958829, 052-7250829.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?